موج جدید اعتراضات ضد آمریکایی، اوکیناوای ژاپن را فرا گرفت | اتاق خبر
کد خبر: 344681
تاریخ انتشار: 2 خرداد 1395 - 12:40
در پی قتل یک زن ژاپنی در استان اوکیناوا توسط نظامی سابق آمریکا، موج جدیدی از اعتراضات ضد آمریکایی ژاپن را فرا گرفت.

اتاق خبر - به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، این برای اولین بار نیست که نظامیان آمریکایی در ژاپن مرتکب جنایت می شوند.

یکی از بدنام ترین موارد جنایات نظامیان آمریکایی در ژاپن، تجاوز به یک دختر مدرسه ای 12 ساله در اوکیناوا در سال 1995 بود که این حادثه اعتراضات و تظاهرات گسترده ای در سراسر ژاپن در پی داشت.
اسفند ماه سال گذشته نیز یک تفنگدار دریایی آمریکا به یک گردشگر ژاپنی در اوکیناوا تجاوز کرد که با اعتراضات گسترده روبرو شد.
حادثه اخیر و قتل یک زن، موجب ایجاد موچ جدید ضد آمریکایی در اوکیناوا شده و به گفته «والری کیستانو» رئیس مرکز مطالعات ژاپن این برای نظامیان آمریکایی که در اوکیناوا مستقر هستند، خطرناک است.
وی اضافه کرد: وضعیت بدتر از این در روابط ژاپن و آمریکا قابل تصور نیست و این اتفاق درست زمانیکه قرار است باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در 27 ماه جاری میلادی ضمن حضور در نشست سران جی هفت در دیداری تاریخی از هیروشیما نیز دیدن کند.
هرچند دولت ژاپن با احضار سفیر آمریکا در این کشور مراتب اعتراض کشورش را به واشنگتن اعلام و فرمانده نیروهای آمریکایی از این بابت عذرخواهی کرد، اما مردم اوکیناوا با برپایی تظاهرات، خواستار خروج نظامیان آمریکایی از این شهر هستند.
«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن در تماس تلفنی با باراک اوباما خواستار رعایت نظم و انضباط از سوی نظامیان آمریکایی در ژاپن شد.
آمریکایی ها، برای نظارت بیشتر بر اقدامات چین، به حضور در این جزیره نیاز دارند و به نظر نمی رسد تمایلی برای بستن پایگاه های نظامی در این شهر جزیره ای داشته باشند.
بر اساس آمارهای منتشر شده توسط منابع خبری، پرسنل نظامی آمریکا در اوکیناوا طی سال های 2005 تا 2013 میلادی مرتکب بیش از یکهزار مورد آزار جنسی در این کشور شده اند.
50 درصد از نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در ژاپن در اوکیناوا حضور دارند.
آمریکا 124 پایگاه نظامی کوچک و بزرگ در ژاپن دارد و بیش از 50 هزار نظامی آمریکایی در این پایگاه ها مستقر هستند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید