تلف شدن ۱۲۰۰ رأس دام در لرستان براثر «تب برفکی» | اتاق خبر
کد خبر: 343437
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 21:10
مدیر کل دامپزشکی لرستان از تلف شدن هزار و ۲۰۰ راسی دام در این استان بر اثر بیماری تب برفکی خبر داد.

اتاق خبر: ابراهیم توکلی ظهر سه شنبه در حاشیه پدافند غیرعامل بر علیه این بیماری گفت: قاچاق دام، سنتی بودن دامداریها و کمبود دارو از عوامل شیوع بیماری تب برفکی در استان لرستان است.

وی با بیان اینکه در این راستا اداره کل دامپزشکی استان برای مبارزه با این بیماری با تمامی امکانات بسیج شده است گفت: افزود: بر اساس آمار رسمی تاکنون ۱۵ هزار رأس دام در سطح کشور توسط تب برفکی تلف شده اند.

مدیر کل دامپزشکی لرستان علائم این بیماری را تب بالا در دام و تاول زدن دهان، زبان و لثه ها برشمرد و گفت: عامل بیماری ویروسی است که حیوانات زوج سم به خصوص گاو و گوسفندان را هدف قرار می دهد و گرچه به انسان سرایت نمی کند اما خسارت مالی آن برای دامداران سنگین بوده چرا که دام کاهش وزن پیدا کرده و اگر شیروار باشد شیرش قطع و در دامهای کوچک به علت اینکه قلب درگیر می شود تلفات و مرگ و میر بالا می رود.

توکلی ورود دام قاچاق به کشور، سنتی بودن دامداریها، فراهم نبودن امکانات قرنطینه‌ای و کمبود دارو را از عوامل مهم شیوع گسترده این بیماری دانست و گفت: علاوه بر اینکه از طریق تماس مستقیم انتقال پیدا می کند، گاهی بین ۱۰ تا ۱۰۰ کیلومتر این ویروس بیماری زا از طریق هوا منتشر می شود.

وی ادامه داد: برای مقابله با این بیماری در سال ۹۴ همه دامهای سنگین و نزدیک به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار راس از دامهای سبک استان بر علیه این بیماری واکسینه شده اند.

مدیر کل دامپزشکی لرستان تصریح کرد: با توجه به اینکه جمعیت دامی سبک استان ۵/۴ میلیون رأس دام است و توسط این اداره کل فقط ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار رأس دام مایه کوبی شده بودند، کانونهای بیماری فعال شدند و علت تلفات، ناشی از این دو موضوع و کمبود واکسن در استان بوده است.

توکلی افزود: از ابتدای امسال تا کنون نزدیک به ۷۰۰ هزار رأس دام سبک برضد بیماری تب برفکی مایه‌کوبی شده اند و در صورت تعامل بیشتر دامداران با مأمورین این اداره کل در طول روز بین ۵ تا ۶ هزار رأس دام واکسینه خواهند شد.

وی در پایان با اعلام اینکه در نظر است یک میلیون رأس دام سبک و همه دامهای سنگین استان را بر علیه این بیماری واکسینه کنیم اظهار داشت: کمبود دارو و همراهی نکردن دامداران از جمله موانعی است که روند کنترل بیماری تب برفکی در سطح کشور و استان را با کندی مواجه کرده است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید