عرضه بذرهای جدید کشت دیم استان کرمانشاه را متحول می کند | اتاق خبر
کد خبر: 342738
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 22:08
معاون اقتصادی وتوسعه منابع استانداری گفت: امیدواریم با ارائه بذرهای جدید توسط موسسه تحقیقات کشاورزی دیم سرارود شاهد یک تحول و رشد چشمگیر درحوزه کشاورزی استان به ویژه کشت دیم باشیم.

اتاق خبر: رضا رحیمی در حاشیه بازدید از موسسه تحقیقات کشاورزی دیم سرارود در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بخش کشاورزی یکی از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار ارزشمند اقتصادی و اشتغال زای استان کرمانشاه است.

وی افزود: هم اکنون حدود ۸۰ درصد از زمین های کشاورزی استان را اراضی دیم تشکیل می دهند که بهره گیری مناسب از این حجم وسیع، یک برنامه ریزی ویژه را می طلبد.

این مدیر ارشد ادامه داد: معاونت موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در استان کرمانشاه و در ایستگاه سرارود مستقر است و در طول این سال ها و به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانسته تعداد زیادی از گونه ها اعم از گندم، جو، نخود و ... را به سطح تجاری برساند.

موسسه تحقیقات دیم سرارود ظرفیتی برای توسعه کشاورزی کرمانشاه

معاون استاندار عنوان کرد: این مجموعه دارای پتانسیل های بسیاری است که امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت ارزشمند برای توسعه کشاورزی استان استفاده کنیم.

مهندس رحیمی با ذکر این نکته که تاکنون فعالیت های خوبی توسط این مجموعه تحقیقاتی انجام شده در ادامه اظهار کرد: با تلاش های این مجموعه بعضی از گونه ها مانند جو در طول این سال ها به سطح تجاری رسیده اند و حدود ۶۰ میلیارد تومان درآمد اضافی برای کشاورزان ایجاد شده است.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری ادامه داد: امیدواریم با ورود بذرهای جدید شاهد یک تحول و رشد چشمگیر در حوزه کشاورزی استان به ویژه مزارع دیم باشیم.

در دنباله این بازدید کاری رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم سرارود اظهار کرد: ایستگاه تحقیقات کشاورزی دیم سرارود در سال ۱۳۴۴ به عنوان اولین مرکز تحقیقات دیم کشور آغاز به کار نمود. در آن زمان کارشناس های رومانیایی این ناحیه را به عنوان بهترین منطقه برای تحقیقات دیم شناسایی کردند.

پورداد افزود: اوج کار این موسسه از سال ۷۲ آغاز شده که تبدیل یک مجموعه مستقل شد و موسسه تحقیقات کشاورزی دیم تشکیل شد.  

ارقام جدید از گندم در حال تولید است

این مدیر حوزه کشاورزی ادامه داد: رقم معروف گندم سرداری که در تمام کشور مورداستفاده قرار می گیرد از دست آوردهای این مجموعه است که این رقم به زودی با ارقام بهتری که در همین مجموعه در حال تولید است جایگزین می شود.

معاون موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور افزود: در این موسسه در زمینه غلات، حبوبات، دانه های روغنی و گیاهان علوفه ای کارهای مطالعاتی انجام می شود. این ها گیاهانی هستند که می توانند توسط کشاورزان در تناوب دیم مورد استفاده قرار بگیرند.

پورداد ادامه داد: این ایستگاه از بدو تأسیس تاکنون توانسته ۱۶ رقم ارایه کند و هم اکنون نیز ۲۳ رقم جدید شامل ۱۰ رقم گندم، ۲ رقم جو، ۴ رقم نخود، ۲ رقم عدس، ۲ رقم گلرنگ، ۲ رقم علوفه ای و یک رقم کلزا در دست تکثیر داریم.

گفتنی است در این بازدید کاری معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری، مدیرکل اقتصادی استانداری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم و تعدادی از مدیران و محققین حضور داشتند که از نزدیک دستاوردها و فعالیت های انجام شده در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم سرارود را مورد بررسی قرار دادند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید