لزوم تسریع در راه اندازی خط حمل ونقل دریایی میان هرمزگان و عمان | اتاق خبر
کد خبر: 342827
تاریخ انتشار: 27 اردیبهشت 1395 - 03:44
استاندار هرمزگان گفت: راه اندازی خط حمل و نقل دریایی میان بندرعباس هرمزگان و بندر خصب استان مسندم عمان از بندهای مهم تفاهم نامه اخیر میان 2 استان است که باید با جدیت عملیاتی شود.

اتاق خبر: جاسم جادری شنبه شب در دومین نشست کمیته مشترک پیگیری تفاهم نامه های استان های هرمزگان و مسندم عمان افزود: اجرای تفاهم نامه های امضا شده میان استان های هرمزگان و مسندم موجب تقویت روابط اقتصادی ایران و عمان می شود.
وی اظهار داشت: براساس تفاهم نامه های امضا شده میان 2 استان، بسیاری از برنامه ها با همت و همکاری 2 طرف باید عملیاتی شود تا گام های اساسی در جهت انجام برنامه های اقتصادی مورد علاقه 2 طرف برداریم.
وی افزود: 2 استان هرمزگان و مسندم عمان زمینه های همکاری بسیار خوبی با هم دارند و می توانیم برای تقویت روابط اقتصادی هر 2 کشور به نتایج خوبی برسیم.
وی با اشاره به برخی موارد مطرح شده در تفاهم نامه های میان 2 استان گفت: راه اندازی خط حمل و نقل دریایی میان شهرهای بندرعباس هرمزگان و خصب استان مسندم از مهمترین بندهای این تفاهم نامه هاست که نیاز است با کار جدی و عملیاتی هر چه سریعتر اجرایی شود.
جادری تصریح کرد: مشارکت در احداث بیمارستان و درمانگاه تخصصی چشم پزشکی در عمان، راه اندازی خط پرواز هوایی میان بندرعباس و خصب، همکاری در زمینه احداث هتل و دهکده گردشگری، همکاری های بانکی و برگزاری نمایشگاه های بازرگانی از دیگر موارد تفاهم شده میان 2 استان است که باید پیگیری لازم برای اجرای آنها صورت گیرد.
در سفر استاندار هرمزگان به همراه هیاتی متشکل از مدیران بخش دولتی و خصوصی این استان به استان مسندم عمان در بهمن ماه سال 94 تفاهم نامه همکاری در زمینه های مختلف میان استانداران 2 استان به امضا رسید.
کشور عمان روابط سیاسی خوبی با ایران دارد و این کشور از جمله بازارهای هدف تجار هرمزگانی است که فاصله نزدیک و کاهش هزینه های حمل و نقل، اشتراکات فرهنگی و مذهبی، علاقه مندی مردم عمان به تولیدات ایران، تجربه موفق بازرگانان هرمزگان در کشور عمان ، اهمیت حضور تجار این استان در بازار عمان را بیشتر کرده است.
عمان با برخورداری از 94.8 تولید ناخالص ملی، نرخ تورم 1.6 درصدی و 10 میلیارد دلار بدهی خارجی گزینه خوبی برای انجام مبادلات تجاری با ایران است.
طبق آمار موجود در نیمه نخست سال 94 ارزش صادرات به عمان 172 میلیون دلار بوده و ارزش واردات این کشور43 میلیون دلار گزارش شده که نشان دهنده موازنه مثبت تجاری با کشور عمان است.
استان هرمزگان با استان مسندم عمان دارای مرز مشترک دریایی است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید