دولت و منتخبان مجلس در راستای خدمت رسانی به مردم عمل کنند | اتاق خبر
کد خبر: 345854
تاریخ انتشار: 6 خرداد 1395 - 05:59
بیانیه پایانی نخستین اجلاس خبرگان پنجم:
اعضای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در بیانیه پایانی نخستین اجلاس خود از دولت و تمامی منتخبان مردم در مجلس شورای اسلامی خواستند که با توکل بر خدای سبحان و سخت کوشی مضاعف، در راستای خدمت رسانی به مردم عمل کنند.

اتاق خبر - متن کامل بیانیه مجلس خبرگان رهبری که آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی منشی هیات رئیسه مجلس، آن را قرائت کرد به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
اکنون که مجلس خبرگان رهبری پنجمین دوره فعالیت خویش را مصادف با ایام ولادت حضرت بقیّة اللّه الأعظم (عج)آغاز می کند، ضمن شکرگزاری به پیشگاه خداوند متعال و تشکّر از ملّت هوشیار و متعهّد کشورمان که بار دیگر در صحنه انتخابات هفتم اسفند، خوش درخشیدند و با قدرشناسی از مقام معظم رهبری و حضرات آیات عظام و مراجع معظم تقلید که با ارشادات و رهنمودهای خویش، پیشگامی حوزه و روحانیت بصیر را در حراست از نظام اسلامی، نشان دادند؛ نکاتی را متذکر می شویم :
1. مجلس خبرگان رهبری از دولت و تمامی منتخبان مردم در مجلس شورای اسلامی می خواهد؛ با توکل بر خدای سبحان و سخت کوشی مضاعف، در راستای خدمت رسانی به مردم عمل نمایند و با ایجاد فضای اتحاد و همبستگی و تعاون میان قوای سه گانه نظام و تمسک به آیه شریفه «فَاسْتَبِقُواْ الْخَیْرَاتِ» در سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» برای به حرکت درآمدن چرخ های اقتصادی، کاهش تورم و رفع رکود، مبارزه با مفاسد اداری، اقتصادی و قاچاق، در راستای حل مشکلات مردم و کشور و توجه ویژه به مناطق محروم و بهبود اوضاع اقتصادی و فرهنگی بکوشند و با جهادی کبیر از تبعیت دشمن در عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و هنری بپرهیزند.
2. روز سوم خرداد، سالروز آزادی خرمشهر، یادآور رشادت ها و ریخته شدن خون قهرمانانی است که کشور و انقلاب مدیون آن هاست. مجلس خبرگان رهبری ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهیدان هشت سال دفاع مقدس و شهدای گرانقدر مدافع حَرَم و تجلیل از جانبازان و ایثارگران؛ بر حفظ آرمان های شهدا و دستاوردهای مادی و معنوی دوران دفاع مقدس تأکید می کند.
3. حج امسال ایرانیان، دستخوش رفتارهای خصمانه رژیم دست نشانده سعودی شد. این رژیم جنایتکار با بهانه های واهی به جای فراهم آوردن مقدمات انجام یک فریضه الهی برای مسلمانان، مشغول نسل کشی در یمن و حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه های تکفیری و تروریستی است. مجلس خبرگان رهبری، ضمن محکوم کردن اقدامات تفرقه افکنانه دولت سعودی، از مسؤولان مربوطه به ویژه وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت می خواهیم از طرق لازم برای پذیرش کامل عواقب فاجعه منا توسط عربستان و مقابله با تبلیغات مزوّرانه رژیم آل سعود که با بهانه جویی ها و قرار دادن شرایط تحقیرآمیز و برخلاف عزّت و کرامت امت اسلامی ایران، «صد عن سبیل الله» کرده را پی گیری نمایند.
4. نسل‌کشی آشکار و اقدامات تروریستی در منطقه آسیای غربی اعم از سوریه، عراق، یمن، بحرین، لبنان و فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی، آل سعود و گروه های تکفیری و تروریستی نظیر القاعده، داعش و امثال آن ها در سایه سکوت رسانه ای مدّعیان حقوق بشر و مجامع بین المللی، بخصوص سازمان ملل و حمایت مالی، تسلیحاتی و سیاسی دولت های غربی به ویژه آمریکای جنایتکار و برخی دست نشانده های عرب آن در منطقه، همچنان ادامه دارد این در حالی است که جبهه مقاومت و نیروهای حزب الله لبنان که بیشترین نقش را در مقابله با تروریست و حمایت از مردم سوریه و لبنان در مقابل جنایات آنان داشته اند؛ به تروریست بودن متهم می شوند؛ مجلس خبرگان رهبری، ضمن محکوم کردن این رفتارها، بر حمایت خود از حرکت مقاومت اسلامی و دفاع از حقوق انسانی ملت های مسلمان و ایجاد وحدت اسلامی در این کشورها، تأکید می نماید.
5. توافق هسته ای و برجام، با گذشت ماه ها و عمل کردن جمهوری اسلامی به تعهداتش؛ همچنان با بدعهدی طرف های غربی به ویژه آمریکا پیشرفت مطلوبی نداشته است. رفتارهای خصمانه مسئولان آمریکایی در قبال عمل ایران به تعهدات خود در برجام، می تواند به روح توافق که مهم ترین بخش آن رفع تمام تحریم هاست لطمه وارد کند، خواست نمایندگان ملت در مجلس خبرگان رهبری از مسؤولان این است که به شکلی عزتمندانه و با در نظر گرفتن شرایط 9 گانه رهبری، پاسخی کوبنده به موارد نقض برجام داده و همچنان با اقتدار پیگیر اجرای تعهدات 1+5 باشند و اجازه ندهند طرف های مذاکره کننده غربی، علی الخصوص آمریکا، با نیرنگ و فریب به اهداف شوم خود نائل آیند و از طرح برجام 2و3 که توانمندی های ملت بزرگ ایران را در خطر طمع بیگانگان قرار می دهد، باید پرهیز کرد.
6. یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری، انقلابی بودن و انقلابی ماندن حوزه است. معظم له با اعتقاد به اینکه اگر نظام اسلامی بخواهد همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ علمیه، «انقلابی» باشد و الا نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت. مجلس خبرگان رهبری نیز با اذعان به جایگاه تأثیرگذار حوزه در پیروزی انقلاب اسلامی و استمرار آن، از مسؤولان حوزه علمیه می خواهد با برنامه ریزی منظم و تشکیل گروه‌های فکری برای دستیابی به راه‌های صحیح پرورش طلاب انقلابی و ترویج تفکرات اسلام انقلابی، نقش مؤثر خود را ایفاء کنند.
7. جدّیت مردم و مسئولان در احیاء و گسترش امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه همه جانبه با تمامی مظاهر فساد و تهاجم فرهنگی را خواهانیم و در آستانه تابستان و تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی از مسؤولان به ویژه دست اندرکاران امور فرهنگی کشور بخصوص وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد و رسانه ملّی می خواهیم تا ضمن سامان دادن و مدیریت مناسب فضای مجازی، با برنامه ریزی مناسب کمّی و کیفی به ویژه در ایام پر خیر و برکت ماه مبارک رمضان، ایام فراغت دانش آموزان و دانشجویان را با برنامه های مناسب فرهنگی، اجتماعی و دینی جذاب، همراه با تعمیق هویت ایرانی اسلامی و ارزش های انقلابی غنی نمایند و زمینه های سوء استفاده دشمنان و معاندان را سدّ نمایند.
8. با توجه به در پیش بودن ایام ارتحال حضرت امام(ره) و سالگرد قیام 15 خرداد 42 یاد و خاطره بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدای راه حق را گرامی داشته، ضمن اذعان به پاسداشت مقام این عزیزان، بر پیروی از مکتب امام و خط رهبری و تبعیت از ولایت فقیه تأکید می نماییم و از همگان به ویژه مسئولان دولتی می خواهیم ضمن پرهیز از بیان مطالبی که دو صدایی را در جامعه القاء می کند و موجب تشویش اذهان و سوء استفاده دشمن باشد؛ با حرکت در مسیر ولایت و آرمانهای بلند امام امت و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، از این دستاورد عظیم و نعمت منحصر به فرد الهی محافظت نمایند.
در پایان اولین اجلاسیه دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری، ضمن بیعت با رهبر معظم انقلاب و تأکید بر اجرای منویات معظم له که در پیام به این مجلس آمده بود و تجدید پیمان با آرمان های حضرت امام خمینی(قدس سره الشریف)، با تأکید بر ضرورت انقلابی ماندن، انقلابی فکرکردن و انقلابی عمل کردن مجلس خبرگان، از زحمات اعضای سابق این مجلس به ویژه رؤسای فقید آن قدردانی نموده و از خداوند متعال برای مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران اسلامی، سلامتی و توفیق روزافزون مسئلت داریم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مجلس خبرگان رهبری
به گزارش ایرنا، پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری صبح روز سه شنبه با پیام رهبر معظم انقلاب و با حضور اعضای این مجلس و مقامات کشوری و لشکری در محل ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.
نمایندگان مجلس خبرگان رهبری پس از انجام مراسم تحلیف، رئیس و اعضای هیات رئیسه این مجلس را برای مدت دو سال انتخاب کردند.
بر همین اساس آیت الله جنتی به عنوان رئیس، آیت الله موحدی کرمانی نایب رئیس اول، آیت الله هاشمی شاهرودی نایب رئیس دوم و آیت الله خاتمی و آیت الله دری نجف آبادی به عنوان منشیان هیات رییسه انتخاب شدند.
نمایندگان پنجمین دوره مجلس خبرگان فردا (پنجشنبه) پس از زیارت حرم مطهر امام خمینی (ره) با رهبر معظم انقلاب دیدار خواهند کرد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید