معمای ریاست مجلس دهم | اتاق خبر
کد خبر: 343790
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1395 - 17:29
نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها
رایزنی و نشست های منتخبان مردم در مجلس دهم، متن و حاشیه مراسم تودیع و معارفه رییسان پیشین و تازه سازمان صدا و سیما و تاکید رییس جمهوری بر گشوده شدن فصلی نو در روابط ایران و اروپا مهمترین محور توجه روزنامه های امروز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه بود.

اتاق خبر - این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سیاسی و اقتصادی سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

***ریاست مجلس به که می رسد؟
دیروز (سه شنبه 28 اردیبهشت)، دومین نشست فراکسیون امید برای تصویب اساسنامه و تعیین رییس و هیات رییسه این فراکسیون برگزار و «محمدرضا عارف» منتخب نخست مردم تهران برای مجلس دهم به ریاست این فراکسیون انتخاب شد. شماری از روزنامه های امروز ضمن اشاره به این خبر، بار دیگر به بحث انتخاب رییس مجلس دهم و رقابت بر سر کسب صندلی ریاست پرداختند. نکته قابل توجه اینکه روزنامه های جریان اصولگرایی دست کم در صفحه نخست خود به این موضوع نپرداختند. این در حالی بود که به گزارش یکی از روزنامه ها، صبح دیروز سخنگوی کمیته هفت نفره اصولگرایان از برگزار نشدن جلسه بعدازظهر منتخبان مجلس دهم خبر داد که قرار بود به دعوت «علی لاریجانی» رییس مجلس تشکیل شود.
«آرمان» در گزارش «تعیین هیات رئیسه مردانه امید» نوشت: در جریان رأی‌گیری برای انتخاب رئیس‌موقت فراکسیون با توجه به اجماع عموم حضار روی انتخاب محمدرضا عارف؛ رئیس جلسه نام او را به عنوان تنها نامزد ریاست فراکسیون اعلام کرد و اعضای جلسه عارف را به عنوان رئیس‌موقت فراکسیون امید برگزیدند. هنگامی که هاشم‌زایی از حضار درخواست کرد برای رأی دادن به رئیس‌جلسه و انتخاب محمدرضا عارف قیام کنند، تمامی اعضای حاضر در جلسه به پا خواستند و به بدین ترتیب عارف را به عنوان رئیس هیات‌جلسه انتخاب کردند.
«اهمیت هیات رئیسه مجلس دهم» نیز عنوان یادداشت این روزنامه بود که در بخشی از آن می خوانیم: اکنون دو گزینه اصلی برای ریاست مجلس آقایان عارف و لاریجانی هستند که از ویژگی‌های برجسته‌ای برخوردار بوده و مسئولیت هایی که تاکنون داشته‌اند به نحو احسن ایفا کرده‌اند، البته آقای لاریجانی در پرونده برجام در مقابل دلواپسان و تندروها کمال همکاری با دولت آقای روحانی را داشت، بنابراین جبهه اصلاحات باید حقوق و حدود آقای لاریجانی را رعایت کند. تصمیم گیری درباره ریاست آینده مجلس باید توسط نمایندگان منتخب صورت گیرد. نباید برخی افراد خارج از مجلس نظرات خود را به منتخبان تحمیل کنند.چنان که بارها در حوزه پارلمانی شاهد تفاهم در موضوعات گوناگون بوده‌ایم، چراکه با تعامل و تفاهم می‌توان مدیریت کارآمد و سازنده‌ای اعمال کرد. در نهایت لازم است تصمیم گیری درباره ریاست مجلس قبل از شکل‌گیری و برپایی نخستین نشست مجلس دهم با رای منتخبان و البته به دور از مشی رقابتی صورت گیرد. از سوی دیگر طبیعی است که اصلاح‌طلبان برای داشتن نقش برجسته در هیات رئیسه مجلس تلاش می‌کنند که امری واقعی است و طیف میانه روها نیز می‌تواند در این عرصه حضور داشته باشد.
«اعتماد» هم در گزارشی انتخاب عارف را نشان از انسجام و وحدت میان اعضای فراکسیون امید دانست و در یادداشتِ «اراده تغییرخواه ملت در انتظار مجلس دهم» آورد: اکنون در آستانه گشایش مجلس دهم روشن است که جامعه در انتظار بازتاب رسمی و عملی اراده و تمایلات خود در ارکان تصمیم‌گیری‌ها است. مردم خیلی به مصلحت‌سنجی‌ها نظر ندارند، آنها صاف و ساده پژواک عزم و رای خود را جست‌وجو می‌کنند. اگر حدود 75 در صد از مجلس فعلی تغییر کرده نشان می‌دهد که مردم تا این حد بالا و کم‌سابقه تمایل به تغییر موضع‌گیری‌ها و روش‌ها و صداها و تصمیم‌ها و حتی ویترین مجلس هستند. نمی‌شود چرتکه انداخت و ضرر و زیان‌های سیاسی را سنجید ولی ذائقه مردم را در این حساب‌ها در صدر اولویت‌ها قرار نداد. انسان در هر سطحی و در هر حوزه‌ای دوست دارد نتیجه سعی و تلاش و تدبیر خود را ببیند و پرواضح است که حرکت عظیم و آگاهانه مردم باید انعکاس خود را در مجلس دهم بیابد و لمس کند.
روزنامه «شرق» نیز به سراغ دیدگاه «مرتضی مبلغ» معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات و عضو شورای سیاست‌ گذاری اصلاح‌ طلبان در باره ریاست احتمالی عارف بر مجلس رفت و به نقل از وی عنوان کرد: اینکه رئیس مجلس باید توان لابی‌گری و تعامل داشته باشد، درست است؛ اما نتیجه‌ای که برخی می‌گیرند، غلط است. آقای عارف به عنوان شخصیت ملی چنین قدرتی دارد. هم قدرت لابی‌گری و هم برخورد با تندروها. پاسخ ساده است. این بحث‌ها فرعی و انحرافی است. چیزی که مردم خواستند، باید عملی شود. زمینه تحقق خواست مردم نمادش ریاست عارف، سرلیست فهرست اصلاح‌طلبان تهران بر مجلس است.
این روزنامه همچنین نظر «غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب «کارگزاران سازندگی» را جویا شد و نوشت: آنجا که بحث به دوگانه عارف و لاریجانی کشید، کرباسچی برخلاف نظر حزب متبوعش مبنی بر حمایت تمام‌قد از عارف، به دفاع از لاریجانی برخاست و برای هر «ان‌قلتی» دراین‌باره، پاسخ خود را داشت. البته تأکید داشت که این نظر و تحلیل شخصی او دراین‌باره است و درنهایت هم باید از رأی و نظر جمعی دراین‌باره حمایت کرد.
در گزارش «فرهیختگان» هم می خوانیم: هرچه به روز تشکیل اولین جلسه مجلس آینده نزدیک‌تر می‌شویم، هواداران در توضیح و تایید اینکه چرا لاریجانی یا عارف باید رئیس مجلس شوند سخن می‌گویند اما هیچ‌کدام از آنها نمی‌‌گویند که تفاوت عارف با لاریجانی در چیست؟
«سهیلا جلودارزاده» نماینده راه یافته به مجلس دهم به فرهیختگان پاسخ داد: طرح منطقی با ریاست هر فردی باشد در مجلس دهم رای خواهد آورد چون این مجلس، مجلس معتدل و عقلگرایی است. مردم مدیریت فعلی را تجربه کرده‌اند و چون مشکلات حل‌نشده‌ بسیاری وجود دارد که این طیف از عهده حل آنها برنیامده است از آنان روی برگرداندند. ...«قاسم احمدی ‌لاشکی» منتخب نوشهر و چالوس هم بر این باور است که باید برنامه‌های این آقایان را بشنویم و بعد تصمیم بگیریم. آنچه در جلسات آقای لاریجانی شنیده‌ایم غالب‌ صحبت‌های ایشان درباره اقتصاد، معیشت و رونق تولید بوده است.

*** متن و حاشیه تودیع و معارفه رییس سازمان صدا و سیما
دیروز مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان صدا و سیما برگزار شد. این مراسم با حاشیه های بسیاری همچون گلایه از رییس قبلی این سازمان و بیان انتظارها از رییس جدید همراه شد؛ موضوعی که در بسیاری از روزنامه های امروز بازتاب داشت. همچنین گروهی از روزنامه ها یادداشت هایی را در باره بایسته های پیش روی این سازمان منتشر کردند.
در گزارش «شهروند» می خوانیم: محمد سرافراز حالا رکورددار است در کوتاه‌ترین زمان ریاست بر سازمان صداوسیما. زمانی گمنام‌ترین چهره بود از میان نامزدهای جانشینی عزت‌الله ضرغامی. از معاونت برون‌مرزی به ساختمان اصلی جام‌جم رفت و تا ١٨ ماه بعد که استعفا کرد یکی از پرحاشیه‌ترین دوران‌های مدیریت بر صداوسیما را از سر گذراند. دورانی چنان پرفشار که دیروز در مراسم تودیعش هیچ نشانه‌ای از ناراحتی و نگرانی دیده نمی‌شد. چهره‌اش تنها هنگامی در هم رفت که مراسم از سوی علی لاریجانی و علی‌اصغر پورمحمدی به آوردگاه انتقادهای تندوتیز از او تبدیل شد. میراثش را به باد نقد گرفتند و حتی علی لاریجانی او را به سبب عملکردش درباره موضوع برجام شماتت کرد.
«توقعات و تمهیدات دولتی رئیس رسانه ملی» نیز عنوان روزنامه «جوان» بود که در آن به حمایت رییس جدید صدا وسیما از دولت اشاره کرد. به نوشته جوان، «عبدالعلی علی عسکری» در اولین سخنرانی رسمی‌ اش در سمت رئیس سازمان، حمایت قاطع از فعالیت‌های دولت در دستیابی به اهداف نظام و پرهیز از سیاه‌نمایی‌های مرسوم را از اهداف صداوسیما عنوان کرد و گفت: عمق بخشی به تولیدات رسانه‌ای، تعمق دین باوری و ارزش‌های اخلاقی، مواجهه هنرمندانه و هوشمندانه با موضوعات اجتماعی، نگاه محبت‌آمیز و کرامت‌آمیز با مخاطبان و آحاد ملت ایران، تولیدات فاخر و هنرمندانه و پر جاذبه رسانه، پاسخگویی به میل، مصلحت و نیاز مخاطبان و رضایتمندی آنان، تولید، انتقال و انتشار صدا و تصویر با کیفیت بالا و بالاخره نمایش جمال زیبای ملت ایران و تلاش در جهت رشد و خلق همه مزیت‌های رسانه‌ای به دست نیروهای خدوم و فرهیخته در سازمان صدا و سیما قابل تحقق است.
«رسالت» نیز به آن بخش از اظهارات رییس مجلس مبنی بر اینکه «اولویت رسانه ملی اقتصاد مقاومتی است» اشاره کرد و به نقل از وی آورد: سئله اقتصاد مقاومتی به عنوان اولویت اصلی کشور، موضوعی است که رسانه ملی باید به آن توجه ویژه داشته باشد.
«صداوسیما؛ رسانه ای مدافع یا مهاجم؟» عنوان یادداشت «خراسان» بود که در آن از بایدهای یک رسانه ملی سخن گفت. به نوشته این روزنامه، در زمینه اعتماد مخاطب نکته مهم این است که گرچه انتقادهای جدی و بجا به برخی سیاست گذاری های صداوسیما و نیز برخی برنامه های این رسانه از سوی مخاطبان مطرح می شود اما نکته مهم این است که وقتی درباره یک پدیده انتقاد های سازنده و گلایه های بجا مطرح می شود، این انتقادها و گلایه ها بر دلسوزی منتقد از سرنوشت آن پدیده و تلاش وی برای اصلاح روند استوار است. به همین دلیل هرچند اعتماد مخاطب برای رسانه ای چون صداوسیما قطعا یک سرمایه اجتماعی است اما همین نگرانی مخاطب را نیز اگر به چشم سرمایه نگاه کنیم، مسیر برای اصلاح سیاست های اشتباه و تغییر رویکردهای ناصحیح روشن تر می شود.
«ایران» نیز در سرمقاله خود عنوان کرد: صدا و سیما در گذشته کمتر و طی یکی دو سال اخیر خیلی بیشتر به نقد عملکرد دیگر نهادها و به طور عمده دستگاه‌های اجرایی کشور پرداخته است. شیوه نقد جاری به دلیل همه‌جانبه و ثابت نبودن آن در طول مدیریت‌های صدا و سیما چندان مورد اقبال قرار نگرفته است. به دو دلیل؛ یکی کم سابقه بودن در گذشته به نحوی که مخاطبان طی هشت سال مدیریت دولت‌های هشتم و نهم چنین نقدهایی را از رسانه ملی ندیده و نشنیده‌اند؛ دیگر اینکه نقدها و بررسی‌ها در مورد سایر ارکان حاکمیتی وجود ندارد مثلاً در مورد عملکرد اجزای مختلف قوه قضائیه، کارکرد و مشکلات آنها مردم برنامه یا بررسی و نقادی خاصی نمی‌بینند و نمی‌شنوند.

*** گام های رو به جلو در روابط ایران و اروپا
پس از اجرای «برجام» درهای ارتباط گسترده تر با جهان به روی ایران گشوده شد و هیات های خارجی به ویژه اروپایی برای بازتنظیم روابط خود راهی کشورمان شدند. در همین راستا، دیروز «حسن روحانی» رییس جمهوری هنگام دریافت استوارنامه‌ های سفیران جدید فرانسه‌، اندونزی‌، جمهوری آذربایجان و اسلواکی در تهران، بار دیگر بر علاقه مندی ایران برای همکاری های اقتصادی با اروپا تاکید کرد. این محور موضوعی، مورد توجه شماری از روزنامه ها قرار گرفت.
«اطلاعات» ضمن برجسته سازی بخشی از گفته های روحانی مبنی بر آغاز فصل نوین در روابط ایران و اروپا هنگام دیدار با سفیر جدید فرانسه، به نقل از رییس جمهوری نوشت: فصل نوینی در روابط ایران و فرانسه آغاز شده است و اجرای سریع توافقات مشترک، می‌تواند این روابط را بیش از پیش تعمیق بخشد‌. روابط دو کشور بزرگ ایران و فرانسه با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های گسترده‌ای که از آن برخوردارند، باید در همه حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، علمی، فرهنگی و منطقه‌ای ارتقا و تعمیق یابد‌. اسناد بسیار مهمی‌برای گسترش روابط دو کشور امضا شد که اجرای سریع آنها از جمله در حوزه مبادلات بانکی، مسیر توسعه و تحکیم همکاری‌ها به ویژه میان بخش‌های خصوصی دو کشور را هموارتر می‌کند.
با توجه به تاکید روحانی بر لزوم گسترش روابط تجاری با اروپا، روزنامه «تعادل» نیز در گزارشِ «اجلاس اقتصادی ایران و ایتالیا» که در حال برگزاری است، از معرفی ظرفیت های ایران گفت. این روزنامه به نقل از «مهدی جهانگیری» نایب ‌رییس اتاق تهران نوشت: دوره ایران ‌هراسی تمام شده و ایران امروز به‌عنوان یک اقتصاد نوظهور و پویا در حال فعالیت است. در شرایطی که کشور ایتالیا دوست ما در دوران تحریم‌های ظالمانه بوده، در دوره پساتحریم باید پیشقراول استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی ایران باشد. در شرایطی که ما رشد 8 درصدی را برای اقتصاد ایران رصد کرده‌ایم و صندوق بین‌المللی پول این رقم را 5 درصد اعلام کرده، امیدواریم با جذب سرمایه‌گذاری خارجی به این رشد دست یابیم. اکنون بانک‌ های ما به دنبال اصلاح ساختار مالی و جذب شرکای خوب خارجی هستند تا بتوانند در بازار بین‌المللی رقابت کنند. اعتقاد داریم که در این بازار و با این ظرفیت می‌شود کارهای بزرگی انجام داد.
در این میان روزنامه «تجارت» هم به تدوین نقشه راه تجارت ایران با 30 کشور اشاره کرد. در این گزارش می خوانیم: هرچند طی دو سال و نیم ابتدایی دولت، حل پرونده هسته‌ای و مساله توافق با کشورهای 1+5 و برداشته شدن تحریم‌ها تمام توان دولت را به خود اختصاص داده بود، با این حال برنامه‌ریزی برای افزایش میزان صادرات و برنامه‌ریزی برای توسعه تجارت کشور آن‌هم به شیوه‌ای هدفمند یکی از مهمترین اولویت‌های دولت بوده است. بالا بردن کیفیت محصولات تولید شده توسط واحدهای صنعتی کشور و برنامه‌ریزی برای تولید صادرات محور در جهت خیز برداشتن برای پیدا کردن بازارهای جدید صادراتی و افزایش توان رقابت‌پذیری کالاهای داخلی، یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت طی مدت گذشته از عمر دولت یازدهم بود که همواره مورد تاکید قرار داشته است.
تجارت ضمن اشاره به تازه ترین سخنان مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تهیه نقشه راه برای تبادل اقتصادی با 28 تا 30 کشور، نوشت: کارشناسان می‌گویند که یکی از زمینه‌های رشد اقتصادی توجه و تمرکز بر صنعت و تولید در دوران پسابرجام است. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که در بخش صنعت کشور عمل گسترده‌ تری را شاهد بودیم.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید