مدیریت نقدینگی در کسب و کار | اتاق خبر
کد خبر: 345592
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1395 - 11:57
افزایش تورم و بالا رفتن بی‌سابقه قیمت‌ها به جز کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان و کاهش تقاضا در بسیاری از بازارهای محصولات صنایع مختلف اثرات قابل ملاحظه دیگری نیز داشته است.

به گزارش اتاق خبر، در برخی از صنایع، دوره تولید یک محصول یعنی از زمانی که مواد اولیه و قطعات نیمه‌ساخته وارد کارخانه شده و نهاده‌های تولید به کار گرفته می‌شوند تا زمانی که به عنوان محصول نهایی خارج می‌شود طولانی است. البته این تمام زمانی نیست که پول و نقدینگی جاری سازمان درگیر است. این زمان شامل دوره‌ای است که یک کسب و کار تولیدی، دارایی جاری و پول خود را صرف مواد اولیه و دیگر منابع تولید می‌کند تا هنگامی که پول حاصل از فروش دست سازمان را می‌گیرد. ساعت‌شمار از وقتی شروع می‌شود که شرکت پول نهاده‌های تولید را می‌پردازد تا زمانی که پول حاصل از فروش کالا و محصول از طرف مشتری به حساب شرکت واریز شود. در برخی صنایع شاید نقطه آغاز و پایان دوره، شفاف نباشد و تکرار این بازه‌ها تا حدودی پیوسته باشد اما در برخی صنایع دوره‌ای، مقطعی و گسسته است. یعنی سهم قابل ملاحظه‌ای پول درگیر یک دوره خرید، تولید، عملیات و همچنین توزیع و فروش می‌شود. به هر صورت بیشتر صنایع با توجه به بالا رفتن قیمت مواد اولیه و دیگر ورودی‌ها و اقلام مورد نیاز تولید مانند انرژی، ابزارآلات، مواد اولیه، قطعات یدکی، نیروی انسانی، حمل‌ونقل و... میزان نقدینگی مورد نیازشان به صورت ناگهانی تغییر کرده و در زمانی کوتاه به مقدار زیادی افزایش یافته است. حالا باید پرسید این حجم بالای نقدینگی به چه صورت و از کجا باید تامین شود؟
پاسخ این پرسش را همه می‌دانند که منابع مالی تامین نقدینگی، موسسات مالی و اعتباری و بانک‌ها و تا حدی هم بازار غیررسمی پول وجود دارد اما بانک‌ها در این برهه حساس و بنا به دلایل و عوامل مختلفی چون گذشته نتوانستند نقدینگی مورد نیاز کسب و کارها را تامین کنند. بنگاه‌های اقتصادی نیز متوجه شدند که برای برخورد با این مشکل تنها هستند. بخشی از دلایل این مسئله یعنی همراهی نکردن بانک‌ها با صاحبان صنعت به دلیل وصول نشدن مطالبات بانک‌ها از همین شرکت‌های تولیدی بود! این شرکت‌ها به دلیل رکودی که گریبانگیرشان شده بود نتوانستند بدهی‌ها و قسط‌های وام‌ها و تسهیلات دریافتی را به بانک‌ها پرداخت کنند. گردش نقدینگی در یک سازمان و بنگاه اقتصادی مانند جریان گردش خون در بدن یک موجود زنده است. اگر گردش نقدینگی جریانی سالم نداشته باشد، سازمان دچار مشکلات جدی شده و به بیماری در حال احتضار تبدیل می‌شود. شاید تصور این باشد که مدیریت گردش نقدینگی در سازمان جزئی از وظایف واحد مدیریت مالی و حسابداری است اما این وظیفه مهم و اساسی در مرحله نخست به دوش مدیریت ارشد سازمان بوده و هست. مدیر اجرایی ارشد کسب‌وکار و مدیرعامل سازمان باید توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشد و ضمن هدایت و اداره این فرآیند، نقش و مسئولیت مدیران میانی خود را در ایفای درست وظایف سازمانی‌شان به آنها خاطرنشان کند. واحد خرید نقش مهمی دارد، واحد فروش نیز همین‌طور، واحدهای تولید و برنامه‌ریزی نیز در این موضوع بسیار تاثیرگذارند. گام نخست در این رویکرد بهبود، تهیه و طراحی یک طرح و برنامه گردش نقدینگی است. شما باید ورودی‌ها و خروجی‌ها را شناسایی و تعیین کنید. پاسخگویی به این پرسش‌های اساسی نقطه شروع خوبی است؛‌ چه عوامل و اقداماتی باعث افزایش نقدینگی می‌شود؟ چه فعالیت‌هایی موجب کاهش نقدینگی می‌شود؟ محل‌ها و مصارف نقدینگی باید به صورت دقیق مشخص شود، دوره زمانی هرکدام نیز باید به طور دقیق محاسبه یا تا حد ممکن تخمین‌زده شود. فروش محصولات شرکت و ارائه خدمات سازمان، دریافت تسهیلات و اخذ وام، واگذاری دارایی‌ها، افزایش سهام و... باعث افزایش نقدینگی و در مقابل خرید مواد اولیه، پرداخت اقساط وام‌ها و تسهیلات، پرداخت بدهی‌ها و... موجب کاهش نقدینگی می‌شود. توجه به تمامی این عوامل عام و شناسایی عوامل خاص صنعت و کسب‌وکار شما بسیار مهم است. با توجه به این عوامل و در نظر گرفتن شرایط و مقتضیات کسب‌وکار باید طرح و برنامه‌ای مدون و حساب‌شده برای مدیریت نقدینگی شرکت خود طراحی و پیاده‌سازی کنید.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید