آمادگی انگلیس برای اعزام ناوجنگی به آبهای لیبی برای مقابله باقاچاق انسان | اتاق خبر
کد خبر: 346179
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1395 - 23:34
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس روز جمعه از آمادگی کشورش برای اعزام یک ناوجنگی دیگر به آبهای منتهی به سواحل لیبی در شمال آفریقا برای مقابله با آنچه آن را مبارزه با قاچاق انسان و سلاح خوانده است، خبر داد.

اتاق خبر - دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس که برای شرکت در کنفرانس کشورهای عضو گروه «جی 7» به ژاپن سفر کرده است، گفته است: به محض اینکه مجوزهای لازم و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر شود، یک ناو جنگی برای مقابله با قاچاق سلاح به سواحل جنوبی دریای مدیترانه اعزام می کنم.
نخست وزیر انگلیس اضافه کرد که از طریق همکاری نزدیک با مقامات اروپایی تلاش می کند تا با قاچاق انسان نیز مقابله کند.
وی همچنین از طرح اعزام تیم تخصصی انگلیسی برای آموزش گارد ساحلی لیبی خبر داد.
کامرون گفت: مجموع این اقدامات سبب برقراری ثبات در لیبی، ایجاد امنیت در سواحل این کشور و مقابله با بحران مهاجران خواهد شد.
در حال حاضر ناوی جنگی 'اچ ام اس ' نیروی دریایی انگلیس در آبهای این منطقه مشغول فعالیت است.
اظهارات کامرون در حالی بیان می شود که منابع انگلیسی پنجشنبه گذشته از عملیات نیروهای ویژه انگلیس در لیبی علیه گروه داعش خبر دادند.
روزنامه تایمز در گزارشی به نقل از یک فرمانده نظامی لیبیایی فاش ساخت که نیروهای ویژه انگلیس، با شلیک یک موشک، اقدام به نابودی یک کامیون مملو از مواد منفجره متعلق به گروه داعش که در حال نزدیک شدن به شهر مصراته در لیبی بوده است، کرده‌اند.
این روزنامه به نقل از محمد دورات یک فرمانده نظامی لیبیایی در شهر مصراته عنوان کرد که نابودی این کامیون در دوازدهم ماه 'می' که با هدف عملیات انتحاری عازم این شهر بود، سبب شد که جان عده زیادی نجات پیدا کند.
روزنامه تایمز نوشت: این برای اولین بار است که شواهد این‌چنینی که حاکی از حضور نیروهای جنگنده انگلیسی در لیبی و عملیات نظامی آنها علیه داعش است، به دست می‌آید.
به نوشته تایمز، افشای این مساله سبب می‌شود که نمایندگان مجلس عوام، دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس را به دلیل دور زدن مجلس عوام و اعزام نیرو به لیبی مورد حمله قرار دهند.
«کریسپین بلانت» رئیس کمیته منتخب سیاست خارجی مجلس عوام انگلیس روز گذشته (پنجشنبه) در واکنش به اخبار منتشر شده در این خصوص خواستار اتخاذ راهبردی مشخص در قبال لیبی شد.
وی بیان داشت: ما باید پاسخگوی راهبردمان در قبال لیبی باشیم. باید توضیح دهیم که نقش نیروهای ویژه انگلیسی در این راهبرد چیست.
بلانت بر اهمیت مذاکره میان دولت، کمیته سیاست خارجی و کمیته دفاعی مجلس برای اتحاذ راهبردی مشخص در خصوص لیبی تاکید کرد.
فروپاشی دولت لیبی و هرج ومرج حاکم در این کشور، پس از سرنگونی رژیم معمر قذافی در سال 2011 میلادی به دنبال مداخله کشورهای غربی از جمله انگلیس صورت گرفته است.
لیبی از زمان سقوط رژیم معمر قذافی، دوران سیاسی پرتنش و پرتلاطمی را به خود دیده است، اما بعد از توافقنامه ماه دسامبر در (الصخیرات) مغرب با نظارت سازمان ملل متحد، شورای ریاست جمهوری لیبی با 9 عضو تشکیل شد و مأمور تشکیل دولت وحدت ملی گردید.
منابع انگلیسی به دنبال توافق صلح لیبی میان دو جناح رقیب در صخیرات مغرب، عنوان کرده بودند که دولت انگلیس آماده است یک هزار نیروی نظامی را در چارچوب شش هزار نیرو بین المللی به لیبی اعزام کند.
اگرچه گزارش عبدالله دوم شاه اردن به نمایندگان کنگره آمریکا که اخیرا بخش هایی از آن به بیرون درز کرد مؤید آن است که شماری از نیروهای مخصوص انگلیسی از ماه ژانویه گذشته در لیبی حضور دارند.
کشور لیبی یکی از 10 کشور اصلی صادرکننده نفت در جهان است و تولید ناخالص ملی سرانه آن جزو بالاترین ها در آفریقا است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید