ایران با سونامی سرطان مواجه نیست | اتاق خبر
کد خبر: 344261
تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1395 - 13:54
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مواجه بودن ایران با سونامی سرطان صحت ندارد.

اتاق خبر - ایرج حریرچی روز پنجشنبه در حاشیه کنگره بین المللی سرطان در بیمارستان رضوی مشهد در جمع خبرنگاران افزود: سرطان در ایران نیز مانند همه کشورهای دنیا به دلایل مختلف در حال افزایش است اما این وضعیت تنها مختص ایران نیست.

وی اظهار کرد: افزایش جمعیت سالمندی، زندگی صنعتی و شهرنشینی، کم تحرکی و نوع تغذیه از عواملی هستند که در بروز انواع سرطان ها نقش دارند.
وی گفت: اجتناب از عوامل خطر بیماری و افزایش آگاهی و پیگیری علائم مشکوک از راهکارهای پیشگیری و تشخیص زودرس بیماری سرطان به شمار می روند.
حریرچی افزود: احساس توده در سینه زنان، دفع خون از دستگاه گوارش، سرفه های دائمی و لاغری از علائم هشدار دهنده در زمینه ایجاد سرطان های مختلف می باشند.
وی ادامه داد: هم اکنون بیماریهای غیر واگیر بخش عمده علل مرگ و میرها در کشور را تشکیل می دهند و سرطان‌ ها از انواع بیماریهای غیر واگیر هستند.
وی اظهار کرد: تغذیه مناسب، اجتناب از خوردن غذاهای چرب و پرکالری، انجام فعالیت ‌های ورزشی و خودداری از مصرف سیگار و دخانیات خطر ابتلا به سرطان های مختلف را کاهش می دهد.
قایم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام غربالگری برای سرطان‌ هایی مانند سینه، روده بزرگ و دهانه رحم را از برنامه های وزارت بهداشت در زمینه تشخیص زودرس سرطان عنوان کرد و گفت: تشخیص زودتر، موفقیت درمان و بقای بیمار را افزایش می دهد.
وی با اشاره به چالشها و مشکلات موجود پیرامون درمان سرطان ها افزود: برخی شهرستان های کشور فاقد مرکز رادیوتراپی هستند و بیماران مجبورند مسافت طولانی را برای دریافت این بیماریها طی کنند.
وی اظهار کرد: وزارت بهداشت برای احداث مراکز تشخیص سرطان در شهرهای مختلف کشور و همچنین احداث مراکز تخصصی سطح 2 و 3 درمان سرطان با همکاری بخش خصوصی برنامه هایی را در حال اجرا دارد.
حریرچی با انتقاد از کاربرد زیاد شیمی درمانی در ایران گفت: هم اکنون میزان شیمی درمانی در ایران و تجویز آن از سوی پزشکان نسبت به دیگر کشورها بیشتر است.
وی افزود: شیمی درمانی که افزایش میزان بقا و کیفیت زندگی را به دنبال نداشته و عوارض بسیار نیز در پی داشته باشد، جز اتلاف منابع فایده دیگری ندارد.
نخستین کنگره بین المللی سرطان از 29 تا 31 اردیبهشت ماه در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد در حال برگزاری است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید