80 درصد نظارتی که بانک مرکزی می‌خواهد اعمال نمی‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 345333
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 18:59
رئیس کل بیمه مرکزی ضمن انتقاد از عدم توانایی کافی برای اعمال نظارت در صنعت بیمه و بانکداری کشور گفت که بانک مرکزی حتی نمی‌تواند 80 درصد نظارتی را که می‌خواهد اعمال کند.

اتاق خبر: عبدالناصر همتی که به تازگی از شبکه بانکی به بیمه مرکزی رفته است امروز در بیست‌وششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و بانکی در مقابل انتقاداتی که به بیمه اتکایی بیمه مرکزی مطرح می شود، اظهار کرد: عنوان می‌کنند که بیمه اتکایی بیمه مرکزی نوعی بیزینس بیمه‌ای است. شاید این یک بیزینس بیمه‌ای باشد، ولی در ساختار موجود و فضای فعلی نظارتی می‌تواند کمک بزرگی به نظارت در بازار محسوب شود.

همتی افزود: بیمه اتکایی یکی از ابزارهای مهم در اختیار بیمه مرکزی است و نمی‌توان به راحتی از آن گذشت.

وی با بیان این‌که در حال حاضر ابزارهای کافی برای نظارت در صنعت بیمه و بانک وجود نداشته و آنچه برای نظارت مدنظر است اعمال نمی‌شود، اظهار کرد: این در حالی است که اکنون حتی بانک مرکزی نمی‌تواند 80 درصد نظارتی که مدنظر دارد را اعمال کند، به‌طوری که می‌توان قاطعانه گفت فقط حدود 20 درصد هدف در نظارت محقق می شود.

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: بانک مرکزی در حال حاضر بیشتر بانکداری مرکزی و عملیاتی انجام می‌دهد تا نظارت و کنترل.

انتقاد همتی از نحوه‌ تقسیم‌بندی بار مالی در اقتصاد

وی در ادامه اشاره‌ای به حجم بالای بار مالی تحمیل شده به نظام بانکی در تامین مالی اقتصاد داشت و گفت: متاسفانه بازار مالی ما به بازار پول، بیمه و مسائل معدود دیگری محدود می‌شود، در حالی که باید به سمتی پیش برویم که بتوان منابع مالی را در حدی ارتقاء داد که به راحتی در بازار جابه‌جا شده و ریسک آن را کنترل کرد، اما اکنون اینگونه نیست و تنها در حال توسعه آن هستیم.

همتی با اشاره به مشکلاتی که در صنعت بیمه وجود داشته و سهم پایین آن در تامین مالی اقتصاد گفت: دلایل مختلفی از جمله نفتی‌بودن اقتصاد و نگاه ضعیف به بازار سرمایه و بیمه موجب شده که سهم چندانی از بازار مالی نداشته باشند.

رئیس کل بیمه مرکزی همچنین یکی‌ از بزرگ‌ترین عقب‌ماندگی‌های صنعت بیمه را بیمه عمر اعلام کرد و گفت: با وجود ضریب نفوذ بالایی که این بیمه در سطح بین‌الملل دارد در ایران در حد پنج تا شش درصد است که بسیار ناچیز به‌شمار می‌رود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید