رئیس جمهوری کرواسی عازم تهران شد | اتاق خبر
کد خبر: 343548
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 15:32
«کولیندا گرابار کیتاروویچ» رئیس جمهوری کرواسی صبح امروز (سه شنبه) به منظور ملاقات با رئیس جمهوری و دیگر مقامات جمهوری اسلامی ایران و همچنین گسترش روابط و ارتقای همکاری های دو جانبه در حوزه های مختلف فرودگاه زاگرب را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، «کولیندا گرابار کیتاروویچ» رئیس جمهوری کرواسی صبح امروز (سه شنبه) به منظور ملاقات با رئیس جمهوری و دیگر مقامات جمهوری اسلامی ایران و همچنین گسترش روابط و ارتقای همکاری های دو جانبه در حوزه های مختلف فرودگاه زاگرب را به مقصد تهران ترک کرد.
وی در فرودگاه زاگرب ابراز امیدواری کرد که این سفر مقدمه ای برای توسعه روابط دو جانبه کرواسی و ایران در تمامی زمینه ها باشد.
«یوسیپ بولیویچ» وزیر دفاع کرواسی همچنین رئیس جمهوری این کشور را در سفر به جمهوری اسلامی ایران همراهی می کند.
رئیس جمهوری کرواسی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات بلندپایه ایران و با هدف ارتقای روابط دوستانه و همچنین افزایش همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف عازم تهران شد.
گرابار کیتاروویچ دومین رئیس جمهوری کرواسی است که پس از «استیپان مسیچ» رئیس جمهوری سابق این کشور که در سال 2001 میلادی به تهران سفر کرده بود، به ایران می آید.
سفر گرابار کیتاروویچ به جمهوری اسلامی ایران نقطه عطفی در روابط دو کشور به شمار می رود و ایران و کرواسی بر گسترش روابط و همکاری در حوزه های مختلف بخصوص انرژی تاکید دارند.
رئیس جمهوری کرواسی قرار است با دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دیگر مقامات بلند پایه کشورمان دیدار و گفت و گو داشته باشد .
هیات اقتصادی کرواسی نیز که در صدر آن «تومیسلاو پاننیچ » وزیر اقتصاد، «دارکو هوروات» وزیر شرکت ها و اصناف، «لوکا بوریلووچ» رئیس اتاق اقتصادی و «لیوبو یوریچیچ» مشاور اقتصادی رئیس جمهوری قرار داشتند، دیروز ( دوشنبه) به همراه نمایندگانی از 72 شرکت وارد تهران شد.
هیات اقتصادی کرواسی متشکل از نمایندگان شرکت های مختلف و همچنین نمایندگانی از وزارتخانه های انرژی، صنعت معدن و تجارت، نفت و وزارت کار بوده که علاوه بر دیدار با مقامات بلند پایه کشورمان، ملاقات های متعددی با صاحبین صنایع و شرکت های ایرانی دارند.
بر اساس برنامه اعلام شد، همایش اقتصادی و بازرگانی بین هیات های اقتصادی کرواسی و ایران چهارشنبه (فردا) در محل اتاق بازرگانی ایران در تهران برگزار می شود.
شرکت نفت کرواسی «آی ان آ» در سال 2008 توافقی را درباره اکتشاف نفت و گاز در هفده میدان گازی ایران امضا کرد اما این پروژه به دلیل تحریم ها متوقف شد.
قرار است که بین مقامات کرواسی و ایرانی چندین توافق نامه در زمینه های همکاری های اقتصادی بین دو کشور به امضا برسد.
نمایندگانی از این شرکت اکنون به دعوت اتاق بازرگانی کرواسی برای اجرای پروژه های گذشته و همچنین گفت و گو با مقامات ایرانی در این زمینه به همراه بسیاری از تجار و بازرگانان کروات عازم ایران شده اند.
همچنین «عزیز حسنوویچ» مفتی جامعه اسلامی کرواسی که دیروز همراه هیات اقتصادی این کشور عازم تهران شد، با آیت الله تسخیری مشاور رهبری و همچنین رئیس سازمان فرهنگ و تبلیغات اسلامی ایران دیدار می کند و فردا چهارشنبه، در ترکیب هیات همراه رئیس جمهوری کرواسی نیز در ملاقات با مقامات عالیرتبه ایران حضور خواهد داشت.
کرواسی از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که علاقه خود را به ادامه همکاری با ایران در سطح گسترده اعلام کرده است و در این سفر چندین تفاهم نامه بین دو کشور در زمینه های مختلف اقتصادی و تجاری به امضا می رسد.
روزنامه توتال کرویشیا نیوز اخیرا در گزارشی در باره سفر رئیس جمهوری و هیات اقتصادی و سیاسی کرواسی به ایران نوشت، تعدادی از مقامات سابق دولتی کرواسی به رغم تحریم ها علیه ایران در گذشته به این کشور سفر کرده اند که «وسنا پوسیچ» وزیر سابق امور خارجه از جمله آنهاست.
این روزنامه کروات همچنین با اشاره به اجرای توافق نامه هسته ای از ژانویه 2016 (دی- بهمن 94) نوشت: ایران قدرت بزرگ اقتصادی منطقه محسوب می شود و اتحادیه اروپا و آمریکا این کشور را به عنوان بزرگترین شریک سیاسی و اقتصادی قلمداد می کنند.
در مراسم بدرقه کولیندا گرابار کیتاروویچ در فرودگاه زاگرب محسن سلطانی کاردار موقت سفارت ایران در کرواسی نیز حضور داشت.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید