همایش توسعه صنعت شیلات در ایران آغاز به کار کرد | اتاق خبر
کد خبر: 346068
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1395 - 07:47
نشستی با عنوان همایش بین‌المللی میگو با حضور حسن صالحی معاون وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از فعالان صنعت شیلات برگزار شد.

اتاق خبر: همایش بین‌المللی میگو در حالی آغاز به کار کرد که نمایندگان 13 کشور جهان در این همایش حضور داشته تا وضعیت صنعت شیلات در حوزه صید میگو و راهکارهای توسعه این صنعت را بررسی کرده تا در نهایت شیوه‌های جذب سرمایه‌گذاری در ایران را مشخص کند.

حسن صالحی معاون وزیر جهاد کشاورزی در این نشست بیان داشت: طبق برنامه 5 ساله ششم توسعه میزان تولید میگو باید تا پایان این برنامه به 60 هزار تن افزایش یابد.

او افزود: تحقق این هدف مستلزم اقدامات حمایتی و زیرساختی و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است و تحقق این اهداف به همکاری جدی دیگر سازمان‌ها و تامین اعتبارات دولتی و تسهیلات بانکی نیاز دارد.

رئیس سازمان شیلات ایران در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته درخصوص تولید میگو تاکید کرد: در افق 1404 باید امکان تولید بیش از 100 هزار تن میگو فراهم شود چرا که پرورش آبزیان با رشد سالیانه بیش از 9 درصد سریعترین و باثبات‌ترین نرخ تولید پروتئین‌های جانوری در جهان است بطوری که در سال 2013 میلادی حجم تولید آبزیان پرورشی به 97 میلیون تن رسید.

او افزود: از این میزان سهم میگو 4 میلیون و 100 هزار تن بوده است .

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: 8 کارخانه تولید خوراک میگو با ظرفیت نزدیک به 190 هزار تن در کشور فعال است و صادرات بخش شیلات ایران در سال 94 نزدیک به 74 هزار تن بود که براساس پیش‌بینی‌ها امکان افزایش صادرات تا 100 هزار تن وجود دارد.

صالحی با تاکید بر اینکه صادرات بخش شیلات 10 درصد ارزآوری در حوزه کشاورزی دارد گفت: این در حالی است که تولید بخش شیلات کمتر از 1 درصد مجموع تولیدات محصولات کشاورزی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته 2 میلیون قطعه بچه میگو تولید شده است گفت: با تولید این تعداد بچه میگو 500 باب مزرعه با حجم تولید 33 هزار تن فعال شده است.

گفتنی است در همایش بین‌المللی میگو نمایندگانی از چین، مالزی، فرانسه، اندونزی، کره جنوبی، استرالیا، هند، تایلند، ویتنام، آلمان، کانادا، پاناما حضور دارند و در حاشیه این همایش فعالان صنعت شیلات ایران با نمایندگان شرکت‌های خارجی در زمینه توسعه همکاری‌ها رایزنی می‌کنند.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید