گزارش چیلکات، مخمصه بلر و استرا را دو چندان می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 345327
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 18:45
به گفته یک منبع مطلع، گزارش تحقیقات انگلیس از جنگ عراق موسوم به چیلکات موجب نمی‌شود که تونی بلر، جک استرا و سایر مقام‌های دخیل در حمله سال 2003 به عراق، از مخمصه خلاص شوند.

اتاق خبر - یک مقام ارشد در کمیته چیلکات به ساندی تایمز گفت: گزارش سر جان چیلکات از جنگ عراق موجب نمی‌شود که "تونی بلر" نخست‌وزیر سابق انگلیس و یا "جک استرا" وزیر امور خارجه سابق انگلیس و یا سایر مقام‌های دخیل در جنگ شوم سال 2003 در عراق از مخمصه خلاص شوند و از مشکلاتشان رهایی یابند.

کمیته چیلکات قرار است ششم ژوئیه گزارش دیرهنگام خود درباره مشروعیت جنگ در عراق را منتشر کند؛ آن هم هفت سال پس از تشکیل این کمیته. این گزارش دو میلیون و 600 هزار واژه دارد و به گفته این منبع مطلع، گزارش مذکور کاملا انتقادی است " و "شدیدا به وجهه افراد لطمه می‌زند."

ساندی تایمز گزارش داد، این احتمال وجود دارد که بلر مقصر ارائه پیشنهاد کمک نظامی به جورج بوش، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا یک سال پیش از حمله سال 2003 به عراق اعلام شود. همچنین گزارش مذکور ممکن است وی را به سوءمدیریت در جنگ و اشغال خونین عراق متهم کند.

سر ریچارد دیرلاو، رئیس سابق ام آی 6 هم مورد انتقاد قرار خواهد گرفت چرا که وی نتوانست جلوی نخست‌وزیر وقت را برای عدم ارائه پرونده عراق درباره توانایی صدام با موضوع ادعایی حمله به اهداف انگلیس را بگیرد. وی همچنین به این دلیل که اقدام کافی انجام نداده تا دولت را از بال و پر دادن به اطلاعات تسلیحات کشتار جمعی عراق منصرف کند، سرزنش می‌شود.

به گفته این منبع مطلع، جک استرا که در آن زمان وزیر امور خارجه بود هم مورد انتقاد شدید قرار می‌گیرد. وی افزود: این گزارش برای استرا قطعا تند خواهد بود. مقدمه‌چینی برای جنگ بسیار مهم است. این گزارش به وجهه شماری از مقام‌ها لطمه می‌زند؛ از جمله ریچارد دیرلاو و نیز تونی بلر و دیگران. این گزارش روی دیگری هم دارد. گزارش مذکور نشان می‌دهد که ما واقعا یک سری اشتباهات هم پس از جنگ مرتکب شدیم.

انتظار می‌رود جک استرا به دلیل اعزام افراد نامناسب به عراق برای اداره دولت غیرنظامی پس از سقوط صدام سرزنش شود. این منبع مطلع تاکید کرد: ما افراد بی‌تجربه و بی‌مهارتی را به عراق فرستادیم. افرادی در سمت‌هایی قرار داده شدند که نمی‌توانستند موفق عمل کنند. ما دقیقا نمی‌دانستیم که چه کار می‌کنیم. پس از حمله، ما با مشکلاتی مواجه شدیم که اصلا انتظار آن را نداشتیم.

به گفته این منبع، "حتی فرماندهان ارتش انگلیس در جنوب عراق هم به دلیل اشتباهاتشان که منجر شد نیروهای انگلیسی به دست آمریکایی‌ها نجات پیدا کنند"، مواخذه خواهند شد.

تحقیقات اصلی درباره جنگ اصلی از سوی گوردن براون، نخست‌وزیر جانشین بلر در ژوئن 2009 انجام شد و هدف از ‌آن تحلیل وقایعی بود که به حمله سال 2003 به عراق ختم شد. این گزارش با کمک بیش از 150 شاهد عینی و بیش از 130 جلسه مدارک شفاهی و بررسی 150 هزار سند دولتی نگارش شده است. اتهام‌زنی‌ها در این گزارش برای بلر جدید نخواهد بود چرا که به وی اجازه داده شده تا یافته‌های مذکور را پیش از انتشار ببیند و خود را برای پاسخ به انتقادها آماده کند. با این حال وی سال گذشته در مصاحبه با سی‌ان‌ان عذرخواهی کرده بود.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید