سناریوهای متعددی برای دفاع از کشور در عرصه دریا داریم | اتاق خبر
کد خبر: 344909
تاریخ انتشار: 3 خرداد 1395 - 17:10
برای حضور در اقیانوس اطلس برنامه ریزی کرده ایم
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه سناریوهای متعددی را برای دفاع از جمهوری اسلامی ایران بویژه در عرصه دریا داریم، افزود: ‌برای حضور در اقیانوس اطلس برنامه ریزی کرده ایم و منتظر صدور دستور از سلسله مراتب فرماندهی هستیم.

اتاق خبر - امیر دریادار حبیب الله سیاری این مطلب را به مناسبت فرارسیدن سوم خرداد ماه سی وچهارمین سالروز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی عنوان کرد.
وی توضیح داد: پس از صدور فرمان مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا مبنی بر راهبردی بدون نیروی دریایی و حضور در آب های آزاد دنیا، در بسیاری از دریاهای جهان از جمله دریای چین، اقیانوس آرام، اقیانوس هند جنوبی، دریای مدیترانه و خلیج بنگال دریانوردی حضور داشته ایم و اکنون نیز ناوگروه چهلم نداجا (متشکل از ناو پشتیبانی تنب و ناوشکن البرز) برای انجام ماموریت اطلاعاتی و عملیاتی و ایجاد امنیت در خلیج عدن و تنگه باب المندب حضور دارد.
وی ادامه داد: برای حضور در اقیانوس اطلس دومین اقیانوس بزرگ دنیا برنامه ریزی کرده ایم و منتظر صدور دستور هستیم و حضور ما در این اقیانوس منطبق بر قوانین و مقررات بین المللی دریانوردی در آب های آزاد دنیا انجام خواهد شد.

** در اجرای برنامه های دفاعی از هیچکس اجازه نمی گیریم
فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نظر شما به عنوان فرمانده نیروی دریایی ارتش در خصوص پیش نویس قطعنامه جدید کنگره آمریکا علیه برنامه های دفاعی ایران و نیز محدود سازی رزمایش های ایران در خلیج فارس چیست، گفت: هر قطعنامه ای را که هر کشور ببرد و در مجلسش تصویب کند مربوط به آن کشور است؛ در اجرای برنامه های دفاعی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نه از هیچ کسی اجازه می گیریم و نه به هر قطعنامه ای که هر کشور دیگری علیه ما تصویب کند، توجه می کنیم.
وی افزود: اساسا بحث ارتقاء توان دفاعی که یک موضوع نامشروعی نیست و تدبیر مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا در این خصوص این است که دفاع جزئی از هویت یک ملت زنده است و هر ملتی که نتواند از خود دفاع کند زنده نیست، پس برای اینکه بتوانیم از خود در مقابل هرگونه تهدیدی دفاع کنیم باید تجهیزات لازم را برای دفاع داشته باشیم و اینکه اکنون بدنبال انواع و اقسام تجهیزات در ابعاد مختلف برای دفاع هستیم بر کسی پوشیده نیست و بارها این موضوع را اعلام کردیم.

** دکترین ما تعرض و تجاوز نیست
دریادار سیاری ادامه داد: باز همان گونه که حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی) فرمودند، ما ناو می سازیم، هواپیما می سازیم، زیر دریایی می سازیم، موشک می سازیم، اما برای چه این تجهیزات و تسلیحات نظامی را می سازیم؟ آنها را برای ارتقا توانمندی های دفاعی می سازیم و قصد تعرض و تجاوز به هیچ کشوری نداشته ایم، نه داریم و نخواهیم داشت، این موضوع جزو دکترین ما نیست؛ یعنی یک نیروهای مسلح تهاجمی با دکترین تهاجمی نیستیم و بدنبال ارتقاء توان دفاعی هستیم؛ حتی در جنگ هم جنگمان دفاع مقدس بود و رزمندگان اسلام از کشور دفاع کردند.
وی تاکید کرد: حالا که می خواهیم برای دفاع از جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب قوانین و مقررات کشور توان دفاعی نیروهای مسلح را افزایش دهیم به کسی ارتباطی ندارد، مگر امروز همه کشورهای دنیا که توان دفاعی یا توان نظامی خود را افزایش داده اند و خیلی از آنها قصد تجاوز به سایر کشورها را دارند، از ما اجازه گرفته اند.
فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: برای ارتقا سطح توانمندی دفاعی نیروهای مسلح از کسی اجازه نمی گیریم و آنچه که نیازمند آن هستیم برای ارتقا توان دفاعی خود تامین می کنیم و چون می دانیم که در این راستا نباید دست نیاز به سوی بیگانگان و دیگران دراز کرد این تجهیزات را به صورت بومی و داخلی تولید کرده و مورد استفاده قرار می دهیم.

** هر وقت نیاز باشد، رزمایش برگزار می کنیم
فرمانده نداجا گفت: اینکه در محدوده خلیج فارس بخواهند محل رزمایش ما را محدود کند، جواب این را فرماندهی معظم کل قوا دادند و فرمودند به شما چه ربطی دارد، خلیج فارس منطقه ما است و آب های سرزمینی و منطقه نظارت اقتصادی و انحصاری ما است، اساسا خلیج فارس خانه ما است و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای ارتقا توان دفاعی خود در این منطقه مهم و راهبردی رزمایش انجام می دهند و زیاد هم انجام می دهند و هر وقت که اراده کرد انجام می دهند و برای انجام آن از هیچ کسی اجازه نمی گیرد.
دریادار سیاری یادآور شد: این رزمایش ها را هر وقت که نیاز داشته باشیم و صلاح بدانیم در عرصه دریا هم در خلیج فارس، هم در دریای عمان و هم آب های آزاد و بین المللی دنیا انجام می دهیم که نمونه آن اجرا و برگزاری رزمایش دریایی ولایت 94 بود که تا مدار 10 درجه شمال اقیانوس هند انجام شد؛ اما آنچه که در آب های آزاد جهان انجام می دهیم مطابق با قوانین و مقررات بین المللی دریانوردی است؛ یعنی هیچ یک از قوانین و مقررات بین المللی را زیر پا نمی گذاریم؛ اما در آب های سرزمینی مطابق با نیازهای خود رزمایش انجام می دهیم.

** سناریوهای متعددی برای دفاع از کشور بویژه در عرصه دریا داریم
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه خطوط مقدم مقابله با تهدیدات دریا پایه از دریای عمان آغاز می شود، آیا در این مناطق خطوط پدافندی مستحکمی ایجاد شده است، نیز گفت: خطوط پدافندی در دریا معنایش با خطوط پدافندی در زمین فرق دارد، دریا منطقه وسیع و گسترده ای است و تسلط بر دریا، تسلط بر اطلاعات مربوط به دریا(تسلط اطلاعاتی)، رصد هرگونه تحرک دیگران در منطقه این ها مسائلی است که بصورت روزمره انجام می شود؛ اما این عرصه وسیع و گسترده دریا برای آنکه از آن دفاع کنیم تعریف دارد و بطور قطع با تجهیزاتی که در اختیار داریم و امکاناتی که در کشور وجود دارد؛ تعاریف متعدد و سناریوهای مختلفی را برای دفاع از جمهوری اسلامی ایران به ویژه در عرصه دریا داریم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد، این مطلب را بارها اعلام کرده ایم که آنقدر آمادگی، توانمندی، امکانات و تجهیزات داریم که بتوانیم هر گونه تهدیدی را که متوجه مرزهای ما بویژه مرزهای آبی و دریایی ما باشد یا علیه منافع و منابع ما در دریا باشد، پاسخ دهیم.
دریادار سیاری ادامه داد: منتهی اینکه شما در عمل ببینید که یک خط پدافندی مثل زمین تشکیل شده این در دریا وجود ندارد؛ این خط پدافندی در دریا بستگی به نوع تجهیزات سطحی، زیر سطحی، پروازی و امکانات ساحلی دارد که این خط مستحکم را در رزمایش دریایی ولایت 94 به معرض دید جهانیان گذاشتیم.
وی توضیح داد: هدف اصلی از برگزاری رزمایش بزرگ دریایی ولایت 94 که در محدوده شرق تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار 10 انجام شد، این بود که اقتدار و راهبردی بودن نیروی دریایی ارتش را به نمایش جهانیان و کشورهای منطقه بگذاریم.

** زیردریایی فاتح تا پایان سال 95 عملیاتی می شود
فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به سئوالی درمورد الحاق زیردریایی فاتح و ناوشکن سهند که در حال طی مراحل آزمایشی خود هستند، گفت: از آنجا که این دو شناور زیر سطحی و سطحی در حال طی مراحل آزمایشی خود هستند، تاریخی دقیقی را نمی توان برای الحاق آنها به ناوگان نداجا تعیین کرد، چون به طور مثال زیردریایی فاتح نخستین ساخت و تولید یک شناور زیر سطحی در ایران است که نخستین ساخت نیازمند انجام آزمایش های مختلف و متعددی برای دارا بودن یک زیر دریایی 100 درصد ایمن، عملیاتی و با کارآیی بالا باشد که با انجام هر آزمایشی که انجام می دهیم اشکالی را رفع می کنیم.
دریادار سیاری اظهار امیدواری کرد، با توجه به مطالب یادشده امیدواریم که این زیردریایی تولید داخل که به دست توانمند مهندسان و متخصان داخلی ساخته شده تا پایان سال 95 به نتیجه رسیده و عملیاتی شود.
وی افزود: ناوشکن تمام ایرانی سهند نیز همین گونه است و در حال طی مراحل آزمایشی خود قرار دارد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش درمورد سئوالی مبنی بر اینکه پیش تر در خصوص ساخت بالگرد از سوی متخصصان نداجا خبر داده بودید، این بالگردها در چه زمینه های بکارگیری خواهند شد، گفت: آن اخباری که در برخی رسانه ها عنوان شد اخبار درستی نبود، عرض کرده بودم که برنامه ساخت بالگرد در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام می شود، اما بحث تعمیر و نگهداری و پای کار آوردن تجهیزات در نیروی دریایی ارتش که بخشی از آن نیز با هماهنگی وزارت دفاع انجام می شود؛ در نداجا رشد قابل ملاحظه ای داشته و آن هم به دلیل این است که بالگردهای نیروی دریایی که بالگردهای ویژه ای هستند از توانمندی های بالای برخوردارند، به لطف خدا در وضعیت مطلوبی قرار دارند و تمامی مراحل تعمیر و نگهداری آنها در نیروی دریایی ارتش و مراحل بازآماد(اورهال) آنها نیز در وزارت دفاع انجام می شود.

** نیروی دریایی در بحث بالگردی توانمندی خوبی دارد
دریادار سیاری توضیح داد: در بحث بالگردی نیروی دریایی ارتش توانمندی خوب و مطلوبی دارد و نقش بالگرد در نیروی دریایی بخاطر اینکه عرصه ماموریت نداجا در دریا هم در ساحل، هم در سطح دریا، هم در زیر سطح دریا و هم در آسمان بالای دریا است، بنابراین به بالگردهای شناسایی و رزمی نیاز داریم برای اینکه در عرصه دریا بتوانند ماموریت انجام بدهند، بعضی از ناوهای هم همین طور که اطلاع دارید بالگرد با خود حمل می کنند که این توان عملیاتی را در عرصه انجام ماموریت در دریا بالا می برد.
وی افزود: شاید یک روزی جرات نمی کردیم بازآماد(اورهال) بالگرد را انجام دهیم اما امروز به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی این کار را به راحتی انجام می دهیم.
دریادار سیاری در پاسخ به این سئوال که پیشتر از برگزاری 20 رزمایش های تخصصی از سوی نیروی دریایی ارتش در سال 95 خبر داده بودید، این رزمایش ها با چه محورهای و در کجا برگزار خواهند شد، گفت: منطقه عملیاتی نیروی دریایی برای انجام رزمایش های مختلف از تنگه هرمز تا شرق این تنگه، دریای عمان و شمال اقیانوس یعنی آب های آزاد جهان برنامه ریزی می شود و این رزمایش تخصصی با توجه به تخصص ها و رسته های نیروی دریای از جمله رزمایش زیر سطحی ها، رزمایش سطحی ها، رزمایش ناوشکن ها، رزمایش ناوهای موشک انداز،رزمایش عملیات ویژه، رزمایش تفنگداران دریایی، رزمایش موشکی، رزمایش جنگال، رزمایش اطلاعاتی، رزمایش غواصی و رزمایش و امداد و نجات با تجهیزات مختلف و تاکتیک های متعدد انجام خواهد شد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: پس از برگزاری رزمایش های تخصصی رزمایش های دستجمعی برگزار می کنیم که در صورت تصویب، رزمایش بزرگ ولایت 95 نیز اواخر امسال برگزار خواهد شد.
وی از آمادگی و قابلیت های نیروی دریایی ارتش به عنوان یک نیروی راهبردی در دفاع از خطوط مواصلاتی و منافع و منابع جمهوری اسلامی ایران در آب های سرزمینی، آزاد و بین المللی خبر داد و افزود: حضور نیروی دریایی در مرزهای آبی، آب های آزاد و بین المللی دنیا زمان صلح و جنگ نمی شناسد و سپیدجامعه گان نداجا همیشه در عرصه دریاها فعال هستند و باید در دریاها دریانوردی کنند.
امیر دریادار سیاری تاکید کرد: برای روز مبادا باید آماده باشیم، برای روزی که خدا نکرده مورد هجومی احتمالی کسی قرار بگیریم و برای دفاع آماده باشیم و در این راستا باید نیروی نظامی آماده داشته باشیم که امروز به فضل خداوند سبحان نیروهای نداجا در آمادگی کامل 100 درصدی برای دفاع از مرزهای آبی و دریایی به سر می برند که با ویژگی های خاصی آموزش دیده اند و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را بطور کامل می شناسند و می دانند که از این مرز و بوم چگونه باید دفاع کنند.

** تجهیزات نیروی دریایی ساخت متخصصان ایرانی است
فرمانده نداجا گفت:‌ امروز تجهیزات این نیروی راهبردی بومی و ساخته و پرداخته دست متخصصان ایرانی است و دیگر نیازمند خرید یا تعمیر تجهیزات خارجی و وارداتی به دست متخصصان بیگانه نیستیم و آماده ایم تا با این توان داخلی و بومی از مرزهای آبی و دریایی خود دفاع کنیم.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید