اعتصاب کارمندان نیروگاه‌های اتمی فرانسه | اتاق خبر
کد خبر: 346041
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1395 - 04:39
با گسترش اعتراضات در واکنش به اصلاح قوانین کار در فرانسه‌،‌ کارگران نیروگاه‌های اتمی فرانسه نیز از امروز (پنجشنبه) اعتصاب یک روزه کردند و به جمع سایر اعتصاب‌کنندگان پیوستند.

به گزارش اتاق خبر  به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، اتحادیه بزرگ کارگری سی‌جی‌تی فرانسه گفت که خدمه ۱۶ مورد از ۱۹ نیروگاه اتمی به یک اعتصاب یک روزه رای دادند. اتحادیه‌های کارگری از دولت می‌خواهند اصلاحات جنجالی قانون کار را که پیشتر در ماه جاری تصویب شد، لغو کند.

کابینه فرانسه ۱۱ مه با استفاده از اختیارات ویژه تغییراتی را بدون تایید پارلمان اعمال کرد. آن تغییرات استخدام و اخراج کارمندان را برای صاحبان کسب‌وکارها آسان‌تر می‌کند اما مخالفان نگرانند به شرکت‌ها اجازه دهد حقوق کارمندان در زمینه دستمزد، ساعات کار اضافه و ساعات استراحت را زیر پا بگذارند.

دولت فرانسه چهارشنبه گفت که با مسدود شدن پالایشگاه‌های نفت توسط اعتصاب‌کنندگان، به بهره‌برداری از ذخایر استراتژیک متوسل شده است.

شرکت ملی برق فرانسه از اظهار نظر درباره چگونگی تاثیر اعتصاب پنجشنبه بر میزان تولید برق نیروگاه‌های اتمی خودداری کرد. حدود ۷۵ درصد برق فرانسه از نیروگاه‌های اتمی تامین می‌شود. اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها از قبل باعث اختلال در کار شش مورد از هشت پالایشگاه فرانسه شده بود.

روز سه‌شنبه پلیس فرانسه سعی کرد انسداد پالایشگاه فو-سو-مق در مارسی را بشکند که باعث درگیری شد. کارگران در ترمینال بزرگ نفتی بندر لوآق‌و هم قرار است امروز برای مسدود کردن واردات اعتصاب کنند.

الن ویدالی وزیر حمل و نقل فرانسه گفت که ۴۰ درصد پمپ بنزین‌ها در اطراف پاریس برای دریافت سوخت با مشکل روبرو شده‌اند. رانندگان برای پرهیز از بی‌بنزینی به ایستگاه‌های سوختگیری یورش برده‌اند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در کابینه گفت که "هر کاری لازم باشد برای اطمینان از تامین برق و سوخت مورد نیاز مردم و اقتصاد انجام خواهد شد." تحلیل‌گران می‌گویند که فرانسه برای ۴ ماه ذخیره سوختی دارد.

اعتصابات صنعتی روز چهارشنبه همچنین به خطوط آهن کشیده شد و اعتصاب رانندگان باعث توقف خدمات برخی خطوط سریع‌السیر تی‌جی‌وی شد. انتظار اختلال بیشتر در حرکت قطارها در روز پنجشنبه می رود. اتحادیه کارگری ‌سی‌جی‌تی همچنین خواستار تظاهرات در شهرهای فرانسه شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، اوج‌گیری اعتصاب‌ها باعث نگرانی در مورد برگزاری مسابقات جام ملت‌های اروپا شده که قرار است دو هفته دیگر در فرانسه شروع شود.

منبع: ایسنا

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید