ضیافت شام سفیرسعودی برای لبنانی ها با«دسرتهدید» | اتاق خبر
کد خبر: 344452
تاریخ انتشار: 1 خرداد 1395 - 10:37
از پرونده های منطقه فاصله بگیرید
رژیم سعودی که با فشارهای سیاسی ، امنیتی ، اقتصادی و رسانه ای آن نتوانسته است به حزب الله و مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری ضربه ای کاری وارد کند، این بار با دسیسه ای جدید و با ترتیب دادن یک « ضیافت شام» تلاش کرد تا نیت خود را عملی کند.

اتاق خبر - «علی عواض عسیری» سفیر سعودی در لنبان شب گذشته ، سفره ای بزرگ پهن کرد و با دعوت از شخصیت های سیاسی و مذهبی لبنان ادعاهای علاقه و محبت « شاهانه» سلمان بن عبدالعزیز را به رخ کشید و به نوعی خواستار شد که همه جلوی مقاومت و حزب الله بایستند تا پول ها بار دیگر سرازیر شود.

خبرگزاری ملی لبنان اعلام کرد که در این ضیافت« علی حسن خلیل » وزیر دارایی به نمایندگی از« نبیه بری» رئیس مجلس لبنان ، « تمام سلام» نخست وزیر، « امین الجمیل» و « میشل سلیمان» رئیسان جمهوری سابق، « نجیب میقاتی»، « فواد السنیوره» و « سعدالحریری» نخست وزیران پیشین، « عبداللطیف دریان» مفتی کل لبنان، نماینده کاردینال « بشاره راعی »رهبر مذهبی مسیحیان مارونی لبنان که در آفریقای جنوبی به سر می برد، شرکت کردند.
ژنرال « میشل عون» رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح در پارلمان لبنان، ژنرال « جان قهوجی» فرمانده ارتش، ژنرال ابراهیم بصبوص و ژنرال عباس ابراهیم مدیران کل نیروهای امنیت داخلی و امنیت عمومی، سمیر جعجع رئیس حزب « نیروهای لبنانی، « طونی سلیمان فرنجیه» فرزند سلیمان فرنجیه ، سفیر پاپ در لبنان از جمله دیگر شرکت کنندگان در این ضیافت شام بودند.
سفیرسعودی در میان سخنان خود به لبنانی ها هشدار داد که برای « نجات لبنان» گفت وگو کنند، زیرا وقت در حال گذشتن و خطرها در حال زیاد شدن، شعله های آتش همچنان زبانه می کشد و گسترده تر می شود.
عسیری در سخنان مداخله جویانه خود با تاکید به اینکه لبنانی ها باید رئیس جمهوری « حامی قانون اساسی» را که نتیجه آن ضررهای سیاسی و اقتصادی شده است، انتخاب کنند، گفت که باید « قدرت دولت و حیات سیاسی با نشاط را به لبنان بازگردانید».
وی گفت که انتظار دارد لبنانی ها تا عید فطر رئیس جمهوری خود را انتخاب کنند و دولت لبنان گام های سیاسی و امنیتی بیشتری بردارد تا زمینه بازگشت گردشگران عرب و غیر عرب به لبنان فراهم شود.
سفیر سعودی بعدازهمه زمینه چینی ها ، وارد مبحثی شد که تمام هدف این ضیافت شام بود یعنی حمله مقاومت و حزب الله و در این مرحله گفت: برخی طرف ها در لبنان درصدد هستند تا تاریخ روابط لبنانی – عربی را مشوش کنند و چهره ، هویت و وابستگی لبنان را تغییر دهند.
عسیری افزود: به صراحت تمام بگویم که برخی طرف ها با استفاده از روش هایی مانند بلند کردن صدا و اردوکشی به منفعت لبنان خدمت نمی کنند و اصلا این را نمی خواهند و همه اقدامات آنها تاثیرهای منفی بر اقتصاد و اوضاع لبنان دارد.
کاملا مشخص بود منظورسفیر سعودی، مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری و به ویژه « سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله است که با اظهارات روشنگرانه خود، سیاست های مداخله جویانه و تفرقه انگیزانه رژیم سعودی و به ویژه حمایت هایش از تروریسم تکفیری ، اهداف جنگش علیه یمن و روابطش با دشمن صهیونیستی را بر ملا و فاش می کند.
سفیر سعودی در ادامه حمله علیه مقاومت و حزب الله لبنان و به ویژه برای ابراز ناراحتی آل سعود از ادامه حضور حزب الله در سوریه، گفت: برخی در لبنان خود را به امور منطقه و محورهائی که هیچ چیز به جز منافع خاص خود را نمی خواهند، گره زده اند در حالی که منفعت ملی لبنان در این مرحله دور شدن از همه پرونده ها و درگیری های منطقه ای است.
وی اضافه کرد: لبنانی ها نباید سرنوشت خود را به سرنوشت یک طرف گره بزنند و تنها باید درصدد حل پرونده های داخلی و پیدا کردن راه حل های مفید باشند و کاری به دیگران نداشته باشند.
رژیم سعودی که با اقدامات خود علیه ملت و مقاومت لبنان این روزها در این کشور بسیار منفور شده و نتیجه آن در انتخابات شوراهای شهر با فروپاشیدن پایگاه متحدان آن به ویژه در پایتخت لبنان نمایان شد ، گفت: چه کسی گفته ، سعودی دست از لبنان کشیده است ، این آرزوی برخی طرف ها هرگز محقق نخواهد شد.
برخی از همپیمانان آل سعود از قطع کمک های مالی به خود وهمچنین انصراف رژیم سعودی از تامین به اصطلاح هبه سه میلیارد دلاری برای خرید سلاح از فرانسه به منظور تجهیز ارتش لبنان، از خاندان حاکم سعودی عصبانی و خشمگین هستند.
کارشناسان اقتصادی معتقدند که رژیم سعودی به علت حمایت های مالی گسترده به تروریست های تکفیری و کاهش بهای نفت توطئه ای که گریبان خود این رژیم را گرفته است، با بحران مالی و اقتصادی خطرناکی مواجه است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید