ماهانا نریمانی، خوشبختی ناکام مانده‌ای را روایت می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 344192
تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1395 - 05:50
مهاجرت دغدغه من و خیلی‌های دیگر بود؛ به این خاطر متن «زمین صفر» را نوشتم.

به گزارش اتاق خبر، ماهانا نریمانی نویسنده، کارگردان و بازیگر نمایش «زمین صفر» پیرامون این نمایش و جرقه اولیه ایده کارگفت: یک روزی خبری را شنیدم در این باره که پناهنده‌ای عراقی برای اولین‌بار به بالکن خانه کشوری که در آن پناهنده شده بود، می‌آید تا برف را تماشا کند ولی مورد شلیک گلوله قرار می‌گیرد.

 
وی اضافه کرد: در نظر من این خبر خیلی دراماتیک بود که چقدر عجیب است آن شخص به دنبال خوشبختی جای دیگری عزیمت کرده است و برفی را دیده که تا به حال در زندگی‌اش ندیده بوده و همانگونه که در حال لذت بردن است به هر دلیلی که مهم نیست، کشته شده است.
 
نریمانی پیرو صحبت‌های پیشین خود ادامه داد: این داستان تا جایی ذهن مرا به خود درگیر کرد که دیگر نمی‌توانستم آن را از ذهنم بیرون کنم. در نتیجه دست به قلم شدم و متن را برای جشنواره مونولیو آماده کردم.  به این صورت که این شخص از لحظه تیر خوردنش تا زمان به زمین افتادنش،  زندگی‌اش را می‌بیند و روایت می‌کند.
 
این بازگر تئاتر در رابطه با تغییرات ایجاد شده در اثرش بیان کرد: علت اینکه من به سمت موضوع مهاجرت رفتم و فارغ از اینکه مهاجرت دغدغه من و همچنین مسئله روز است ولی من بسیار به این موضوع فکر می‌کردم که برای این آدم و همسرش که در آن لحظه در خانه بوده چه اتفاق‌هایی افتاده. بنابراین شروع به نوشتن شرح اتفاقات از زبان همسرش کردم که دنیایی کاملا متفاوت شد.
 
وی افزود: بعد از شرکت در جشنواره مونولیو و پشت سر گذاشتن اجرا،  این کار مستقل دو اپیزودی را (که هر اپیزود یک مونولوگ را در بر می‌گیرد) برای جشنواره تئاتر باران آماده کردیم.
 
کارگردان نمایش «زمین صفر» در رابطه با علت اینکه متن خودش را هم کارگردانی و در آن بازی نیز می‌کند گفت: راستش من در وهله اول ایده‌ای داشتم که می‌خواستم آن را کارگردانی کنم اما چون به چند نفر از دوستانم که نویسنده بودند. ذهنیاتم را گفتم اما آنها علی رغم اینکه دست به قلمشان خوب بود، نتوانستند آنچه که در ذهن من است، روی کاغذ بیاورند. در نهایت مجبور شدم که خودم شروع به نوشتن کنم.
 
وی ادامه داد: راجع به کارگردانی هم که گفتم قصد اولیه‌ام بوده اما درباره بازی کردن در نقش دختر، به خاطر کمبود وقت برای تمرین و آماده‌سازی نقش مجبور شدم که خودم بازی را عهده دار بشوم اما از آنجایی که بر روی متن اشراف کامل داشتم و این شخصیت را به گونه‌ای نوشته بودم که خودم را به جای آن تجسم می‌کردم، دیدم خیلی هم بد نمی شود که خودم این کاراکتر را بازی کنم.
 
نریمانی در بخش پایانی صحبت‌هایش به استقبال مردم اشاره کرد و گفت: باید بگویم که افتتاحیه خوبی داشتیم و عواید یکی از روزهای اجرا هم به کودکان مبتلا به ایدز رسید. من به عنوان کارگردان از تک تک اجراهایی که داشتیم تا به امروز راضی بوده‌ام؛ به خاطر اینکه تمام مخاطبانی که از سالن خارج می‌شوند، حالشان خوب بوده است و من هیچ بازخورد منفی پیرامون اجرا نگرفته‌ام با اینکه تعداد تماشاگرانمان واقعا محدود بود اما همه راضی بودند و این برایم به مراتب مهم‌تر است تا اینکه سالن 200  نفره‌ای پر از تماشاگر داشته باشیم و همه ناراضی از کار بیرون بروند. 
 
لازم به ذکر است که نمایش «زمین صفر» از 20 اردیبهشت تا 5 خرداد در تماشاخانه مشایخی به روی صحنه خواهد بود.
 
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید