اصلاح هزینه های تولید می تواند به اقتصاد کشاورزی کمک کند | اتاق خبر
کد خبر: 343054
تاریخ انتشار: 27 اردیبهشت 1395 - 20:30
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه باید به دنبال اقتصادی ساختن کشاورزی باشیم، گفت: اصلاح هزینه های تولید می تواند به اقتصاد کشاورزی کمک کند.

اتاق خبر: کریم ذوالفقاری صبح امروز دوشنبه در نشست مشورتی با فعالان بخش کشاورزی در شهرستان قروه اظهار داشت: باید دانست که قروه یکی از قطب های اصلی کشاورزی در استان است و بسیاری از تولیدات کشاورزی این منطقه صاحب رتبه در کشور می باشد. لذا لازم است برای اقتصاد کشاورزی این منطقه برنامه هایی در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه کشاورزان با سازمان جهاد کشاورزی تعامل خوبی دارند، افزود: هم اکنون تولید اقتصادی در رأس تمامی برنامه ها و اولویت ها قرار دارد و اگر در بخش کشاورزی حمایت مطلوب و حرکت مناسب وجود داشته باشد این بخش می تواند در زمینه تولید سرآمد باشد.

ذوالفقاری با تأکید بر اینکه در بخش آب در حق کشاورزان استان اجحاف شده است، بیان کرد: ما از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی انتظار داریم به دنبال برطرف ساختن مشکلات بخش آبی استان کردستان باشند.

به گفته وی اگر ما بتوانیم مطالبات بر حق خود در بخش آب را دریافت نماییم قطعاً سود آن نه تنها برای کشاورز و کشاورزی بلکه برای تمامی اقشار جامعه خواهد بود.

ذوالفقاری با بیان اینکه باید به دنبال اقتصادی ساختن کشاورزی باشیم، یادآور شد: ما باید بر اساس شرایط جغرافیایی و آب و هوایی استان نسبت به کشت محصولات اقدام نماییم و با تغییر و نیز اصلاح روال اشتباه درصدد تولید بیشتر و با کیفیت تر باشیم.

وی درست هزینه کردن و اصلاح روند اشتباه تولید را مصداق حقیقی تحقق اقتصاد مقاومتی دانست که می تواند در کردستان نیز عملی شود.

ذوالفقاری همچنین از احتمال خرید ۷۰۰ هزار تن گندم در سال جاری خبر داد و نیز ظرفیت سیلوهای گندم استان کردستان را ۵۵۰ هزار تن اعلام کرد که به گفته وی هم اکنون ۲۳۰ هزار تن گندم ذخیره موجود می باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از ورود نخستین محموله واکسن تب برفکی به استان کردستان خبر داد و عنوان کرد: روز شنبه هفته جاری اولین محموله واکسن تب برفکی به استان وارد شد که تزریق این واکسن ها برای دام های سبک به صورت رایگان آغاز شده و در دام سنگین نیز با قیمتی بسیار پایین در چند روز آینده آغاز خواهد شد.

کریم ذوالفقاری با اشاره به جبران زیان های حاصل از بیماری تب برفکی برای دامداران تصریح کرد: افرادی که دچار تلفات دامی بر اثر بیماری تب برفکی شده اند اگر دارای بیمه باشند تمام زیان آنان از طریق بیمه پرداخت خواهد شد و در غیراین صورت نیز ما سعی داریم از طریق تسهیلات جهاد کشاورزی  زیان های وارده را برطرف نماییم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی همچنین از ایجاد کلینیک گیاه پزشکی در شهرستان خبرداد و گفت: با ایجاد کلینیک گیاه پزشکی در وهله اول کشاورزان متضرر نخواهند شد و در وهله دوم می توانیم محصولاتی کاملاً سالم تولید نماییم.

وی با بیان اینکه در استان کردستان هم اکنون ۵ هزار و ۲۰۰ تن کود فسفاته وجود دارد افزود: امسال کود فسفاته با هیچ نوع افزایش قیمتی مواجه نبوده است.

ذوالفقاری در پایان اشاره به کشت سیب زمینی داشت و با بیان اینکه باید کشت سیب زمینی متعادل باشد تأکید کرد: کشاورزان نباید بیشتر از سطح مصوب سیب زمینی کشت نمایند چرا که عرضه بیش از تقاضا موجب ضرر و زیان برای آنان خواهد شد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید