بینالی یلدریم نخست وزیر جدید ترکیه را بهتر بشناسیم | اتاق خبر
کد خبر: 345035
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 02:44
بینالی یلدریم رهبر جدید حزب حاکم عدالت و توسعه ونخست وزیر جدید ترکیه ازیاران قدیمی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و تنها شخصی است که 13 سال مقام وزارت را در ترکیه برعهده داشته است.

اتاق خبر - در پی بروز اختلاف نظر میان احمد داوود اوغلو رهبر حزب حاکم و نخست وزیر مستعفی ترکیه، با صلاحدید اردوغان روز گذشته کنگره فوق العاده حزب عدالت و توسعه برگزار و بینالی یلدریم تنها نامزد مورد تائید رئیس جمهوری ترکیه با کسب اکثریت 1405 رای از کل 1410 شخص دارای شرایط رای دادن درکنگره با مقام رهبری حزب انتصاب وشب گذشته نیز از سوی رجب طیب اردوغان مامور تشکیل کابینه جدید شد.

یلدریم از نزدیکترین و وفادارترین اعضای حزب عدالت و توسعه است که از دهه 1990 میلادی در دورانی که اردوغان شهردار استانبول بود با وی همکاری نزدیک داشت.
بینالی یلدریم متولد 1955 میلادی است و در سال 2001 به همراه اردوغان از جمله موسسین حزب حاکم عدالت و توسعه است که با پیروزی این حزب در انتخابات عمومی سال 2002 میلادی به عنوان وزیر ارتباطات 13 سال مقام وزارت را برعهده داشت و سال 2014 تا 2015 نیز مشاور ارشد اردوغان بود.
وی به داشتن شخصیتی ملایم و فردی مهربان درمیان اعضای حزب حاکم شناخته می شود و از ورود به مشاجرات سیاسی پرهیز می کند و تاکنون نظر منفی درباره جمهوری اسلامی ایران ارائه نکرده و همواره در جهت توسعه مناسبات گام برداشته است.
برخی از سیاستمداران در تحلیل از دوران پیش رو در نخست وزیری یلدریم عقیده دارند که ترکیه درچند سال اخیر و در دوران نخست وزیری داوود اوغلو با همسایگان خود و با مصر و روسیه دچار تنش شده واحتمالا در دوران نخست وزیر بینالی یلدریم دولت آنکارا برای ترمیم روابط تلاش خواهد کرد.
بینالی یلدریم سیاستمدار 60 ساله برای اولین بار در انتخابات سراسری 2002 به عنوان نماینده حزب عدالت و توسعه وارد پارلمان ترکیه شد و همان سال از سوی «عبدالله گل» ( نخست وزیر وقت ترکیه ) به عنوان وزیر حمل و نقل این کشور انتخاب شد. تصدی او بر این پست در زمان نخست وزیری اردوغان نیز ادامه یافت.
یلدریم فارغ التحصیل رشته مهندسی دریا از دانشگاه استانبول است، زمانی که اردوغان شهردار استانبول بود وی یکی از معاونین ارشد اردوغان بود.
وی برخلاف داوود اوغلو، از حامیان طرح اردوغان برای تغییر نظام حکومتی ترکیه از پارلمانی به ریاستی است.
وی روز گذشته (یکشنبه) در کنگره فوق العاده حزب حاکم قول داد که زمینه لازم را برای تحقق رویای اردوغان برای گذر از نظام پارلمانی به سیستم ریاستی فراهم خوهد آورد .
این موضوع مهمی است که داوود اوغلو چندان تمایلی به آن از خود نشان نمی داد.
نخست وزیر جدید ترکیه در زمان تصدی وزارت حمل و نقل، پروژه‌های زیرساختی مهمی از جمله شبکه حمل و نقل ریلی تندرو متروی گذر از زیر دریای مرمره میان بخش اروپایی استانبول و بخش آسیایی این شهر ، دومین فرودگاه بزرگ استانبول و دومین پل بر روی بسفر را در ترکیه به انجام رساند که اردوغان از آنها تحت عنوان سنگ بنای ترکیه جدید یاد می کند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید