شیطنت آمریکایی/ نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها | اتاق خبر
کد خبر: 344119
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1395 - 17:51
سخنان رهبری در جمع شرکت ‌کنندگان در مسابقات بین ‌المللی قرآن کریم، دیدار رییسان جمهوری ایران و کرواسی و برگزاری نشست های حزبی در آستانه شروع به کار مجلس دهم مهمترین محورهای موضوعی روزنامه های امروز سی ام اردیبهشت ماه بود.

اتاق خبر - این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

*** بازتاب متفاوت سخنان رهبری در جمع شرکت ‌کنندگان در مسابقات بین ‌المللی قرآن کریم
رهبر انقلاب، دیروز (29 اردیبهشت) در دیدار استادان، قاریان و حافظان برتر شرکت ‌کننده در سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم، سخنانی را بیان کرد که این سخنان بازتاب گسترده و البته متفاوتی در روزنامه های امروز داشت.
«آمریکا طاغوت اعظم و شیطان اکبر است» بخشی از بیانات روز گذشته رهبری بود که به پرشمارترین عنوان در روزنامه های امروز تبدیل شد. این بخش از سخنان رهبری در عنوان خبری روزنامه های «آفتاب یزد»، «ابرار»، «ابتکار»، «افکار»، «رسالت» و «خراسان» برجسته شد.
«مبنای اصلی اقتدار یعنی ایمان به خدا و کفر به طاقوت» هم بخشی از بیانات رهبری بود که مورد توجه «مردم سالاری» و «کیهان» قرار گرفت و در تیتر خبری این 2 روزنامه برجسته شد.
«برخی دولت های اسلامی به ملت هایشان خیانت می کنند» به نقل از رهبر انقلاب در عنوان های خبری روزنامه های «روزان» و «هدف و اقتصاد» برجسته شد.
در این میان، روزنامه «اطلاعات» به بهانه سخنان رهبری در جمع شرکت‌ کنندگان در مسابقات بین ‌المللی قرآن کریم، یادداشتی را با عنوان «شیطنت آمریکایی ‌ها» منتشر کرد و در آن نوشت: رهبر انقلاب قبل از توافق هسته ‌ای و حتی در جریان توافق هسته‌ای، مرتب بر این نکته تکیه می‌کردند که آمریکایی ‌ها قابل اعتماد نیستند و به‌ همین خاطر نباید با خوش ‌بینی افراط‌ گونه با آنها برخورد کرد. زمان زیادی نگذشت که این فرضیه اثبات شد. حالا کار به جایی رسیده که صدای اروپایی‌ ها هم در آمده است. چرا که با وجود تمایل آنها به برقراری روابط اقتصادی گسترده با جمهوری اسلامی ایران، آمریکایی‌ ها به عناوین مختلف پیش‌ پای حتی آنها سنگ می‌ گذارند.
در ادامه می خوانیم: آمریکایی ها صحنه سیاسی منطقه را به گونه ‌ای طراحی کرده‌اند که ملت ‌های مسلمان به جان یکدیگر افتاده و به جای دشمن در مقابل دوست و برادر سنگر گرفته‌اند. با وجود همه تاکیدی که مقامات کشور به برادری دینی دارند، با بحث انحرافی خطر هلال شیعی، جنگ شیعه و سنی راه ‌انداخته‌ اند. عوامل خودشان هر روز یمن را بمباران می‌کنند و از مداخله ایران حرف می ‌زنند. از مبارزه با داعش گپ می‌ زنند و هر جا این گروه استعمار ساخته در حال شکست است به کمک او می‌آیند و با کثیف‌ترین شیوه‌ها و روش‌ها چهره رحمانی اسلام را در تریبون‌ها و رسانه‌ها و بوق‌های تبلیغاتی خود خشن نشان می‌دهند و با زشت‌ترین شیوه‌ها جنگ صلیبی روانی به راه انداخته ‌اند.
به نوشته اطلاعات، به‌ خاطر این‌ ها است که باید آمریکا را شیطان کبیر بلکه اکبر خواند. سده‌هاست که شیعه و سنی در کنار هم زندگی‌ می ‌کنند. این خشونت و دشمنی از کجای دین سرچشمه می‌گیرد؟ چرا ما باید به آنان خوش‌ بین باشیم که در برابر بدترین نسل ‌کشی‌ها، بازداشت‌ها، شکنجه‌ها، سربریدن ها و مثله‌کردن‌ها خاموشند و مرتب ایران را به تروریسم، کمک به تروریسم، نقض حقوق بشر و... متهم می‌کنند؟ چرا در دادگاه‌های آمریکا علیه ایران حکم می‌ دهند؟ چرا پول ‌های ملت را برخلاف تمام قوانین بین‌ المللی می‌ دزدند؟ چه کسانی در بغداد و کاظمین و بصره و بیروت و شهرک صدر و مناطق شیعه‌نشین پاکستان و عربستان و دمشق و حلب و... بمب می‌گذارند و ده‌ها و صدها زن و بچه و مرد و زن بیگناه را می‌کشند؟ این جنگ خانمانسوز را در بلاد اسلامی چه کسی به راه انداخته است؟ جز آنکه بگوییم کار، کارِ «شیطان بزرگ» است و جز این است که باید مراقب باشیم که دشمن را به جای دوست نگیریم؟ وگرنه طرف صحبت ما و رهبری نیز نه کشور و نه ملت و نه تمدن و نه جامعه آمریکا است که این نیاز به گفتن ندارد.

*** ایران و کرواسی و افزایش همکاری های اقتصادی
«کولیندا گرابار کیتاروویچ» رییس جمهوری کرواسی، روز سه شنبه (28 اردیبهشت)، در راس هیاتی عالیرتبه متشکل از مقام های اقتصادی و صاحبان شرکت ‌های مختلف تجاری و صنعتی این کشور وارد تهران شد و دیروز در مجموعه تاریخی- فرهنگی «سعد آباد»، مورد استقبال «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران قرار گرفت. در این دیدار رییسان جمهوری 2 کشور به بررسی راه های تقویت همکاری ‌های مشترک در حوزه ‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و ایجاد جهشی جدی در روابط منطقه ‌ای و بین‌ المللی میان ایران و کرواسی پرداختند.
طی این دیدار، موافقتنامه همکاری‌های اقتصادی و یادداشت تفاهم همکاری‌های اتاق بازرگانی ایران و کرواسی امضا شد. از این رو دیدار رییسان جمهوری ایران و کرواسی بازتاب گسترده ای در روزنامه های امروز داشت.
روزنامه «شهروند» به نقل از روحانی در عنوان گزارش خبری خود در این زمینه نوشت: «کرواسی دروازه ارتباط ایران با اتحادیه اروپا»
«سرآغاز تهران زاگرب» هم عنوان خبری روزنامه «جهان اقتصاد» است که به نوعی توصیف این روزنامه از دیدار مقام های ارشد ایران و کرواسی در تهران است.
«ایران و کرواسی در آستانه راهی نو» نیز بخشی از سخنان آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دیدار با رییس ‌جمهوری کرواسی است که در عنوان خبری روزنامه «فرهیختگان» برجسته شد.
روزنامه «دنیای اقتصاد» هم در بخشی از گزارش خبری- تحلیلی خود در ارتباط با سفر رییس جمهوری کرواسی به ایران، به ارزیابی این دیدار پرداخت و نوشت: بسیاری از کارشناسان سفر رئیس ‌جمهوری کرواسی به ایران را آغاز شکوفایی روابط 2 کشور توصیف می‌ کنند.از این‌ رو بسیاری از ناظران بر این باورند که کرواسی به‌ عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا قادر است بر گسترش مناسبات تهران با این اتحادیه اثرگذار باشد. از آن‌ سو زاگرب نیز در پی پیدا کردن جایگاه خود در اقتصاد ایران در دوران پسا تحریم است.
روزنامه «اعتماد» هم در یادداشتی با عنوان «کرواسی، شاهراه توسعه روابط ایران با بالکان» به قلم «عبدالرضا فرجی ‌راد» مقام برجسته پیشین وزارت امور خارجه، به تحلیل دورنمای روابط ایران و کرواسی پرداخت و ضمن برشمردن اهمیت این کشور در شبه جزیره بالکان و قاره اروپا به لحاظ اقتصادی و ژئوپلتیکی نوشت: ما از سال‌ های بسیار دور با کشورهای این حوزه، روابط بسیار خوب اقتصادی داشته‌ ایم و در کنار آن تلاش شده است تا همکاری‌ های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و... را گسترش دهیم. در تمامی مقاطع تاریخی نیز روابط تجاری و همکاری‌های اقتصادی میان ایران و کشورهای این منطقه نیز برقرار بوده و قطع نشده است هرچند دوران تحریم‌ها، روابط ایران با این کشورها نیز به تبع روابط ما با کشورهای دیگر کاهش یافت. با این وجود، سفر خانم کیتاروویچ به ایران تلاشی در جهت احیای مناسبات اقتصادی و تجاری و گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف و متعدد محسوب می ‌شود و حضور بیش از ٥٠ شرکت اقتصادی معتبر کروات نیز شاهد این مدعاست.
این روزنامه افزود: در دوران پسابرجام نیز ایران علاقه بسیاری برای گسترش همکاری‌ ها و افزایش مناسبات با مناطق و کشورهای مختلف دنیا دارد و به همین دلیل از گسترش همکاری ‌ها و توسعه مناسبات با کرواسی استقبال می‌ کند. سفر رییس‌ جمهور کرواسی به تهران و دیدارهای او با مقامات عالی کشورمان می ‌تواند نقش بسیار موثری در توسعه روابط و مناسبات ایران با کشورهای مختلف دنیا باشد کماآنکه سفر خانم کیتاروویچ به تهران می‌ تواند بر اثر سفر نخست‌ وزیر مجارستان به تهران و رایزنی‌ های او با مقامات عالیرتبه ایران باشد. با این حال، سفر رییس‌جمهور کرواسی به تهران در دوره جدید سیاست خارجی ایران در زمان پسابرجام را باید فال نیک گرفت زیرا کرواسی را می ‌توان شاهراه توسعه روابط با بالکان قلمداد کرد.

*** برگزاری همایش حزب «اعتدال و توسعه» با حضور لاریجانی و عارف
نشست حزب اعتدال و توسعه، سه شنبه شب (28 اردیبهشت)، در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این نشست که با حضور «محمود واعظی» وزیر ارتباطات‌ و‌ فناوری اطلاعات، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «محمدباقر نوبخت» رییس سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ ریزی، «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی، «محمدرضا عارف» رییس فراکسیون امید و جمعی دیگر از منتخبان مردم در مجلس دهم برگزار شد، لاریجانی و عارف، 2 گزینه مطرح برای تصدی صندلی ریاست مجلس دهم، بر لزوم همدلی و دوری از تفرقه تاکید کردند. همچنین برخی شخصیت های منتسب به 2 جناح اصولگرا و اصلاح طلب نیز به اظهار نظرهایی درباره ریاست مجلس دهم پرداختند که این سخنان بازتاب ها و تحلیل های متفاوتی را در روزنامه های امروز در پی داشت.
روزنامه «ایران» در عنوان گزارش خبری خود مربوط به ضیافت حزب اعتدال و توسعه برای بهارستانی ‌ها، تاکید عارف و لاریجانی بر پرهیز از تفرقه را برجسته کرد و همچنین به نقل از نوبخت نوشت: «دولت قصد دخالت در انتخاب رییس مجلس را ندارد.»
در این گزارش خبری آمده است: اگر چه شورای سیاستگذاری اصلاح‌ طلبان با رای قطعی خود خواستار ریاست مجلس محمدرضا عارف هستند، اما شماری از اعضای حزب «اعتدال و توسعه» علی لاریجانی را انتخابی منطقی برای سال ابتدایی مجلس دهم می‌ دانند. البته این حزب تا سه‌ شنبه شب در این باره رسماً موضع‌ گیری نکرده بود و حال انتخاب را به رقابتی سالم میان کاندیداهای ریاست مجلس موکول کرده و تنها تأکید دارد این رقابت به نقطه آغاز اختلاف بین دو بازوی حمایتی دولت تبدیل نشود.
روزنامه ابتکار هم ضمن بازتاب آنچه در نشست حزب اعتدال و توسعه گذشت، پیام این نشست را «همگرایی» دانست و در عنوان گزارش خبری خود در این زمینه نوشت: «همگرایی در اعتدال»
روزنامه «شرق» اما در سرمقاله خود با عنوان «نوبت تغییر»، بر اهمیت انسجام جریان هوادار اصلاحات تاکید کرد و نوشت: آنانی که در فهرست امید به مجلس راه پیدا کرده ‌‌اند حتما می ‌دانند همراهی‌ نکردن آنها برای ایجاد تغییر، نوعی خودزنی سیاسی به‌ شمار می ‌رود. این دوره چهارساله تمام می شود و آنان باید بدانند اعتماد عمومی اگر از دست برود دیگر به‌ سوی آنان بازنخواهد گشت. حتی لایه ‌های قدرت و جناح رقیب هم روی افرادی که مدام رنگ عوض می‌ کنند، حسابی باز نخواهد کرد.
در این میان روزنامه کیهان پیام های همگرایانه اصلاح طلبان در نشست حزب اعتدال و توسعه را نشانه قرار گرفتن «اصلاح طلبان در مدار عبور از عارف» دانست و نوشت: «لاریجانی یک قدم دیگر به ریاست مجلس نزدیک شد»
این روزنامه افزود: با نزدیک شدن به روز آغاز به کار مجلس دهم نشست‌های نمایندگان منتخب و وزن‌کشی‌های جریانات سیاسی شکل جدیدی به خود گرفته است، در مقابل 131 نماینده منتخب حاضر در جلسه فراکسیون اصولگرایان 105 منتخب نیز در نشست فراکسیون امید حضور یافته‌اند، از سوی دیگر بسیاری از شخصیت‌های اصلاح‌طلب با اطلاع از وزن اندک این جریان در بهارستان از ریاست لاریجانی به جای عارف حمایت می‌کنند.
روزنامه خراسان نیز ضمن بیان این که اظهارنظر جناح ‌های سیاسی درباره ریاست مجلس دهم اوج گرفته است، این اظهارنظرها را نشانه واگرایی اصلاح‌ طلبان و همگرایی اصولگرایان توصیف کرد و نوشت: در آستانه آغاز به کار مجلس دهم، نشستها و رایزنی های پارلمانی نیز تب و تاب بیشتری گرفته است.
به نوشته خراسان، در این شرایط و در حالی که طی روزهای گذشته شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بر حمایت از ریاست عارف در مجلس دهم تاکید کرده است، غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با برشمردن ویژگی های مثبت علی لاریجانی از ریاست وی حمایت کرد. آنچه از سخنان اصولگرایان آشکار شده است، اتفاق نظر بر ریاست علی لاریجانی است. اما در طرف مقابل برخی از جریانها و شخصیتهای اصلاح طلب از ریاست عارف حمایت نمی کنند و غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران از جمله این افراد است.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید