مخالف استفاده از محصولات تراریخته در کشور نیستیم | اتاق خبر
کد خبر: 344741
تاریخ انتشار: 2 خرداد 1395 - 23:06
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه وزارت بهداشت مخالف استفاده از محصولات تراریخته نیست، زیرا استفاده آنها قابل ارزیابی و نظارت است گفت: هر فرآورده تراریخته ای را که مجوز بین المللی داشته باشد برچسب گذاری می‌کنیم.

به گزارش اتاق خبر ، رئیس سازمان غذا و دارو  در برنامه گفتگوی ویژه خبری شب گذشته با اشاره به این که استفاده از محصولات تراریخته قابل ارزیابی و نظارت است گفت: وزارت بهداشت مخالفتی با استفاده از این محصولات در کشور ندارد.

دیناروند با اشاره به این که واردات محصولات تراریخته انحصاراً بر دو محصول سویا (کنجاله دامی، سویا و روغن سویا)است، افزود:  واردات گندم و برنج تراریخته به کشور نداریم لذا هر فرآورده تراریخته ای که  مجوز بین المللی داشته باشد برچسب گذاری می کنیم. 

وی با بیان این که مردم حق انتخاب  در استفاده از محصولات را خواهند داشت گفت: محصولات تراریخته ممکن است مفید یا مضر باشد به طوری که جایی که برای محیط زیست و انسان مضر ارزیابی شده است نباید آن را استفاده کرد.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت تاکید کرد: درباره محصولات تراریخته در کشور مخالفت هایی وجود دارد اما امکان  استفاده از این علم و فناوری را  وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد داده و دولت آن را تصویب کرده است  بنابراین نباید مخالفت یا تایید کورکورانه داشته باشیم، لذا با توسعه و تولید آن موافق هستیم.

دیناروند درباره  سیاست سازمان غذا و داروی کشور نسبت به تولید و انبوه‌سازی محصولات تراریخته در برنامه ششم توسعه گفت: هنوز مصوبه‌ای در این رابطه ابلاغ نشده ، اما تولید و انبوه‌سازی محصولات تراریخته در پیش‌نویس اولیه لایحه برنامه ششم توسعه قرار دارد.

وی با بیان این که استفاده از محصولات تراریخته مخاطره آمیز اما قابل ارزیابی است عنوان کرد: بدون ارزیابی ایمنی اجازه ورود این محصولات را به بازار نخواهیم داد.

*استفاده از محصولات تراریخته مخاطره آمیز اما قابل ارزیابی است

رئیس انجمن ژنتیک ایران هم در این برنامه گفت: استفاده از محصولات تراریخته در صورت نظارت و ارزیابی درست مخاطره آمیز نیست.

تولایی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چند درصد محصولات تراریخته است افزود: قسمت اعظم ذرت دنیا تراریخته است به گونه ای که بخش زیادی از غذای دام و طیور را تشکیل می دهد.

وی همچنین با بیان اینکه مقدار زیادی از ذرت، سویا، کنجاله ها، پنبه و چغندر قند تراریخته است گفت: کشورمان 165 میلیون هکتار مساحت دارد که 51 میلیون آن مستعد کشاورزی است.

تولایی با اشاره به این که همه این محصولات در داخل کشور قابلیت تولید دارند اضافه کرد: اگر ژن مقاومت به شوری را از گیاه خانواده نمک بگیریم و به گندم غیرمقاوم انتقال دهیم در این صورت می توانیم به بهره وری خوبی دست یابیم.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به اینکه 71 مجوز مصرف در 17 محصول صادر شده است که دارای برچسب است ادامه داد: محصولات اصلاح شده ژنتیکی حدود 20 سال است که در بازار مصرفی دنیا قرار دارد به طوری که تولید آن ها رو به توسعه است.

*سازمان محیط زیست در استفاده از محصولات تراریخته موضع احتیاط آمیز دارد

حیات غیب نماینده سازمان محیط زیست در ادامه برنامه با اشاره به اینکه مواد غذایی دام و طیور را از کشور برزیل وارد کرده ایم گفت: کشور برزیل بعد از آمریکا بزرگ ترین تولید کننده محصولات دست کاری شده ژنتیکی است.

وی با تاکید بر این کهسازمان محیط زیست در استفاده از محصولات تراریخته موضع احتیاط آمیز داردگفت:  این محصولات برای غذای دام و طیور از کشور برزیل وارد شده است.

وی با اشاره به پروتکل ایمنی زیستی که در سال 1379 امضا شده است اضافه کرد: این پروتکل در سال 82 در مجلس به تصویب رسید و در نهایت در سال 88 قانون ایمنی زیستی تدوین شد.

حیات غیب با اشاره به این که بعد از 6 سال توانستیم محصولات تراریخته را در بازار برپسب گذاری کنیم اظهار داشت: محصولات تراریخته در بازار ایران وجود دارد.

وی افزود: براساس آمار وزارت بازرگانی از 10 سال گذشته مواد غذایی تراریخته برای مصارف انسانی و دام و طیور از کشور برزیل به ایران وارد شده است.

نماینده سازمان محیط زیست با تاکید بر رویکرد احتیاط آمیز نسبت به محیط زیست ادامه داد: باید ملاحظات لازم برای استفاده از محصولات تراریخته را در نظر بگیریم.

وی استفاده از محصولات تراریخته مخاطره آمیز اما قابل ارزیابی است افزود: براساس سایت فائو یک میلیارد و 566 میلیون هکتار زمین قابل کشت در دنیا وجود دارد که تنها 181 میلیون هکتار آن تا سال 2013 به کشت محصولات تراریخته اختصاص داشته است.

حیات‌غیب بیان داشت: اما از سال 2105 سطح زیر کشت محصولات تراریخته در دنیا روبه کاهش بوده است.

مردم در ارکان اصلی تولید محسولات تراریخته در نظر گرفته نمی‌شوند

در ادامه این گفت‌وگو آزاد عمرانی عضو هیأت رئیسه انجمن ارگانیک ایران با بیان اینکه موافقان تولید محصولات تراریخته مخالفان تولید را ذی‌نفع واردات تراریخته عنوان می‌کنند، گفت: اینها جسارت داشته باشند و آدرس اشتباه ندهند و اعلام کنند، چه کسانی ذی‌نفع واردات هستند.

وی افزود: باید بررسی کرد که آیا امکان کشت محصولات تراریخته برای کشاورزان وجود دارد و کشاورزان بعدها بر اثر کشت و انبوه‌سازی این محصولات دچار آسیب و مخاطرات زیست محیطی نمی‌شوند.

 عمرانی با بیان اینکه در تولید محصولات تراریخته کشاورز و مصرف‌کننده به عنوان ارکان اصلی در نظر گرفته نمی‌شوند اظهارکرد: گاهی تصمیماتی گرفته می‌شود که مخالفان با آن به فناوری‌ستیزی و دانایی‌ستیزی متهم می‌شوند.

منبع: تسنیم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید