مهر تایید دادگاه عالی اوگاندا بر خیانت «کیزا بزیگیه» | اتاق خبر
کد خبر: 344134
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1395 - 19:15
«سولومون میوتا» سخنگوی دادگاه عالی اوگاندا اعلام کرد: «کیزا بزیگیه» رهبر حزب مخالفان اوگاندا به جرم محرز خیانت به کشور در بازداشت قضایی به سر می برد.

اتاق خبر - به گزارش خبرگزاری رویترز از کامپالا، «سولومون میوتا» سخنگوی دادگاه عالی اوگاندا با اعلام خبر فوق، افزود: «کیزا بزیگیه» رهبر مخالفان به اتهام خیانت به کشور تا 1 ژوئن 2016 (12 خرداد ماه 1395) در بازداشت قضایی به سر خواهد برد.
قرار است جلسه دادگاه رسیدگی رسمی به جرائم بزیگیه در ماه ژوئن برگزار شود.
در همین خصوص «اریاس لوکواگو» وکیل مدافع بزیگیه اعلام کرده بود: «کیزا بزیگیه» همزمان با برگزاری مراسم سوگند «یووری موسوینی»، در جمع هم حزب های خود، در نطقی، خود را رئیس جمهور قانونی اوگاندا خواند که به تبع آن دادگاه این کشور وی را به خیانت به اوگاندا محکوم کرد.
پیشتر پلیس اوگاندا، بزیگیه را به توطئه برای ایجاد خشونت در کامپالا (پایتخت) متهم و او نیز در مقابل، این اتهام ها را رد کرده بود.
به گزارش منابع خبری، سران حزب «هم اندیشی برای تغییر دمکراتیک» خواهان تجدید نظر در روند شمارش آرا و علنی کردن اعتراض خود هستند.
درگیری های سیاسی در پی تنش میان دولت و جناح مخالف در اوگاندا و پس از انتخابات ریاست جمهوری 18 فوریه (29 بهمن) در این کشور روی داد.
«یووری موسوینی» نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اوگاندا را از آن خود کرد. موسوینی بیش از 30 سال است که قدرت را در این کشور آفریقایی در دست دارد.
«کیزا بزیگیه» مهم ترین رقیب موسووینی و رقبای دیگر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده و آن را فریبکارانه خوانده اند.
بزیگیه که تاکنون 4 بار در مقابل موسووینی شکست خورده است، در سال های 2001 و 2006 میلادی نیز نتایج انتخابات را زیر سئوال برد. در هر دو پرونده دادگاه اعلام کرد که تخلف هایی صورت گرفته به قدری نیست که نتایج انتخابات باطل شود.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید