ثبات قیمت لبنیات و مرغ | اتاق خبر
کد خبر: 345625
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1395 - 13:47
قیمت انواع لبنیات ثابت و قیمت برنج که از ماه پایانی سال گذشته روند صعودی داشته است؛همچنان بالا است.

اتاق خبر: با توجه به اینکه وضعیت بازار مصرف کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان رشد قابل توجهی خواهد داشت؛ اما ثبات قیمت برخی از محصولات پرمصرف در برابر قیمت بالای برخی دیگر از محصولات قرار گرفته است.برنج، گوشت،‌ مرغ، قند، شکر، چای، انواع روغن و حبوبات از جمله کالاهایی هستند که با توجه به شروع ماه رمضان به طور معمول با تقاضا و مصرف بیشتری روبرو می‌شوند،برخی اقلام ممکن است با نوسان قیمت همراه شوند؛ البته تاکنون در بسیاری از اقلام ثبات نسبی قیمت را شاهد بوده‌ایم.

رییس اتحادیه فروشندگان لبنیات، تغییر قیمت را مشروط به ارائه تخفیفاتی از سوی کارخانه جات عنوان می کند؛ اما بر این مساله تاکید دارد که این تغییر قیمت، کاهشی خواهد بود و چنانچه کاهش هم نداشته باشد ثابت خواهد ماند.

او در خصوص افزایش یا کاهش قیمت مواد لبنی با توجه به نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان می گوید:"قیمت‌ مواد لبنی ثابت می‌ماند و افزایشی در خصوص قیمت این مواد در ماه رمضان نداریم؛ هرچند که ممکن است برخی فرآورده‌ها نیز کاهش قیمت داشته باشند و برخی کارخانه‌ها تخفیفاتی در نظر بگیرند.

در نقطه مقابل ثبات قیمت لبنیات،قیمت بالای انواع برنج قرار دارد که از ماه پایانی سال 94 روند افزایشی داشته و تا به امروز هم کاهش نداشته است؛ بطوری که برنج ایرانی هاشمی درجه یک در عمده فروشی ها کیلویی 9000 تومان و درخرده فروشی‌ها بین 13 تا 15 هزار تومان قیمت است.

یکی از عرضه کنندگان برنج در مرکز شهر در خصوص قیمت این محصول می گوید:" هر کیلوگرم برنج طارم درجه یک در خرده فروشی‌ها 8000 تومان،‌طارم رمضانی 6000 تومان، برنج دم‌سیاه 8000 تومان،برنج ندا کیلویی 6000 تومان، برنج شیرودی کیلویی 5800 تومان و برنج فجر کیلویی 5000 تومان قیمت دارد.

در حالی که قیت انواع برنج در بازار نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان از قیمت بالای این محصول دارد؛اما قیمت برنج خارجی نسبت به سال گذشته باثبات بیشتری همراه است؛ بطوری که  کیلوگرم برنج هندی دانه بلند درجه یک 4500 تومان و برنج هندی درجه دو 4000 تومان فروخته می‌شود.

همچنین برنج اروگوئه‌ای کیلویی 4000 تومان،‌ برنج پاکستانی کیلویی 3500 تومان و هر کیلوگرم برنج تایلندی و آرژانتینی 3000 تومان قیمتگذاری شده است.

گرانی برنج در بازار در حالی مطرح است که گوشت قرمز برخلاف افزایش قابل توجهی که در ابتدای سال 95 داشته است،در ماه اخیر کاهش 3 تا 4 هزار تومانی را تجربه کرده است؛بطوری که درحال حاضر قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه با کیفیت عرضه به مغازه‌دار بین 26 تا 26هزار و 500تومان و عرضه به مشتری 30هزارتومان است.

 رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اعلام می کند که با توجه به گرمای هوا و عرضه زیاد دام پیش بینی نمی‌شود طی روزهای آتی و در ماه مبارک رمضان با افزایش قیمتی در این زمینه روبرو شویم.

همچنین معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام، ذخایر مرغ وگوشت دولتی برای ماه رمضان را کافی عنوان کرده و اعلام می کند که ذخایر به اندازه‌ای است که هرزمان نیاز باشد می‌توانیم بدون هیچ تاخیری وارد بازار شویم و هیچ مشکلی در زمینه عرضه و قیمت این محصولات وجود ندارد.

قیمت هر کیلوگرم مرغ در مراکز خرده فروشی 6500تومان است ؛همچنین قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده  5800تومان و قیمت این محصول در توزیع درب‌ واحدهای صنفی 5900تومان است که مشان از ثبات قیمت زی دوهفته اخیر دارد.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید