ضرورت شناسایی فرصت های برجام | اتاق خبر
کد خبر: 343157
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 02:23
دومين روز از همايش سفرا و روساي برخي نمايندگي‌هاي ايران در خارج از كشور با نام «برجام و اقتصاد مقاومتي: فرصت‌ها و ظرفيت‌ها» در محل ساختمان شماره يك وزارت خارجه برگزار شد.

اتاق خبر: در سالي كه از سوي مقام معظم رهبري «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» نام گرفته است،  قرار است روساي نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور در جريان اين نشست دو روزه، با استماع نقطه نظرات و ديدگاه مقامات ارشد دستگاه‌هاي اجرايي كشور، در خصوص راه‌هاي تحقق اقتصاد مقاومتي و چگونگي رفع موانع آن تبادل نظر خواهند كرد.
در همين راستا، در نخستين روز اين همايش علاوه بر محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان، تعدادي از وزرا و مقامات كشورمان نيز به سخنراني پرداخته و ديدگاه‌هاي سازمان متبوع خود را در خصوص دوران پسابرجام و تحقق اقتصاد مقاومتي تشريح كردند.
به گزارش «تعادل» و به نقل از اداره كل ديپلماسي رسانه‌يي، در ادامه دومين روز همايش برجام و اقتصاد مقاومتي حسن روحاني رييس‌جمهوري كشورمان با تاكيد بر اينكه به حركت سريع براي رونق اقتصادي نياز داريم، گفت: برجام فرصت‌سازي در اين جهت بود. وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه در حوزه سياست خارجي نگاه صفر يا صدي معنا ندارد، لغو ادعاهاي واهي و قطعنامه‌هاي ظالمانه را پيروزي بزرگ سياسي و حقوقي براي كشور دانست.
وي افزود: تعامل سازنده، در مقابله با ايران‌هراسي شكل گرفت و ادامه دارد. رييس‌جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود، شكوفايي و دوام اقتصاد درون‌زا را در گرو قابل رقابت بودن عنوان كرده و تاكيد كرد: رفع بيكاري و اشتغال جوانان مهم‌ترين اولويت در برنامه‌هاي اقتصادي است.
رييس‌جمهوري در ادامه با اشاره به شرايط بسيار ويژه ايران از لحاظ جغرافيايي، منابع غني زميني و زيرزميني، نيروي انساني جوان، تحصيلكرده و كارآمد و امنيت مثال‌زدني گفت: افق روشني پيش روي ملت ايران در تعامل سازنده با جهان قرار دارد كه در اين راستا معرفي بهتر ظرفيت‌ها و فرصت‌هاي كشور و تسهيل در ارتباط بخش‌هاي خصوصي با يكديگر از مهم‌ترين ماموريت‌ها و وظايف سفراي ايران در خارج از كشور است.
روحاني با تاكيد بر اينكه امروز ايران شريك مورد اعتماد جامعه بين‌المللي است و كشورهاي جهان برخلاف تبليغات دشمنان از هر نظر به شرايط ايران اعتماد دارند، افزود: ايران هيچ‌گاه از شرايط ناآرام و ناامن همسايگان خود سوءاستفاده نكرده و پيوسته به كشورها و مردم منطقه كمك كرده است.
رييس‌جمهوري در پايان تاكيد كرد: ما بايد در برابر فشار و خواست لابي صهيونيستي و برخي كشورهاي منطقه تعامل سازنده خود را با جهان گسترش دهيم و فضاي مناسب براي جذب سرمايه‌گذاري‌ها و توسعه ارتباطات اقتصادي، تجاري و بانكي با ديگر كشورها را فراهم كنيم.
اصلاح نظام بانكي در دستور كار دولت
اسحاق جهانگيري معاون اول رييس‌جمهوري نيز در اين همايش با اشاره به بي‌مهري‌هايي كه نسبت به برجام صورت گرفته است، گفت: مطالبات مردم پس از برجام بيشتر از گذشته است. البته برخي افراد تلاش كردند كه مطالبات مردم را افزايش دهند و سطح انتظارات ملت را به صورت مضاعف بالا ببرند.
جهانگيري در ادامه با اشاره به كاهش سطح رفاه مردم در سال‌هاي گذشته خاطرنشان كرد: وضعيت معيشتي خانوارها و به خصوص اقشار ضعيف جامعه بدتر شده و دولت مصمم است اين وضعيت را بهبود بخشد. معاون اول رييس‌جمهور همچنين با يادآوري اينكه ايران در منطقه رقبايي دارد كه در سال‌هاي اخير از رشد اقتصادي برخوردار بوده‌اند، گفت: متاسفانه ما در سال‌هاي گذشته با رشد منفي اقتصادي مواجه بوده‌ايم و ديگر نبايد اجازه دهيم كه جايگاه ايران نسبت به رقباي منطقه‌اش بيشتر تضعيف شود.
جهانگيري اظهار داشت: مقام معظم رهبري در ابتداي سال 95 مساله اصلي كشور را موضوع اقتصاد عنوان كردند و خوشبختانه در مقطع فعلي براي نخستين‌بار است كه همه بخش‌ها و دستگاه‌ها و همه صاحب‌نظران كشور پذيرفته‌اند كه اقتصاد اولويت نخست كشور است بنابراين رونق بخشيدن به اقتصاد كشور دستور كار نخست همه دستگاه‌ها و به خصوص نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور است. وي ادامه داد: در مقطع فعلي هيچ موضوعي براي ايران مهم‌تر از عبور از چالش‌ها و تنگناهاي اقتصادي نيست و براي اينكه بتوانيم از مشكلات اقتصادي عبور كنيم، لازم است كه اقتصاد كشور رشد كرده و بزرگ شود.
جهانگيري در ادامه سخنان خود با تاكيد براينكه سال 95 از اهميت فراواني براي توسعه كشور برخوردار است، گفت: براي همه دستگاه‌ها برنامه كوتاه‌مدت و اولويت‌دار در راستاي اجراي اقتصاد مقاومتي تدوين شده و اين اولويت‌ها بدين معناست كه همه دستگاه‌هاي حمايت‌كننده از جمله سازمان مديريت، نظام بانكي و صندوق توسعه ملي بايد دقت كنند كه در تخصيص‌ها و اعطاي تسهيلات بايد تمركز خود را بر اين اولويت‌ها معطوف كنند.
وي افزود: بودجه دولت متاسفانه به نقطه‌يي رسيده است كه تقريبا هيچ دستگاه اجرايي از بودجه تصويب شده راضي نيست و بودجه‌يي كه مجلس شوراي اسلامي براي دولت در سال 95 تصويب كرده نيز بودجه‌يي غيرواقعي است كه حداقل 20درصد آن وصول نخواهد شد. محدوديت بودجه دولت بيانگر اين واقعيت است كه بخش دولتي قادر نخواهد بود در به حركت درآوردن اقتصاد كشور نقش چنداني ايفا كند. نظام بانكي كشور نيز با مشكلاتي كه در سال‌هاي گذشته با آن مواجه شده‌اند، آسيب‌هاي فراواني را متحمل شده و يكي از برنامه‌هاي در دستور كار دولت اصلاح نظام بانكي است.
وي در ادامه با بيان اينكه يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي برجام ورود منابع خارجي به كشور است، اظهار داشت: براساس اولويت‌هايي كه دولت براي سال95 تعيين كرده است امسال بايد 7ميليارد دلار سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي به كشور جذب و حدود 10ميليارد دلار نيز از طريق فاينانس وارد كشور شود كه براي اين موضوعات مسوول مشخص شده و در حال پيگيري است.
لزوم گسترش مناسبات دفاعي ايران با ساير كشورها
سردار حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح كشورمان كه از ديگر سخنرانان همايش برجام و اقتصاد مقاومتي بود، در اين جلسه با تشريح نتايج و دستاوردهاي برجام اظهار داشت: شرايط فعلي برجام، موقعيت ويژه‌يي را باتوجه به سياست‌هاي بدخواهان در امريكا و متحدين آنها در منطقه به‌وجود آورده است.
وي بااشاره به چالش‌هاي مختلف در عرصه جهاني و منطقه‌يي خاطرنشان كرد: جمهوري اسلامي ايران در حال حاضر با شرايطي روبه‌رو است كه قدرت‌هاي فزون‌طلب با رويكرد سلطه‌جويي و بي‌نظمي و جنگل‌گونه درصدد اعمال تبعيض و بي‌عدالتي نسبت به كشورها و ملت‌هاي آزاد و مستقل هستند. در همين زمينه، ما ‌بايد با حفظ اقتدار جمهوري اسلامي ايران و مولفه‌هاي رشد قدرت خود بتوانيم در شرايط منطقي و متوازن، مناسبات دفاعي را با كشورهاي مختلف گسترش دهيم.
سردار دهقان گفت: وزارت دفاع و نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران همواره الگوهاي سنجيده براساس مدل همكاري مبتني بر تعامل سازنده و شفاف و صادقانه را با كشورهاي مختلف در دستور كار خود قرار داده است. وي در ادامه بااشاره به ضرورت هم‌آهنگي و هم‌افزايي بين وزارت دفاع و وزارت امور خارجه خاطرنشان كرد: ما اميدواريم در چارچوب شناخت چالش‌هاي پيچيده و چاره‌انديشي نسبت به معضلات چند لايه، با تشريك مساعي و رايزني‌هاي تنگاتنگ بين دو وزارتخانه، بتوانيم همكاري‌هاي وزارت دفاع را هم‌تراز با ديگر مناسبات جمهوري اسلامي ايران با تمام كشورهاي مختلف در اروپا و آفريقا، آسيا و آسياي ميانه در پرتو شرايط پسابرجام ارتقا بخشيم.
دولت روحاني دولت محيط‌زيست است
در ادامه اين همايش معصومه ابتكار معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان محيط‌زيست نيز بااشاره به نام‌گذاري جهاني سال2015 به عنوان سال «محيط‌زيست» گفت: در اين سال توافق پاريس مهم‌ترين اتفاقي بود كه رخ داد و جمهوري اسلامي ايران نيز اين توافق را امضا كرد. لازم است طي سال‌هاي آينده 12درصد از توليد گازهاي گلخانه‌يي را كاهش دهيم و اين بدان معنا نيست كه توليدات صنعتي خود را كاهش دهيم اما لازم است در توليد انرژي‌هاي نو و ايجاد صنايعي كه در كاهش گازهاي گلخانه‌يي تاثير مي‌گذارد سرمايه‌گذاري كنيم.
معصومه ابتكار بااشاره به تلاش دولت يازدهم گفت: در زمينه محيط‌زيست، جناب دكتر روحاني رييس‌جمهوري اسلامي ايران بارها اعلام كرده كه دولت ايشان، دولت محيط‌زيست است و در اين دولت اقدامات مناسبي ازجمله احياي تالاب‌ها، حذف توليد بنزين پتروشيمي و جايگزين كردن بنزين يورو4، برگزاري نمايشگاه محيط‌زيست، فعال كردن صندوق‌هاي محيط‌زيست، برگزاري جشنواره فيلم سبز و تبادل تكنولوژي سبز با ديگر كشورها و تلاش براي كاهش آلودگي 8كلان‌شهر انجام شده است.
رييس سازمان محيط‌زيست بااشاره به تصويب برنامه اقتصاد كم كربن در دولت گفت: دولت به جد به‌دنبال كاهش گازهاي گلخانه‌يي است. در زمينه مبارزه با گردوغبار با كشورهاي همسايه در حال مذاكره هستيم تا اقدامات مشترك صورت گيرد. در اجلاس محيط‌زيست كه قرار است حدود 12روز ديگر در كنيا برگزار شود موضوع گرد و غبار را طرح خواهيم كرد و به‌دنبال آن هستيم كه در سطح بين‌المللي اين موضوع را پيگيري كنيم. در سطح داخلي نيز 400كانون گرد و غبار شناسايي شده و طرح‌هايي براي كاهش گردوغبار در دست اجراست.

ابتكار در پايان گفت: موضوع محيط‌زيست يك موضوع ملي است و لازم است در تمام بخش‌هاي دولت روي اين موضوع كار شود.

منبع: تعادل

نظرات
ADS
ADS
پربازدید