تقویت فعالیت های کشاورزی استان اردبیل در جمهوری آذربایجان | اتاق خبر
کد خبر: 343515
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1395 - 02:35
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از ایجاد و تقویت زمینه های توسعه فعالیت های کشاورزی این استان در جمهوری آذربایجان خبر داد.

اتاق خبر: عدیل سروی ، تاکنون در زمینه کشت فراسرزمینی، برخی از کشاورزان پیشرو و تجار استان اقدام به احداث باغ و یا مزارع توت فرنگی و نیز همکاری در زمینه احداث واحدهای صنعتی مرغداری و دامداری در جمهوری آذربایجان کرده اند.
او با اشاره به وجود حدود 380 کیلومتر مرز مشترک آبی و خاکی بین استان اردبیل و جمهوری آذربایجان ، فاصله مسافتی 40 کیلومتری بین دو طرف و استفاده بهتر از منابع آبی و خاکی اظهار کرد: بحث کشت فراسرزمینی بین استان و این جمهوری می تواند مهم باشد.
او اردبیل را دروازه کشورهای آسیای میانه دانست و گفت: این استان موقعیت و شرایط استثنایی برای فعالیت های اقتصادی با جمهوری آذربایجان داشته و بالاترین میزان صادرات استان به ویژه در بخش کشاورزی نیز به این کشور انجام می گیرد.
وی افزود: بخش کشاورزی استان و جمهوری آذربایجان به لحاظ دارا بودن زمینه های مساعد کشاورزی از جمله اراضی مستعد و حاصلخیز کشاورزی ، منابع آبی قابل استحصال ، تنوع آب وهوایی در اقلیم های گوناگون ، منابع تجدید شونده ، جنگل ها و مراتع دارای فرصت های فراوان توسعه اقتصادی هستند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: بخش خصوصی فعال کشاورزی استان می تواند در زمینه تولید محصولات راهبردی از جمله گندم ، خوراک دام از جمله ذرت و کنجاله سویا ، دانه های روغنی ، سیب زمینی و انواع سبزی ها ، چای ، برنج ، پرورش ماهی ، مرغداری و دامداری در خارج از مرزهای کشور نسبت به کشت و تولید برای تامین نیاز داخلی اقدام کند.
 از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، سروی افزود: در این استان آمادگی صدور سالانه 700 تن انواع محصولات لبنی ، 650 تن سیب زمینی ، پنج هزار و 200 تن عسل ، هفت هزار تن حبوبات پاک شده ، 30 هزار تن آب میوه و یک هزار تن جو پوست کنده به آذربایجان وجود دارد و امیدواریم با گسترش روابط اقتصادی فی مابین رشد و شکوفایی اقتصاد بخش کشاورزی استان در زمینه صادرات انواع محصولات کشاورزی حاصل شود.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید