روابط تاریخی ایران و هند اهمیت سفر مودی را دو چندان می کند | اتاق خبر
کد خبر: 344967
تاریخ انتشار: 3 خرداد 1395 - 13:12
جابری انصاری:
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سفر اخیر نارندا مودی نخست وزیر هند به ایران گفت: این سفر، سفر بسیار مهمی است و سابقه روابط تاریخی میان دو کشور اهمیت این سفر دو چندان می کند

اتاق خبر - حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری این هفته خود ضمن گرامی داشت سالروز آزاد سازی خرمشهر در مورد سفر اخیر نارندا مودی نخست وزیر هند به ایران گفت: این سفر، سفر بسیار مهمی است و سابقه روابط تاریخی میان دو کشور اهمیت این سفر دو چندان می کند.

وی ادامه داد: هدفگذاری های مشخصی در زمینه اقتصادی در این سفر صورت گرفته است و قرار است تا 14 سند همکاری مشترک میان دو کشور به امضا برسد که امیدواریم بتواند منشاء نتایج و برکات واقعی بویژه در حوزه های اقتصادی باشد.

جابری افزود همزمان با سفر مودی به تهران اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز به تهران سفر می کند و قرار است تا اجلاس سه جانبه ای در مورد طرح توسعه بندر چابهار برگزار شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود در مورد اقدامات اخیر دولت عربستان در زمینه ی حج و همچنین اظهارات ضد ایرانی برخی از مقامات این کشور، بخصوص مفتی اعظم سعودی در مورد ایرانی ها داشته است، گفت: موضوع حج در مسیر در حال دنبال شدن است، با این حال متاسفانه این موضوع با ادامه کارشکنی سعودی ها در زمینه مسائل اساسی مانند امنیت و نقل و انتقال حجاج عملا دچار مشکل شده است.

وظیفه ی دولت ایران پیگیری انجام فریضه واجب حج می باشد و اگر سعودی ها تغییری در رویه خود انجام ندهند مسئول بستن راه حجاج به حساب می آیند.

وی افزود: سیاست های ما در قبال عربستان به شکل بازی در زمین طرف مقابل نبوده و آنها تشدید تنش را بعنوان اولویت خود در سیاست خارجی دنبال می کنند و ایران بهیچوجه دنبال کننده ی سیاست تشدید تنش در منطقه نیست، زیرا عقیده داریم که تشدید درگیری ها در منطقه ی خاورمیانه به ضرر تمام کشورها و مردم منطقه خواهد بود.

جابری انصاری در خصوص اظهارات بعیدی نژاد مبنی بر برقراری روابط کارگزاری میان بانکهای ایران و چند بانک متوسط اروپایی گفت: بارها اعلام کرده ایم که اقدامات اقتصادی و تجاری زمان بر است و به آرامی و با سرعت آرام اتفاق می افتد.

آنچه که هم اکنون در جریان است حل اینگونه مشکلات است و ایران در مسیر درستی در حال حرکت می باشد.و مجموعه اقدامات دیپلماتیک ایران در این مسیر پیگیری می شود.

وی ادامه داد: در چند روز اخیر شاهد بودیم که برخی از بدهی های هند از طریق همین شبکه ی بانکی پرداخت شده است و با پیگیری هایی که در جریان است به مرور زمان سایر اقدامات نتیجه بخش خواهد بود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید