دانش و فناوری در هفته ای که گذشت | اتاق خبر
کد خبر: 346138
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1395 - 17:04
در هفته ای که گذشت عامل اصلی ویروس زیکا و ساخت اولین ساختمان اداری با فناوری چاپگر سه بعدی خبرساز شدند.

اتاق خبر: مهمترین رویدادهای علمی و فناوری در هفته ای که گذشت به شرح ذیل است:

نیروی دریایی آمریکا از بزرگ ترین ناوشکن جهان رونمایی کرد. نام این ناوشکن Zumwalt است که با نام DDG ۱۰۰۰ نیز شناخته می شود.  از ویژگی های این ناوشکن قدرت رادار گریزی بالای آن است و می تواند ۱۵۴ خدمه را با خود جابجا کند. هزینه ساخت این ناوشکن ۴.۴ میلیارد دلار و وزن آن در حدود ۱۵ هزار تن و به طول ۱۸۰ متر است.

شرکت گوگل در تازه ترین هنرنمایی خود از طرحی پرده برداشته که طی آن عابران پیاده در تصادفات شدید رانندگی به جای پرتاب شدن به اطراف، به بدنه خود می چسبند.

گوگل

محققان ژنهایی را کشف کرده اند که عامل شکل دهی به بینی انسان است براساس این کشف، پهنا و نوک تیز بودن بینی انسان متأثر از چهار ژن متفاوتی است که هر یک نقش حیاتی را در شکل دادن به بینی ایفا می کنند. این چهار ژن GLI۳،  DCHS۲،  PAX۱ و RUNX۲ نام دارد.

بینی

در این هفته شرکت گوگل در راستای پروژه Ara،  گوشی هوشمندی را طراحی کرد که همچون «لگو» است و می توان قسمت های مختلف آن را جابجا کرد این گوشی قرار است سال آینده روانه بازار شود.

گوشی

نخستین ساختمان کاربردی ساخته شده توسط فناوری چاپ سه بعدی در دبی رونمایی شد.

ساختمان چاپ سه بعدی

در هفته ای که گذشت چین اعلام کرد در ماه جولای به نخستین کشوری در دنیا تبدیل می شود که ماهواره کوانتومی راهی مدار زمین خواهد کرد.

ماهواره

دانشمندان برزیلی به طور قطعی اعلام کردند که پشه Aedes aegypti عامل اصلی انتقال ویروس زیکا به انسان است.

ویروس زیکا

در این هفته پروژه ای موسوم به NANOSMELL در اروپا دنبال شد که هدف اصلی آن طراحی بازیهای ویدئویی است که کاربر حین بازی نه تنها از صحنه های مهیج آن لذت ببرد بلکه رایحه های مختلف مربوط به صحنه های متفاوت بازی را نیز احساس کند.

بازی ویدئویی

نسل جدید مک بوک پرو (MacBook Pro) شرکت اپل رونمایی شد.  محصول جدید اپل مجهز به نمایشگر OLED لمسی و در مقایسه با نسخه قبلی ضخامت کمتری دارد همچنین فناوری تاچ سه بعدی اپل روی مک بوک پرو جدید می‌تواند انقلابی بزرگ روی محصولات لپ‌تاپ قلمداد شود چراکه چند سالی است اپل تغییرات زیادی روی مک بوک پرو اعمال نکرده است.

منبع: مهر

94104

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید