چشمان غافل و عینک های تقلبی | اتاق خبر
کد خبر: 343395
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 18:26
به‌طور قطع عینک آفتابی وسیله تازه‌ای نیست و پیش از اختراع این وسیله در سال ۱۷۵۲ میلادی از سوی «جیمز اسکات» انگلیسی، نیاکان ما با بریدن قطعات نازکی از سنگ، از پوست و چشمان خود در برابر تابش اشعه خورشید محافظت می‌کردند.

به گزارش اتاق خبر، بنابراین به نظر می‌رسد برای خرید عینک آفتابی به‌طور حتم باید به یک کارشناس بینایی‌سنجی یا عینک فروشان معتبر مراجعه کنیم. کالایی که فرارسیدن فصل‌های بهار و تابستان همیشه بهانه مناسبی برای خرید و فروش آن به شمار می‌آید و بازار آن با گرم شدن هوا و طولانی شدن روز، حسابی داغ می‌شود و استقبال از آن سبب می‌شود روزانه مقدار قابل توجهی از عینک‌های تقلبی چینی در بازار خرید و فروش شود. جالب است بدانید مردمک چشم‌ها در نور زیاد تنگ و در نور کم گشاد می‌شود. حالا فکر کنید به دلیل بی‌اطلاعی از استانداردها، عینک آفتابی تقلبی خریده‌اید و روزانه حجم بسیاری از اشعه‌های مضر را از این مردمک گشاد شده، مدام در چشمانتان فرو می‌کنید! بررسی‌ها نشان می‌دهد، سالانه ۵میلیون عینک آفتابی به قیمت ۳ تا ۱۵ دلار از چین وارد و به چندین برابر قیمت در واحدهای غیرصنفی و فاقد مجوز به مشتری‌های ایرانی عرضه می‌شود؛ کالاهای تقلبی و بی‌کیفیتی که قیمت برخی از آنها به ۳۵۰هزار تومان نیز می‌رسد.


عرضه‌کنندگان عینک تقلبی
با این مقدمه، اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران در نظر دارد با استفاده از همه توان خود از ماه آینده به مصاف عرضه‌کنندگان عینک‌های تقلبی آفتابی و دوره‌گردانی برود که با گرم شدن هوا بساط کسب‌وکار خود را در خیابان‌های پایتخت پهن می‌کنند. فروشندگانی که البته همه آنها دوره‌گرد و خیابانی نیستند ودر بین آنها واحدهای بدون مجوزی نیز مشاهده می‌شود که در نگاه نخست با عرضه کالایی مشابه عینک‌های آفتابی استاندارد، کالاهای تقلبی به مردم عرضه می‌کنند.  غافل از اینکه به‌دلیل رعایت نشدن استانداردهای لازم درتولید این عینک‌ها نه‌تنها استفاده از آن برای چشم‌ها فایده‌ای ندارد، بلکه می‌تواند به کاهش بینایی، سردرد و اختلال رنگ نیز منجر شود. آمارهای ارائه شده از سوی حمید ثابت‌قدم، رییس اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران نشان می‌دهد درحال حاضر حدود ۶۰ واحد صنفی مجازعرضه‌کننده عینک آفتابی در تهران وجود دارد و بخش عمده‌ای از واحدهای فعال در این صنف فاقد مجوز هستند. به گفته وی واحدهایی هستند که در سایه نبود نظارت، عینک‌هایی را که به قیمت ۳ تا ۱۵ دلار از کشور چین خریداری شده‌اند، به چندین برابر قیمت عرضه می‌کنند. ثابت‌قدم با اشاره به تفاهمنامه‌ای که میان اتحادیه عینک‌سازان و فروشندگان عینک و وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسیده، اظهار کرد: از ماه جاری محصولات غیراستاندارد از واحدهای صنفی جمع‌آوری و با متخلفان برخورد خواهد شد. البته او در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینکه برخورد با دست فروشان عینک وظیفه اتحادیه نیست از انجام مذاکرات با شهرداری تهران برای مقابله با این سوداگران که سلامت جامعه را به مخاطره انداخته‌اند خبر می‌دهد و می‌گوید: قرار است در یک همکاری مشترک مانع فعالیت این سوداگران در بازارهای تهران شویم.

 رییس اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران در ادامه نرخ عینک‌هایی که از نشان(برند)های اصلی کپی‌برداری شده و فاقد استانداردهای لازم هستند را غیرشفاف عنوان می‌کند و توضیح می‌دهد: ممکن است یک عینک ۳ دلاری چینی که از سوی دستفروش به قیمت ۲۰هزار تومان عرضه می‌شود، در یک واحد صنفی متخلف با نرخ ۳۵۰هزار تومان فروخته شود. این درحالی است که به باور مصرف‌کنندگان قیمت‌های عینک در مناطق مختلف تهران متفاوت بوده و مشخص نیست سود منطقی در این صنف چه میزان است. ثابت‌قدم در ادامه عمده واردات عینک‌های آفتابی استاندارد را از کشورهای آلمان، ایتالیا و فرانسه با میانگین قیمتی ۵۰ تا ۲۰۰ یورو عنوان می‌کند و می‌افزاید: هرچند قیمت این عینک‌ها در بازار تهران در برخی موارد به چند میلیون تومان هم می‌رسد اما در میان عینک‌های عامه‌پسند، تعداد عینک‌های گرانقیمت کم است و تعداد اندکی از آنها را می‌توانید تنها در مغازه‌های عینک‌فروشی که حالت لوکس‌فروشی دارند بیابید. به‌عنوان نمونه یک عینک آفتابی که قاب بالایی آن پوششی از طلا دارد و کارخانه سازنده آن یک ردیف برلیان تراش‌خورده ریز را نیز در دل این طلانشانده به دلیل تک بودن و داشتن طلا و برلیان بروز قیمت می‌خورد چراکه تعداد کسانی که مشتری چنین عینک‌هایی هستند چندان بالا نیست.


استفاده نکردن از عینک آب مروارید می‌آورد
بازار عینک آفتابی مانند انواع و اقسام بازارها دارای زیر و بم کاملا تخصصی است، اما بسیاری از خریداران و مراجعان این بازار تنها درگیر رنگ و لعاب شده و بدون توجه به تخصصی بودن انتخاب عینک آفتابی مناسب دست به جیب می‌شوند و نه‌تنها به بینایی خود خدمت نمی‌کنند بلکه آن را در معرض امراض مختلف قرار می‌دهند. در حالی براساس اظهارات ثابت قدم سالانه حدود ۵میلیون عینک آفتابی وارد کشور می‌شود که الزام استفاده به عینک آفتابی حتی بیشتر از عینک طبی است؛ چراکه همه مردم باید از عینک آفتابی استفاده کنند درحالی‌که هیچ الزامی برای استفاده از عینک طبی برای همه مردم وجود ندارد. او می‌گوید: براساس دسته‌بندی سازمان بهداشت جهانی ایران ازجمله کشورهایی است که ساکنان آن به‌دلیل شرایط جوی در معرض ابتلا به بیماری آب مروارید قرار دارند، بیماری که با استفاده از عینک‌های آفتابی به‌راحتی می‌توان از آن پیشگیری کرد.


جست‌وجو در بازار عینک آفتابی
به طور کلی عینک آفتابی براساس دو نوع تقاضا روانه بازار می‌شود. این دو گزینه عبارتند از عینک‌های فشن‌دیزاین (عینک‌هایی ساخته شده براساس مد روز) و عینک‌های کوالیتی‌دیزاین (عینک‌های ساخته شده براساس کیفیت و کارآیی). این در حالی است که براساس پژوهش‌ها، گروه نخست بسیار محبوب‌تر و پرمخاطب‌تر هستند، به‌طوری‌که بیشتر تولیدات کارخانه‌های معروف عینک آفتابی به بخش عینک‌های فشن‌دیزاین اختصاص یافته و بخش کوچکی در گروه تولیدات باکیفیت قرار گرفته است. بنابراین اگر شما جزو افرادی هستید که عینک آفتابی فشن‌دیزاین را می‌پسندید، بد نیست بدانید نشان(برند)هایی چون گوچی، سواروفسکی، دولچه گابانا، شنل، ورساچه، بری‌بری و وُگ برای شما بسیار مناسب است و می‌توانید عینک‌های بسیار زیبا با طراحی‌های مختلف را در کنار کیفیت مناسب از این نشان(برند)ها تهیه کنید اما اگر به کیفیت محصولات اهمیت می‌دهید و زیاد به‌دنبال مد روز نیستید می‌توانید در میان تولیدات ریبن، سُوور، پِرسول و رِبو عینک مناسبی برای خود بیابید، هرچند برخی از این عینک‌ها در بازار داخلی ایران بسیار نادر است و برای داشتن یکی از تولیدات این نشان(برند)ها باید هزینه سنگینی بپردازید. بنابراین برای حفظ سلامتی خودتان هم که شده فریب دستفروشان و جنس‌های ارزان، زیبا، مارک‌دار و نشان‌های تقلبی روی عینک‌ها را نخورید، خسیس نباشید و برای جلوگیری از بروز آب مروارید، کم‌بینایی، نابینایی، ایجاد چروک پوستی در اطراف چشم و... عینک‌های دودی یا آفتابی استاندارد بخرید که این مشخصات را داشته باشد؛عینک خوب باید UV۴۰۰ باشد. از ۳ ساعت بعد از طلوع آفتاب تا ۳ ساعت قبل از غروب، اشعه ماورای بنفش در هوا موج می‌زند. شاید این عدد روی برچسب عینک هم باشد، اما با دستگاه UV متر موجود در عینک‌فروشی‌ها آن را امتحان کنید. دستگاه باید عدد آن را از ۹۸ درصد به بالا نشان دهد.
چشم و اطراف آن را، از زیر ابرو تا نزدیک گونه دربربگیرد. علاوه بر این، در یک اتاق با نور معمولی، به آینه نگاه کنید، با عینک مناسب باید قرنیه چشم‌هایتان را در آینه، به سختی ببینید.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید