مرحله دوم انتخابات شوراهای شهر در لبنان آغاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 342612
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 12:46
مرحله دوم انتخابات شوراهای شهر و شهرداری ها در لبنان صبح یکشنبه آغاز شد و واجدان شرایط رای دادن تا عصر امروز فرصت دارند در شهرستان ها ، شهرک ها و روستاهای استان «جبل لبنان» به یکی از فهرست های انتخاباتی حزبی و یا خانوادگی رای دهند.

اتاق خبر - در این 834 هزار و 768 واجد شرایط در شش شهرستان بعبدا، الشوف، المتن،جبیل، کسروان و عالیه ، اعضای 325 شورای شهر استان جبل لبنان را در میان تدابیر شدید امنیتی که نیروهای امنیتی و نظامی برای تامین سلامت روند انتخابات اتخاذ کرده اند، برمی گزینند.

ضاحیه جنوبی بیروت امروز در حالی شاهد برگزاری انتخابات شوراهای شهر است که عصر جمعه فرمانده و مجاهد بزرگ « سید مصطفی بدرالدین» معروف به « ذوالفقار» را که شامگاه پنجشنبه در اثر حمله توپخانه ای گروه های تروریستی تکفیری در یک مقر حزب الله در نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق پایتخت سوریه به شهادت رسیده بود، تشییع کرد و در روضه الشهیدین به خاک سپرد.
« سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان از واجدان شرایط رای دادن خواسته است تا با حضوری فعال در انتخابات شوراهای شهر به فهرست مشترک مورد حمایت حزب الله ، جنبش امل و حزب جریان آزاد ملی رای دهند.
در این مرحله از انتخابات کارزار انتخاباتی بیشتر بین احزاب مسیحی و دروزی های لبنان است و اوج آن در منطقه جونیه و الشویفات است.
مرحله اول انتخابات شوراهای شهر لبنان یکشنبه هفته گذشته در استان های منطقه بقاع و استان بیروت پایتخت لبنان برگزار شد.
در استان های منطقه بقاع مانند بعلبک و هرمل فهرست مورد حمایت حزب الله و جنبش امل ( وفاداری و توسعه) به پیروزی دست یافت و در استان بیروت فهرست مورد حمایت « سعد الحریری» رئیس حزب جریان المستقبل که بیشتر احزاب لبنانی در آن عضویت داشتند به « پیروزی ضعیف با طعم شکست سخت» دست یافت.
الحریری همپیمانان خود در این مرحله از انتخابات در پایتخت لنبان را به طور تلویحی به خیانت متهم کرد و گفت که نامشان در فهرست « بیروتی ها» بود اما به فهرست های دیگر رای داده اند.
مرحله سوم انتخابات شوراهای شهر یکشنبه آینده در استان های جنوب و مرحله چهارم یکشنبه دو هفته بعد در استان های شمالی لبنان برگزار خواهد شد.
براساس قانون انتخابات شوراهای شهر و شهرداری ها در لبنان، مدت عضویت در شوراهای شهر شش سال است.
براساس آمارها ، تا پایان ماه ژوئن سال 2015، لبنان دارای 1017 شهرداری بوده است.
براساس جمعیت هر شهر و شهرک و روستا ، تعداد اعضای شوراها متفاوت است ، کمترین 9 و بیشترین 21 عضو دارد و تنها شورای شهرهای بیروت و طرابلس 24 عضو دارد.
براساس آخرین سرشماری که وزارت کشور لبنان در سال 2015 انجام داده است تعداد شهروندان لبنانی واجد شرایط رای دادن سه میلیون ، 567 هزار و 486 تن هستند.
نخستین شورای شهر در لبنان درنیمه قرن 19 ( سال 1864 میلادی) در شهرک دیرالقمر در استان جبل لبنان تشکیل شده است.
« بشاره بو غندور نعمه» نخست شهردار در لبنان بوده و به عنوان شهردار شهرک دیرالاحمر تعیین شده است.
برگزاری انتخابات شوراهای شهر و شهرداری ها در لبنان درسال 1975 و هنگام جنگ داخلی متوقف تا اینکه در سال 1998 از سرگرفته شد.
لبنان در سال های 2004 و 2010 میلادی نیز شاهد برگزاری انتخابات شوراهای شهر وشهرداری ها بوده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید