بازیگری که ۲۵ دقیقه روی یک پا می‌ایستد | اتاق خبر
کد خبر: 344915
تاریخ انتشار: 3 خرداد 1395 - 17:37
ماهانا نریمانی کارگردان نمایش «زمین صفر» با اشاره به داستان این اثر که براساس ماجرایی واقعی نوشته شده است از اجرا در تماشاخانه استاد مشایخی ابراز رضایت کرد.

به گزارش اتاق خبر، ماهانا نریمانی کارگردان نمایش «زمین صفر» که این روزها در تماشاخانه مشایخی روی صحنه است درباره این اجرا گفت: نمایش «زمین صفر» که از ۲۰ اردیبهشت ماه اجرای خود را در تماشاخانه استاد مشایخی آغاز کرده است پیش از این برنده جايزه بهترين بازيگر مرد و کانديدای بهترين بازيگر زن و بهترين نمايشنامه از جشنواره تئاتر باران شده و در ششمين جشنواره مونوليو نیز اجرا رفته است.

وی درباره مضمون نمایش توضیح داد: مدتی قبل خبری در روزنامه ها درباره یک پناهنده عراقی خواندم که برایم بسیار تاثیرگذار بود. این پناهنده با همسرش به کشوری مهاجرت می کند و در نهایت و بعد از پشت سر گذاشتن سختی های فراوان موفق به گرفتن اقامت می شود اما در آن کشور برف می بارد و او و همسرش که تا به حال برف ندیده بودند برای دیدن برف از خانه خارج می شوند که مرد مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و کشته می شود.

نریمانی ادامه داد: براساس این خبر نمایشنامه «زمین صفر» را به نگارش درآوردم که البته در این نمایش اشاره ای به کشوری که این مرد و همسرش به آنجا پناهنده می شوند، نشده است. چون زمین صفر به معنای یک آرمان شهر درنظر گرفته شده است، نمی خواستم جغرافیای خاصی را به نمایش بگذارم. داستان نمایش از جایی آغاز می شود که این مرد تیر می خورد و در طول چند ثانیه ای که طول می کشد تا به زمین بیفتد تمام زندگی اش را مرور می کند.

تریمانی یادآور شد: نمایش «زمین صفر» در دو اپیزود رخ می دهد و در اپیزود دوم نمایش، همسر این مرد عراقی درباره اتفاقاتی که بعد از مرگ همسرش رخ داده صحبت می کند که البته این اپیزود به صورت غیرخطی و در رفت و برگشت های زمانی روایت می شود. هر دو اپیزود این نمایش به صورت مونولوگ هستند و نکته جالب توجه در این اجرا توانایی بازیگر مرد کار است که در طول ۳۰ دقیقه تنها یک قدم بر می دارد و ۲۵ دقیقه روی یک پایش ایستاده و بازی می کند که این فشار و حفظ تعادل کار بسیار سختی است و هیچ بازیگری قبول نمی کند که در یک اجرا این فشار را تحمل کند.

وی در پایان صحبت هایش درباره اجرا در تماشاخانه استاد مشایخی گفت: این سالن برای اجرای نمایش «زمین صفر» که کاری کم بازیگر است مناسب بود. این تماشاخانه به تازگی بازسازی  و صندلی ها و تهویه آن مناسب شده است. مسئولان و کارمندان این تماشاخانه بسیار خوش برخورد هستند و چون خودشان تحصیل کرده تئاترند ارتباط مناسبی نیز با گروه ها برقرار می کنند.

نمایش «زمین صفر» از ۲۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد ساعت ۱۹ در تماشاخانه استاد مشایخی به صحنه می رود. مهدی مشهدی کاظمی و ماهانا نریمانی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید