بیکاری واشتغال درصدر دغدغه‌های جوانان در تهران | اتاق خبر
کد خبر: 343687
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1395 - 10:49
تهران- مطالبات جوانان سبب شده که کشور نتواند از سرمایه نیروی انسانی جوان خود به‌درستی بهره ببرد و این امر نیازمند بازنگری در برنامه‌ها و عزم جدی‌تر مسئولان این حوزه است.

اتاق خبر: روز میلاد باسعادت حضرت علی‌اکبر(ع) به‌عنوان روز جوان نام‌گذاری شده است و این مناسبت بهترین فرصت برای بررسی دغدغه و مطالبات بزرگ‌ترین سرمایه انسانی کشور به‌حساب می‌آید.

امروز ایران اسلامی ازنظر داشتن سرمایه انسانی و نیروی جوان دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی است و باید برای استفاده از این پتانسیل‌ها برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

طی سال‌های اخیر، موضوع جوانان و مشکلات پیش روی آینده‌سازان کشور به‌عنوان یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات موردتوجه کارشناسان، برنامه ریزان و مسئولان قرارگرفته و اگرچه اقداماتی انجام‌شده اما همچنان جوانان این سرزمین با مشکلات و دغدغه‌های جدی روبرو هستند.

دغدغه‌ها و مطالبات جوانان ایرانی سبب شده تا هنوز کشور نتواند از ظرفیت و سرمایه نیروی انسانی جوان خود به‌درستی بهره ببرد و این امر نیازمند بازنگری در برنامه‌ها و عزم جدی‌تر مسئولان این حوزه است.

بیکاری به دغدغه بسیاری از جوانان تبدیل‌شده است

علی خالصی یکی از جوانان استان تهران با تشریح دغدغه‌ها و مطالبات جوانان اظهار داشت: همواره از جوانان به‌عنوان سرمایه‌های انسانی کشور یاد می شود اما امروز این سرمایه‌ها با مشکلات و دغدغه‌های جدی روبرو هستند.

وی بیکاری و عدم اشتغال بسیاری از جوانان را مورد تأکید قرارداد و افزود: امروز بسیاری از جوانان با معضل بیکاری و عدم پیدا کردن شغل مناسب مواجه هستند و همین امر ناهنجاری‌های اجتماعی و اخلاقی را به وجود می‌آورد.

مجلس و دولت برای اشتغال جوانان برنامه‌ریزی عملیاتی کند

خالصی ادامه داد: امروز بسیاری از جوانان در صف پیدا کردن شغل قرار دارند و باید مسئولان و برنامه ریزان کشور با برنامه درست و صحیح از ظرفیت و فکر جوانان در عرصه‌های مختلف استفاده کنند.

وی بیان داشت: امروز در بسیاری از شاخه‌های علمی، صنعتی، فرهنگی، هنری و غیره، این جوانان هستند که خوش درخشیدند اما بسیاری از استعدادها به دلیل عدم شناسایی و فراهم نبودن شرایط لازم، نتوانستند به جایگاه ویژه خود برسند.

خالصی گفت: امروز یافتن شغل برای جوانان به‌عنوان یکی از دغدغه‌های خانواده‌های ایرانی تبدیل‌شده و باید یکی از اولویت‌های جدی دولت و مجلس در سال جاری و سال‌های آینده، حل این مشکل بزرگ و زیربنایی باشد.

نیازهای جوانان در حوزه‌های مختلف توسط مسئولان شناسایی و دسته‌بندی شود

سعید تاجیک یکی دیگر از جوانان استان تهران  با اشاره به‌ضرورت شناسایی نیازهای جوانان در عصر حاضر اظهار داشت: میلاد باسعادت حضرت علی‌اکبر(ع) بهترین فرصت برای بررسی نیازها و دغدغه‌های نسل جوان است.

وی افزود: امروز جوانان ایران اسلامی از ظرفیت و استعداد و توانایی بسیار بالایی در حوزه‌های مختلف برخوردار هستند که این پتانسیل‌ها می‌تواند مسیر رشد و توسعه کشور را هموار سازد.

تاجیک ادامه داد: یکی از رسالت‌هایی که بر دوش مسئولان و مدیران وجود دارد، آن است که نیازهای جوانان در حوزه‌های مختلف توسط مسئولان شناسایی و دسته‌بندی شود.

این جوان استان تهران گفت: اگر مشکلات و دغدغه‌های جوان ایرانی به‌درستی شناسایی‌شده و برای حل آن از نظرات نخبگان و کارشناسان استفاده و راهکارهای عملیاتی اندیشیده شود، شاهد بسیاری از معضلات امروزی نبودیم.

وی بیان داشت: برخی از جوانان بااستعداد این سرزمین با وجود داشتن شایستگی و علم و تخصص کافی، نتوانسته اند در جایگاه اصلی خود قرار بگیرند و باید ضوابط و شایسته سالاری در سیستم مدیریتی کشور جای روابط را بگیرد.

امکانات موجود در حوزه جوانان فقیر است

نیکو نبی زاده یکی دیگر از جوانان استان تهران  با اشاره به این نکته که جوانان دارای نیازهای متفاوتی هستند، اظهار داشت: امروز باید امکانات لازم برای تأمین نیازهای قشر جوانان کشور افزایش یابد.

وی افزود: متأسفانه امروز شاهد هستیم که میزان امکانات در عرصه فرهنگی، هنری، ورزشی، آموزشی و غیره برای جوانان پایین است و این امر برای آینده سازان کشور مشکلاتی را به وجود آورده است.

نبی زاده ادامه داد: باید قبول داشت که در حوزه تجهیزات و امکانات برای جوانان دچار فقر هستیم و باید مسئولان کشور در این زمینه چاره اندیشی کنند.

گم شدن موضوع جوانان با تشکیل وزارت ورزش وجوانان

محمدرضا اردستانی یکی دیگر از جوانان استان تهران  گفت: به عقیده بنده با ادغام و تشکیل وزارت ورزش وجوانان، موضوع جوانان و حل معضلات این حوزه در موضوع ورزش گم شد.

وی افزود: امروز بسیاری از مشکلات جوانان در ادارات ورزش و جوانان در سایه موضوعات ورزشی قرار دارد و این امر نیازمند بازنگری مجلس و مسئولان کلان کشوری است.

اردستانی ادامه داد: بررسی مشکلات و دغدغه های حوزه جوانان و ارائه راهکارهای لازم برای حل آن نیازمند تشکیلات و سازمان  مجزا و اختصاص بودجه قالب توجه است و نباید در این زمینه کوتاه شود.

به هر ترتیب باید قبول کرد که امروز جوانان با مشکلات و دغدغه های فراوانی روبرو هستند و از مسئولان و مدیران کشوری، استانی و منطقه ای خود انتظار دارند که از ظرفیت های مختلف برای حل مشکلات خود بهره ببرند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید