در تهران 74 نفر در هر هکتار زندگی می کنند | اتاق خبر
کد خبر: 345617
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1395 - 13:17
بررسی وضعیت شهرنشینی در کلانشهرهای ایران نشان می دهد که تراکم جمعیت در تهران 74 نفر در هکتار است.

اتاق خبر: بررسی وضعیت شهرنشینی در کلانشهرهای دیگر نیز حاکی از آن است که تراکم در تبریز ۸۷ نفر در هکتار، مشهد ۵۹ نفر در هکتار، شیراز ۶۷ و اصفهان ۴۵ نفر در هکتار است که این آمار نشان می‌دهد ظرفیت درون کلانشهرها به راحتی افزایش می‌یاید و ظرفیت جمعیت‌پذیری کلانشهرها به راحتی به ۱۰۰ نفر در هکتار هم می‌رسد.

پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی، ضمن ارایه آمار فوق اظهار کرد: تراکم جمعیت ساکن در واحدهای مسکونی در ایران یکنواخت نیست و در نقاط شهری و روستایی و همچنین در استان‌های مختلف تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارد.

وی افزود: تراکم جمعیت در ۵۰ درصد شهرهای ایران ۵۰ نفر در یک هکتار است، در حالی که تراکم جمعیت ۳۷ درصد شهرهای ایران ۵۰ تا ۱۰۰ نفر در هکتارگزارش و اعلام شده است. همچنین تراکم ناخالص مسکونی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر، ۴۵ نفر در هکتار است.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری با بیان اینکه در برخی از شهرهای ایران از این نظر مشکلات حادی وجود دارد که تراکم را به بالای ۱۰۰ نفر در هکتار رسانده است گفت: آمارها نشان می‌دهد در حالیکه در داخل شهرها امکان توسعه وجود دارد در بیرون شهرها نیز شاهد گسترش بی‌رویه اسکان هستیم.

حناچی درباره وضعیت تراکم جمعیت کشورهای مختلف گفت: واحد مقایسه تراکم جمعیت درکشورهای جهان، کیلومتر مربع است که این رقم در ایران ۴۸.۳ نفر در کیلومتر مربع، آلمان ۲۳۲ نفر در کیلومتر مربع، کانادا ۳.۵ نفر در کیلومتر مربع، ژاپن ۳۳۷.۲، مصر ۲۵.۷، فرانسه ۱۱۸ نفر و هند ۳۵۵ نفر در کیلومتر مربع است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید