تاسیس حساب اندوخته احتیاطی در سازمان انرژی اتمی | اتاق خبر
کد خبر: 343406
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 11:53
نمایندگان مجلس تصویب کردند:
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌منظور تأمین منابع لازم برای انجام هزینه‌های مدیریت سوخت مصرف شده و پسماندهای حاصل از فعالیت، برچینش و حوادث اضطراری در تأسیسات هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی اجازه دادند که این سازمان حساب اندوخته احتیاطی تاسیس کند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌منظور تأمین منابع لازم برای انجام هزینه‌های مدیریت سوخت مصرف شده و پسماندهای حاصل از فعالیت، برچینش و حوادث اضطراری در تأسیسات هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی اجازه دادند که این سازمان حساب اندوخته احتیاطی تاسیس کند.
سازمان انرژی اتمی حساب اندوخته احتیاطی تاسیس می کند
نمایندگان در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه و در بررسی مواد ارجاع شده لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه های توسعه کشور به جلسه علنی، ماده الحاقی 61 را رسیدگی و تصویب کردند.
براین اساس به‌منظور تأمین منابع لازم برای انجام هزینه‌های مدیریت سوخت مصرف شده و پسماندهای حاصل از فعالیت، برچینش و حوادث اضطراری در تأسیسات هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی (شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران) اجازه داده می‌شود با موافقت رئیس این سازمان تا معادل چهاردرصد(4%) از درآمد حاصل از فروش برق نیروگاه های هسته‌ای کشور را به صورت مستقیما به حساب شرکت نزد خزانه داری کل کشور تحت عنوان حساب «اندوخته احتیاطی» منظور کند.
استفاده موقت از منابع حساب اندوخته احتیاطی برای خرید اوراق مشارکت و صکوک اسلامی منتشر شده در کشور اعم از ریالی و ارزی بلامانع است و سود حاصل از خرید اوراق یادشده نیز مستقیماً‌ به حساب «اندوخته احتیاطی» موضوع این بند منظور می‌شود.
با تصویب نمایندگان، مبالغ منظورشده به حساب اندوخته یادشده مشمول پرداخت مالیات بردرآمد و سود سهام یا سود سهم دولت نمی‌باشد و استفاده از منابع اندوخته احتیاطی با موافقت رئیس سازمان انرژی اتمی ایران منحصراً برای انجام هزینه‌های عملیات جاری و سرمایه‌ای پیش‌بینی‌شده در این بند مجاز می‌باشد و معادل هزینه‌های عملیات جاری انجام‌شده از مانده حساب «اندوخته احتیاطی» کسر می‌شود.
شیوه نامه اجرائی این بند به صورت مشترک به تصویب سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌رسد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید