تصمیم جدید ایران و ترکیه برای راه‌اندازی شهرک‌ صنعتی مشترک | اتاق خبر
کد خبر: 345345
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 19:44
معاون وزیر صنایع و فناوری ترکیه گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته بین ایران و ترکیه قرار شد به جای راه‌اندازی شهرک صنعتی مرزی، شهرک‌های مشترک صنعتی در خاک دو طرف همچون تبریز و ارزروم ایجاد شود.

اتاق خبر: رمضان ایلدیریم در دیدار با استاندار آذربایجان‌شرقی، مهم‌ترین هدف سفر خود به ایران و حضور در استان را بررسی زمینه‌های لازم برای توسعه همکاری‌های مشترک سرمایه گذاری، اقتصادی و ... دانست و گفت: در زمان فعالیت ریاست جمهوری سابق هر دو کشور ایران و ترکیه، موضوع ایجاد شهرک صنعتی در مرزهای مشترک مورد توجه قرار گرفته بود، ولی محقق نشد.

وی در همین راستا ادامه داد: پس از روی کارآمدن دولت‌های جدید در هر دو کشور، این موضوع بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و تلاش‌های جدی برای تحقق این مهم انجام گرفت.

معاون وزیر صنایع و فناوری ترکیه تصریح کرد: هماهنگی‌های جدی بین دو کشور در نهایت منجر به این تصمیم شد که به جای شهرک صنعتی مرزی، شهرک‌های مشترک صنعتی در خاک دو طرف همچون تبریز و ارزروم ایجاد شود.

وی ادامه داد: در مورد احداث شهرک مشترک صنعتی در ارومیه، فعلا تصمیمی نگرفته‌ایم ولی در روزهای آینده در این خصوص نیز تصمیمات مهمی اتخاذ خواهیم کرد. ما به دنبال سرمایه گذاری در مناطقی هستیم که بیشترین امنیت سرمایه‌گذاری را برای‌مان در پی داشته باشد.

رمضان ایلدیریم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اشتراکات فرهنگی و اجتماعی ما بین دو کشور و به خصوص با استان آذربایجان‌شرقی بر ضرورت توسعه مناسبات و ایجاد سرمایه گذاری‌های مشترک تاکید کرد.

وی خطاب به جبارزاده - استاندار آذربایجان‌شرقی - نسبت به برخی مشکلات مربوط به اقامت سرمایه‌گذاران ترک در تبریز انتقاد و بر ضرورت رفع این مشکلات تاکید کرد.

او با اشاره به اجلاس اخیر مشترک ایران و ترکیه در قونیه ادامه داد: نتیجه برگزاری این جلسات مشترک، گشایش امور بانکی و تسهیل روابط بانکی در دوران پسابرجام خواهد بود.

رمضان ایلدیریم ابراز کرد که گذشته ها گذشته است. اگر هم در گذشته نتوانسته‌ایم کاری انجام دهیم باید نهایت تلاش خود را در این فرصت‌های طلایی برای سرمایه گذاری‌های مشترک و سایر مناسبات اقتصادی به کار گیریم.

وی گفت: هر دو طرف باید تلاش کنند که میزان رفاه اجتماعی و ثروت مردم خود را افزایش دهند و در این مسیر، هیچ راهی جز افزایش همکاری‌های مشترک ندارند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید