نوبت انتخاب سرنوشت ساز | اتاق خبر
کد خبر: 345225
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 12:43
روزنامه دنیای اقتصاد در شماره سه شنبه چهارم خرداد در توضیح تیتر یک آورد که تصمیم‌سازان امروز در همایشی، مسیر سیاست‌گذاری پولی را با محوریت «تامین مالی تولید» به بحث می‌گذارند. آثار رکودی به جامانده از سیاست‌های گذشته دلیل چنین انتخابی است.

اتاق خبر - این روزنامه با درج عنوان کریدور ایرانی به آسیای میانه، نوشت: موافقت‌نامه راهبردی تاسیس دالان حمل‌و‌نقل و گذر بین‌المللی بین ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقت‌نامه چابهار عصر دیروز در حضور سران سه کشور در مجموعه تاریخی - فرهنگی سعدآباد امضا شد. این موافقت‌نامه که به‌دنبال سفر نخست‌وزیر هند پس از 15 سال و رئیس‌جمهوری افغانستان به تهران صورت می‌گیرد، بنا دارد بندر چابهار را به مرکز منطقه‌ای ترانزیت، انرژی و تجارت منطقه تبدیل کند. پیش‌تر نخست‌وزیر هند با بیان اینکه فصل جدیدی در روابط ایران و هند در حال شکل‌گیری است، تاکید کرد، امضای قرارداد سه‌جانبه حمل‌و‌نقل و ترانزیت کالا بین ایران، هند و افغانستان یک «فرصت تاریخی» است.
روزنامه دنیای اقتصاد با انتشار عنوان سناریوی سقوط اقتصاد عربستان، آورد: موسسه «مک‌کنزی» سناریوی سقوط اقتصاد کشور عربستان تا سال 2030 در صورت اجرایی نشدن طرح تحول اقتصادی این کشور (قطع وابستگی به درآمدهای نفتی) را بررسی کرد. بر اساس این گزارش، اگر عربستان در مواجهه با شرایط چالشی اقتصادی (کاهش قیمت نفت و افزایش جمعیت)، تنها تغییر منفعلانه خط‌مشی از جمله ثابت کردن بودجه و محدودیت‌های مهاجرت را اتخاذ کند، علاوه‌بر سرعت یافتن رشد نرخ بیکاری، طی 15 سال آینده دچار یک زوال اقتصادی سریع خواهد شد. بنابر این گزارش، تحول در سرمایه‌گذاری و بهره‌وری از عوامل موثر عربستان بدون نفت و پویایی اقتصادی است.
این روزنامه با بررسی عنوان برج‌ باغ‌ها در خط پایان، نوشت: شورای شهر تهران در قالب یک طرح، «ممنوعیت ساخت برج باغ» را در دستور کار قرار داد و در صورت تصویب نهایی، ساخت‌وساز در اراضی باغی کمتر از 5 هزار مترمربع، حداکثر تا 4 طبقه، مجاز می‌شود و کاربری باغات بزرگ‌تر به «پارک جنگلی، فضای عمومی و مزارع کشاورزی» تغییر می‌یابد. در قالب این طرح، شهرداری مکلف به تهیه «شناسنامه» برای کلیه اراضی سبز است. همچنین بانک اطلاعاتی حاوی آدرس باغات، تعداد درختان و هویت مالکان باید در دسترس عموم قرار گیرد تا ریسک باغ‌کشی افزایش پیدا کند.
روزنامه دنیای اقتصاد با تحلیل عنوان تصویر 92 ترازنامه پولی، آورد: بانک مرکزی ترازنامه و حساب سود و زیان خود را در سال 92 منتشر کرد. این گزارش از جهش اعتباری دولت، رشد 3 برابری پول فلزی نسبت به سال قبل، افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و عدم معاملات طلا در این سال خبر می‌دهد. در ابتدای این گزارش تصویری از دارایی‌ها و بدهی‌های این بانک تا پایان اسفندماه سال به روز شده است. در بخش دارایی‌ها مواردی مانند «پشتوانه اسکناس و ایران چک (شامل طلا؛ ارز و سهمیه و سهام ایران در موسسات بین‌المللی و اسناد تعهد دولت)»، «موجودی اسکناس، ایران چک و پول‌های فلزی»، «طلای آزاد»، «دارایی ارزی» و «وام و اعتبار دولت و بانک‌ها» منتشر شده است.
این روزنامه در ستون سرمقاله عنوان «وعده ارز تک‌نرخی» را به قلم محمد ارباب افضلی منتشر کرد.
روزنامه دنیای اقتصاد در ستون یادداشت به عنوان «9 نما از آینده انرژی در سال 95» نوشته عباس ملکی و همکاران پرداخت.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید