اجلاس اقیانوس هند فرصتی برای رقابت با کشورهای حوزه آتلانتیک | اتاق خبر
کد خبر: 344160
تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1395 - 01:25
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با مروری بر جغرافیای حوزه آیورا گفت:کشورهای حوزه آیورا با 2 میلیارد و 180 میلیون نفر جمعیت و 6 هزار و 800 تولید ناخالص به نوعی پیشتاز هستند.

اتاق خبر:اکبر ترکان امروز در مراسم اجلاس کشورهای اقیانوس هند در چابهار، با بیان اینکه در آمد سالانه کشورهای این حوزه بازای هر نفر 3 هزار و 400 میلیارد دلار و مجموع صادرات بندری آنها 2000 میلیارد دلار است گفت: اگرچه آیورا پیشتاز است ولی فاصله زیادی با حوزه آتلانتیک دارد.

 ترکان با مقایسه کشورهای حوزه آیورا با حوزه آتلانتیک گفت: این کشورها با وجود اینکه 900 میلیون نفر جمعیت دارند 75 درصد اقتصاد جهان را در قرن بیستم شامل می شدند.

 دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی افزود: کشورهای حوزه آتلانتیک 36 هزار میلیارد دلار ناخالص ملی و در آمد سرانه هر نفر 40 هزار میلیارد دلار است که این موضوع فاصله زیاد بین آیورا و آتلانتیک را مشخص می کند.

 وی گفت: این اجلاس به دلیل آغازی برای مناطق آزاد که از قوانین گمرکی و مالیاتی همچنین از گرفتن ویزا نیز در ایران معاف هستند و می توانند موقعیت بهتری برای فضای کسب و کار و سرمایه خارجی گذاری در مناطق آزاد مثمر ثمر باشد.

 مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیان کرد: آیورا شامل 21 کشور تا کنون می شود و تقریبا به جز چند کشور همه کشورهای حاشیه اقیانوس هند در آیورا عضو هستند.

 وی تصریح کرد: امیدواریم در نشست چابهار پایه گذاری برای توسعه بین کشورها ایفا کند، آفریقای جنوبی ، کومور، موزامبیک، استرالیا ، ایران و... از جمله اعضای آیورا هستند.

 اهداف کلی اتحادیه همکاری های منطقه ای حاشیه اقیانوس هند آزادسازی تجاری، تقویت همکاری‌های آموزشی، تکنولوژیکی و ایجاد تسهیلات تجاری و سرمایه‌گذاری با هدف تقویت روابط تجاری و اقتصادی بین کشورهای عضو تعریف شده است.

 وی با اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه چابهار و مزیت‌های بسیار در زمینه معدن، شیلات و گردشگری ادامه داد: امیدواریم این اجلاس بتواند پایلوت بودن منطقه چابهار را اثبات کند و این منطقه را به‌عنوان بخش پیشرو در فعالیت‌های اقتصادی بیشتر معرفی کند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید