پوتین با سران فرانسه، آلمان و اکراین رایزنی تلفنی کرد | اتاق خبر
کد خبر: 345272
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 14:54
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه با سران آلمان، فرانسه و اکراین برای حل مسائل و درگیری های شرق این کشور که از سال 2014 آغاز شده و روابط مسکو با کی یف و همچنین غرب را پر تنش و به تحریم های متقابل کشانده است، تلفنی گفت وگو کرد.

اتاق خبر - پایگاه کاخ کرملین امروز (سه شنبه) اعلام کرد: در مذاکرات رییس جمهوری روسیه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، فرانسوا اولاند و پترو پوروشنکو رییسان جمهوری فرانسه و اکراین در قالب گروه چهار نرماندی مسئول مذاکره برای حل سیاسی مشکلات اوضاع شرق این کشو،ر گفت وگو کرد.

بنا به این گزارش، در این مذاکره، اهمیت رعایت آتش بس، افزایش کارآیی ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در شرق اکراین با افزایش اختیارات و تقویت مرکز مشترک کنترل و هماهنگی اقدام ها در منطقه مورد تاکید قرار گرفت.
پوتین در این مذاکرات تلفنی همچنین خواستار توقف تیراندازی نیروهای اکراینی به مناطق مسکونی دونباس شد و خاطرنشان کرد که بخش اصلی حل و فصل سیاسی مسائل به گفت وگوی مستقیم کی یف با مناطق دونتسک و لوهانسک به منظور اجرای توافق فوریه 2015 مینسک باز می گردد.
همچنین در این رایزنی تلفنی اعلام شد که بسته پیشنهادی توافق شده با دونتسک و لوهانسک درباره انتخابات محلی، موقعیت ویژه دو منطقه، عفو عمومی و انجام اقدام های لازم برای اعطای اختیارات بیشتر به این مناطق در اختیار سران گروه چهار نرماندی قرار گرفته است.
بنا به گزارش کاخ کرملین سران چهار کشور همچنین برای انجام اقدام های ممکن به منظور حل برخی مسائل اجتماعی، اقتصادی و انسانی مناطق شرقی اوکراین و همچنین اوضاع سوریه گفت وگو کردند.
از سال 2014 که حکومت متمایل به روسیه در اوکراین در جریان اعتراض های مردمی و حمایت های مستقیم اتحادیه اروپا و آمریکا سقوط کرد، روابط کی یف و مسکو به شدت تیره شد و غرب بارها روسیه را متهم به دخالت مستقیم می کند که توسط این کشور رد شده است.
اتحادیه اروپا و آمریکا با ادامه اتهام های خود، مجموعه تحریم های مالی و صادراتی را علیه روسیه وضع کرده اند که پاسخ متقابل این کشور را در پی داشته است.
تنش اصلی بین مسکو و کی یف به موضوع شبه جزیره کریمه در کناره دریای سیاه باز می گردد که پس از سقوط حکومت اوکراین با برگزاری یک همه پرسی در سال 2014 به خاک روسیه پیوست.
کریمه سال 1954 براساس تغییر تقسیمات جمهوری های شوروی سابق توسط نیکیتا خروشچف رییس جمهوری وقت شوروی که اکراینی بود در چارچوب ارضی این کشور قرار گرفت.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید