بازگشایی کارخانه چای تنکابن پس از 13 سال تعطیلی | اتاق خبر
کد خبر: 345914
تاریخ انتشار: 6 خرداد 1395 - 10:41
کارخانه چای روستای شعیب کلایه از توابع شهرستان تنکابن همسو با تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال، روز چهارشنبه با حضور رییس سازمان تعاون روستایی پس از 14 سال دوباره آغاز به کار کرد.

اتاق خبر:رییس سازمان تعاون روستایی کشور در آیین راه اندازی این کارخانه، گفت که این کارخانه به منظور تأمین نیاز باغداران چای منطقه و ایجاد اشتغال در سال 1317 به بهره برداری رسیده بود اما با گذشت زمان و نبود حمایت های لازم، تعطیل شد.
حسین صفایی افزود: اکنون با ارائه تسهیلات پنج میلیارد ریالی و راه اندازی مجدد دستگاهها، بار دیگر کارخانه فعال شده است.
وی به ایجاد زمینه اشتغال برای 40 کارگر در این کارخانه اشاره کرد و گفت: در دهه 40 و 50 در این منطقه بیش از 55 هزار تن چای تولید می شد اما اکنون این رقم به 20 هزار تن رسیده و باید تلاش کنیم تا با راه اندازی کارخانه های تعطیل شده، بهبود کیفیت چای و کاهش واردات نیاز کشور را که حدود 120 هزار تن است، برطرف کنیم.
صفایی با بیان اینکه تقاضا برای چای در کشور بسیار بالاست، اظهار کرد: هم اکنون سرانه مصرف چای در دنیا نیم کیلوگرم و در ایران 1.5 کیلوگرم است و با توجه به نیاز کشور و این که غرب مازندران و شرق گیلان تنها نقاط مستعد برای تولید چای است، باید کارخانه های تعطیل شده در این مناطق بار دیگر راه اندازی شود.
وی افزود: چای تولید داخل به دلیل استفاده نکردن از سموم، کودهای شیمیایی و اسانس، کاملاً ارگانیک است و می توانیم آن را با قیمت های بالا به کشور های دیگر صادر کنیم و ارزآوری خوبی برای کشور در این زمینه داشته باشیم.
صفایی بر ضرورت توسعه صنایع پائین دستی و بالا دستی کشاورزی تأکید کرد و یادآور شد: باید در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، ظرفیت های بزرگ اقتصادی در کشور ایجاد شود تا با کوچک ترین تنش های بیرونی، اقتصاد کشور با چالش جدی مواجه نشود.
نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت: متأسفانه در حوزه چای، سیاست های غلطی در کشور اعمال و ترویج ناشیانه چایکاری در دولت های گذشته، سبب نابودی این سرمایه ملی شد.
شمس الله شریعت نژاد افزود: با اعمال این سیاست ها در گذشته بود که میزان تولید چای در کشور به 70 هزار تن رسید اما به جای آن که این تولیدات به بازار عرضه شود، در انبارها ماند و نابود شد و در نتیجه، سازمان چای منحل و کارخانه های دولتی فروخته شد.
وی، قاچاق را سمی برای اقتصاد کشور دانست و اظهار کرد: باید جلوی کالاهای قاچاق بویژه چای به داخل کشور گرفته شود اما متأسفانه شاهد هستیم که قاچاقچیان حامیان قوی دارند و نمی توان با آنها برخورد کرد.
شریعت نژاد ادامه داد: بزرگ ترین لطف انقلاب و نظام برای مردم منطقه، راه اندازی مجدد این کارخانه بود و باید مورد حمایت قرار گیرد تا چراغ آن برای همیشه روشن بماند.
شهرستان 162 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید