همایش فرهنگی ایران و هند باحضور «مودی» درتهران گشایش می یابد | اتاق خبر
کد خبر: 344137
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1395 - 19:32
همایش «هند و ایران دو تمدن بزرگ،بازنگری و چشم اندازها» روز دوشنبه سوم خرداد باحضور «نارندرا مودی » نخست وزیر هند،وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی و تعدادی از مقامات عالیرتبه و کارشناسان فرهنگی دو کشور در تالار وحدت گشایش می یابد.

اتاق خبر - دبیر همایش «هند و ایران دو تمدن بزرگ،بازنگری و چشم اندازها» روز پنجشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا در دهلی نو افزود:این همایش با همکاری فرهنگستان زبان وادبیات فارسی، بنیاد سعدی و شورای روابط فرهنگی هند به مدت سه روز در تهران بزگزار می شود.

پروفسور «چندر شیکهر» خاطرنشان کرد نخست وزیر هند در این همایش یک نسخه خطی نفیس از کلیله و دمنه مربوط به سده ششم هجری که به درخواست «خسرو انوشیروان» توسط حکیم برزویه نوشته شده را به همراه می آورد.
وی افزود:این ارمغان مودی ،قدیمی ترین و کاملترین نسخه کلیله و دمنه است .
رئیس بخش فارسی دانشگاه دهلی گفت در طول سه روز برگزاری این همایش استادان و صاحب نظران در خصوص روابط فرهنگی ،علمی ، هنرهای زیبا،نسخ خطی ،موسیقی و آثار چاپ شده به زبان فارسی در هند گفت وگو می کنند.
وی، برگزاری نمایشگاهی از آثار فرهنگی ایران و هند ،رونمایی از کتاب های فارسی چاپ شده در هند ،نسخه های خطی و اجرای موسیقی ترکیبی ایرانی و هندی را از دیگر برنامه های جنبی این همایش عنوان کرد.
دبیر این همایش با اشاره به پیشینه تاریخی چند هزار ساله بین ایران و هند اظهار کرد قرار است ایران در 6 ماه آینده نیز برای گسترش روابط فرهنگی بین دو کشور همایشی را در دهلی نو برگزار کند.
نخست وزیر هند برای سفر دو روزه و گفت وگو با مقامات عالیرتبه کشورمان دوم خرداد وارد ایران شود. سرمایه گذاری در بخش انرژی،زیرساخت ها،کریدور شمال وجنوب و امضای یاداشت تفاهم و مبادلات فرهنگی ازجمله برنامه های مودی در سفر به ایران عنوان شده است.

ایرنا

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید