شکل‌گیری مجلس دو قطبی، تحقق اقتصاد مقاومتی را دچار چالش می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 342997
تاریخ انتشار: 27 اردیبهشت 1395 - 15:56
منتخب مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست»، گفت: هدف اقتصاد مقاومتی بهبود شاخص‌های اقتصادی کشور است.

اتاق خبر - برجام؛ هم فرصت و هم تهدید اقتصاد مقاومتی

جهانبخش محبی‌نیا، با اشاره به این‌که «اجماع نظری خوبی میان قوا در خصوص اقتصاد مقاومتی شکل گرفته است»، اظهار کرد: برای اجرای اقتصاد مقاومتی کارهای زیادی باقی مانده است و قوا در تعامل و همکاری با یکدیگر باید دنبال اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی باشند.

وی با بیان این‌که «برجام می‌تواند هم فرصت و هم تهدیدی برای اقتصاد مقاومتی باشد» افزود: تعامل خوبی میان مجلس دهم با دولت یازدهم برای اجرای اقتصاد مقاومتی ایجاد می‌شود اما اگر مجلس دهم دوقطبی چپ و راست شود، دعواهای سیاسی بالا گرفته و تحقق اقتصاد مقاومتی را دچار مشکل می‌کند.

متن کامل گفت‌وگوی جهان‌بخش محبی‌نیا با خبرنگار ایسنا درباره ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی و پیش‌نیازهای آن به شرح زیر است:

اقتصاد مقاومتی یک نقشه راه برای اقتصاددانان است

منتخب مردم میاندوآب در مجلس دهم در تشریح مفهوم اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یک نقشه راه برای اقتصاددانان است تا بر اساس آن و با تکیه بر صنایع داخلی، نیروی انسانی، سرمایه و ارتباط معقول و مستقل با اقتصادی جهانی، نیازهای خود را برآورده کنیم و کشور را به خودکفایی و استقلال برسانیم.

وی درباره ضرورت تحقق الگوی اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: امروزه اقتصاد با سیاست، فرهنگ و استقلال درهم پیچیده است. کشورهایی که به لحاظ اقتصادی مستقل نباشند و اقتصادشان پشتوانه فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و نظامی‌اش نباشد، حتماً باید لباس وابستگی را بپوشد. انقلاب ما را به سمت استقلال و دفاع از هویت ایرانی و دینی خود رهنمون می‌کند. ما اگر اقتصاد پویا و قدرتمند نداشته باشیم به اهداف‌مان نمی‌رسیم. اقتصاد مقاومتی یک الزام و ضرورت برای ماست.

اجماع نظری نهایی درباره اقتصاد مقاومتی در میان قوا شکل گرفته است

وی در ادامه درباره لزوم تفسیر مناسبی مفهوم اقتصاد مقاومتی، گفت: اگر اقتصاد مقاومتی به خوبی ترجمه و تفسیر نشود حتماً به مقصد و مقصود خود نمی‌رسد. اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی نیست و ما نمی‌خواهیم مثل کره شمالی باشیم و زندگی را بر مردم خود حرام کنیم. اقتصاد مقاومتی می‌خواهد شاخص‌های اقتصادی، مثل تولید ناخالص ملی و داخلی، درآمد سرانه، اشتغال، جذب سرمایه داخلی را و خارجی را بهبوبد بخشد. در عین حال اقتصاد مقاومتی ‌اقتصاد استراتژی جایگزینی واردات نیست که ما تمام درهای کشو را ببندیم و بگوییم در تمام عرصه‌ها باید تولید داخلی داشته باشیم.

محبی‌نیا افزود: در اقتصاد مقاومتی ارتباط با دنیا مطرح است اما ما نمی‌خواهیم مواد خام صادر کرده و مواد مصرفی وارد کنیم. ما به دنبال استفاده از محصولات جهانی هستیم و در مقابل دنبال صادرات کالاهای خود هم هستیم تا یک موازنه تجاری نسبت به حداقل برابر داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که «اجماع نظری نهایی درباره اقتصاد مقاومتی در میان قوا شکل گرفته است»، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی در ادبیات رئیس جمهور بارها تکرار شده و قرارگاه اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول هم تشکیل شده است که این نشان می‌دهد دولت اقبال خوبی به اقتصاد مقاومتی دارد. استقبال سایر قوا هم خوب بوده است و الگوی اقتصاد مقاومتی مورد پذیرش واقع شده است. این پذیرش مرحله اول تحقق این الگو است و مرحله دوم، مرحله اقدام و عمل است که در این مرحله باید کارهای زیادی انجام شود. مثلاً نهادهای حکومتی و دولتی در گام اول باید 15 تا 20 درصد از هزینه‌های جاری خود را کاهش دهند. همچنین باید بخش اعظم املاک نهادهای دولتی و حکومتی با یک رویه مطمئن به سرمایه نقد تبدیل شده و ذخیره شود. باید از خام‌فروشی نفت هم فاصله بگیریم و با توسعه گردشگری به مقابله با بیکاری برویم.

باید زمان‌بندی شده حرکت کنیم

این منتخب مجلس دهم در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی نه یک تاکتیک بلکه یک استراتژی است، گفت: اگر بگوییم در طول سه سال به اقتصاد مقاومتی دست پیدا می‌کنیم ناشیانه حرف زده‌ایم اما اگر زمان را هم مثل برنامه پنج‌ساله از دست بدهیم ضرر کرده‌ایم. ما باید زمان‌بندی شده حرکت کنیم و در پایان هر دوره اعلام کنیم به چه مرحله‌ای از کاهش هزینه‌های جاری رسیده‌ایم یا چقدر از خام‌فروشی فاصله گرفته یا چه تعداد از ساختمان‌های دولتی و حکومتی را واگذار کرده‌ایم.

وی در تشریح موانع صادرات و تولید، خاطرنشان کرد: دولت در عرصه پتروشیمی اقدامات خوبی داشته اما بیشتر صادرات ما در این حوزه، مواد خام بوده است. از سویی تولید به نقدینگی و سرمایه در گردش عادت کرده است. اشکال بعدی دانش فنی و هزینه محصول نهایی است که برای تولیدکننده گران تمام می‌شود و قدرت رقابت از آن‌ها که نمونه آن در صنعت خودروسازی است. البته این اشکالات را نمی‌توانیم یکباره از بین ببریم. ما باید اعتماد به نفس و زندگی در فضای رقابتی را به تولیدکنندگان آموزش دهیم و از تولیدکننده حمایت کنیم.

محبی‌نیا در ادامه افزود: ما بیاد بازی در یک متراژ و فرم جهانی را با داوری مصرف‌کننده بپذیریم. اگر اقبال تولیدکننده از محصولات ما بیشتر شود ما می‌توانیم بخشی از بازارهای جهانی را بدست آوریم.

اصلاح نظام بانکی، گمرک و بیمه برای دست یافتن به اهداف اقتصاد مقاومتی ضروری است

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی درباره نقش‌آفرینی بخش خصوصی در حوزه اقتصاد مقاومتی، گفت: صنایع بزرگ در اختیار دولت است و هنوز اعتماد لازم به بخش خصوصی بوجود نیامده است. در حالی‌ که باید هم هوای بخش خصوصی را داشت و هم به آن‌ها اعتماد کرد. بخش خصوصی هم تنهاست. باید موانع فعالیت بخش خصوصی برداشته شود تا با قدرت وارد این عرصه شده و خود را برای نجات کشور به اثبات برساند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای تحقق اقتصاد مقاومتی به قانون جدید نیاز داریم، تصریح کرد: ما بیشتر از قانون به عقلانیت، هماهنگی، تلاش و اعتماد نیازمندینم. البته می‌توان قوانین را یکباره دیگر مرور کرد تا اگر شکل قانونی داریم، آن را برطرف کنیم. این اراده در مجلس دهم برای بررسی قوانین موجود، رفع اشکالات احتمالی آن قوانین و تحقق اقتصاد مقاومتی وجود دارد. البته در این زمینه به وجود همزمان علم و تجربه نیازمندیم.

محبی‌نیا در ادامه درباره اصلاح نظام بانکی کشور و نقش آن در تحقق اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: اصلاح نظام بانکی، گمرک و بیمه برای دست یافتن به اهداف اقتصاد مقاومتی ضروری است اما اصلاح نظام بانکی نباید در قالب لایحه بودجه باشد و اعتبار آن یک‌ساله باشد. من حق را به مجلس می‌دهم که تبصره 19 و 20 لایحه بودجه در خصوص اصلاح نظام بانکی را حذف کرده است. دولت هم باید با یک لایحه فوریت‌دار، اصلاح نظام بانکی را به مجلس بفرستد تا قانون دائمی در این زمینه ایجاد شود.

وی «مقابله با فساد و رانت و عوامل تنبل در حوزه کار، تولید و مصرف» را ضروری دانست و افزود: اگر مبارزه با فساد را جدی نگیریم و آن را سیاسی کرد و در حد شعار باقی بماند، اقتصاد مقاومتی را بدبخت، جامعه را فلج، توسعه را تعطیل و امید را زیر خاک کرده‌ایم. اگر در شاکله اقتصاد مقاومتی، مبارزه با فساد را قرار ندهیم حتماً باخته‌ایم. ما به شفافیت و عدالت نیازمندیم. در زمینه شفاف‌سازی در مجالس قبلی قانون‌گذاری انجام شده اما به هر دلیلی ما در این زمینه موفق نبوده‌ایم. اکنون آقازاده‌هایی پیدا شده‌اند و بدون آنک‌ه کسی به آن‌ها توجه کند، کار خود را انجام می‌دهند. باید این مسائل به صورت جدی پیگیری شود.

از هول حلیم در دیگ نیفتید

این منتخب مجلس دهم درباره نحوه ارتباط برجام و اقتصاد مقاومتی، گفت: برجام می‌تواند تهدیدی برای ما باشد اگر ما خواب‌مان ببرد، اما اگر چشمان ما باز باشد برجام یک فرصت برای ماست. به هر حال ما در برجام نمره 100 نگرفتیم و زیر 50 هم نگرفتیم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که «بازار جهانی دنبال سود است»، اظهار کرد: اگر در رفت و آمدهای هیأت‌های اقتصادی، ایران به بازار مصرف کال‌های آنها تبدیل شود، ما حتماً باخته‌ایم اما اگر ما از سرمایه و دانش آن‌ها بهره ببریم و بوسیله آن کیفیت محصولات تولیدی خود را افزایش دهیم، سود کرده‌ایم. من از ادبیات اقتصادی برخی مسئولان تراز اول کشور خرسندم که می‌گویند دنیا نباید به ایران به عنوان یک بازار محلی نگاه کنند و اگر آن‌ها یک محصول به ایران می‌آورند باید یک محصول از ایران ببرند.

محبی‌نیا افزود: در اقتصاد مقاومتی گفته می‌شود که ما نباید در برابر بازارهای جهانی و شرکت‌های چندملیتی حالت انفعالی داشته باشیم بلکه باید با آنها رقابت کنیم. در رقابت با این شرکت‌ها باید دنبال سود خود باشیم و در این بین اشکالی ندارد که آن‌ها همه به سودی برسند. برای رسیدن به این هدف باید با دولت همکاری بیشتری انجام شود و مجلس دست دولت را بگیرد. برخی عوامل دولت و پشتیبانان دولت نباید از هول حلیم در دیگ بیفتند.

وی در ادامه درباره تعامل مجلس دهم با دولت یازدهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: این تعامل شکل می‌گیرد و از تنش‌های ایدئولوژیک دولت و مجلس کاسته شده اما تضادهای صنعتی باقی می‌ماند. من همکاری بین دو قوه را نسبت به گذشته بیشتر می‌دانم. البته شاید مجلس دوقطبی شده و روند کارشناسی مجلس به دعوای بین راست و چپ تبدیل شود. اگر این دو قطبی ایجاد شود شاهد جنگ‌های ایدئولوژیک، دعواهای سیاسی و مناقشات سطحی خواهیم بود. در این شرایط تحقق اقتصاد مقاومتی هم دچار چالش می‌شود.

محبی‌نیا در پایان با بیان این‌که «بهتر است به جای فراکسیون‌های سیاسی چپ و راست،‌ فراکسیون‌های کارشناسی مثل فراکسیون‌های کشاورزی، صنعت، اقتصاد، حمل و نقل و... در مجلس رونق پیدا کند»، اظهار کرد: اگر این شرایط پدید آید، حل مشکلات اقتصادی در اولویت قرار می‌گیرد. در این شرایط رقابت هم وجود خواهد داشت اما ما در کل مسائل کشور با مناقشه و زورآزمایی سیاسی مواجه نمی‌شویم.

ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید