سوسک هایی که از آسمان برای جهت‌یابی استفاده می‌کنند | اتاق خبر
کد خبر: 342647
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 15:25
نتایج یک تحقیق نشان می دهد که نوعی سوسک‌ برای جهت یابی، تصویری را از خورشید، ماه و ستارگان در ذهن ضبط و از این تصویر برای جهت یابی استفاده می‌کند، یافته ای که می تواند برای طراحی الگوریتم هایی به منظور هدایت خوردروهای بدون راننده به کار رود.

اتاق خبر - از بی بی سی ورلد، دانشمندان سوئدی دریافتند که سوسک‌های موسوم به سرگین غلتان هنگامی که روی سرگین می‌روند تصویر آسمان را به خاطر می‌سپارند و هنگام غلتاندن آن، تصویر را با آنچه در لحظه می‌بینند، مقایسه و موقعیت خود را پیدا می‌کنند.

مطالعات قبلی نشان داده بودند که سرگین‌غلتان‌ها توانایی شگفت‌انگیزی در جهت‌یابی با استفاده از نور کهکشان راه شیری دارند.
مطالعه جدید بر مبنای همان مطالعات انجام شده و نشان می‌دهد که سرگین‌غلتان‌ها چه طور تصویر آسمان را در مغزشان ضبط می‌کنند.
سرگین‌غلتان‌ها با گلوله کردن سرگین جانوران، آن را به جایی دور از دسترس رقبا می‌برند و از این ذخیره برای تغذیه خود و بچه‌هایشان استفاده می‌کنند. جهت یابی، در ذخیره کردن منابع غذایی سرگین‌غلتان‌‎ها اهمیت بالایی دارد.
تحقیق اخیر درباره قدرت جهت‌یابی سرگین‌غلتان‌ها در آفریقای جنوبی و در محیطی با 'آسمان مصنوعی' انجام شد که محققان می‌توانستند در آن شدت نور و محل اجرام سماوی را تغییر دهند.
آنها همچنین دریافتند که سوسک‌های سرگین‌غلتان در آسمان چیزهایی را می‌بینند که چشم انسان قادر به دیدن آنها نیست.
دکتر باسل الجندی که این تحقیق را در دانشگاه لوند هدایت کرد، می‌گوید: 'اگر سوسک‌ها مثلا فقط از خورشید برای جهت‌یابی استفاده می‌کردند، با آمدن یک ابر گم می‌شدند. در واقع نشانه‌های بیشتری در نظام جهت‌یابی‌ نیاز است تا آن را قابل اتکا کند، و به همین خاطر است که سرگین‌غلتان‌ها از همه اجرام آسمانی که می‌بینند در جهت‌یابی استفاده می‌کنند.'
مورچه‌ها هم از به خاطر سپردن تصاویر برای جهت‌یابی استفاده می‌کنند، اما اتکای آنها به تصویر محیط طبیعی اطرافشان است، در حالی که سرگین‌غلتان‌ها از آسمان برای پیدا کردن مسیر خود استفاده می‌کنند.
دکتر الجندی می‌گوید آنچه این تحقیق درباره جهت‌یابی سرگین‌غلتان‌ها آشکار کرده، می‌تواند برای انسان‌ها مفید باشد.
به گفته او، می‌توان از این نتایج برای طراحی الگوریتم‌هایی برای هدایت خودروهای بدون راننده استفاده کرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید