سئول از تحریم‌های اروپا علیه کره شمالی استقبال کرد | اتاق خبر
کد خبر: 346446
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 21:49
در شرایطی که دو کره در تنش های بی سابقه ای بسر می برند، کره جنوبی با انتشار بیانیه ای از اقدام اتحادیه اروپا در اعمال تحریم ها علیه همسایه شمالی استقبال کرد.

اتاق خبر - بیانیه وزارت امور خارجه کره جنوبی روز شنبه بیانیه ای منتشر و تاکید کرد که این اقدام اتحادیه اروپا پیام روشنی به کره شمالی دارد مبنی بر اینکه جامعه بین المللی مخالف برنامه تسلیحات هسته ای آن کشور است.
همزمان اروپا اعلام کرده است که 28 کشور عضو این اتحادیه از این پس در زمینه فروش کالاهای لوکس و تجملی به کره شمالی سخت گیری خواهند کرد.
افزون بر این اعلام شده است که اتحادیه اروپا تحریم های مالی و بانکی بر روی کره شمالی اعمال خواهد کرد و اجازه نمی دهد هواپیماها و کشتی های این کشور وارد قلمرو اروپا شوند.
سئول تاکید کرده است که این اقدامی مهم است و نشان می دهد باید تحریم های یکجانبه سخت علیه کره شمالی اعمال شود تا این کشور برنامه هسته ای خود را رها کند.
به غیر از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، کشورهایی نظیر آمریکا و کره جنوبی هم پیشتر تحریم هایی مضاعف علیه کره شمالی اتخاذ کرده اند.
کره جنوبی در بیانیه خود تصریح کرده است با اروپا و دیگر کشورهای جامعه بین المللی همکاری خواهد کرد تا کره شمالی مشخصا به این نتیجه برسد که راهی جز رها کردن برنامه هسته ای ندارد.
این اتفاقات در شرایطی می افتد که موسسه علوم و تحقیقاتی آمریکا موسوم به «آی اس» هم امروز گزارش کرد که تحرکات مشکوکی در اطراف نیروگاه هسته ای یانگ بیونگ کره شمالی مشاهده شده است.
گزارش به استناد تصاویر ماهواره ای می افزاید که شماری از خودروهای سنگین در اطراف نیروگاه در حال تردد هستند.
این موسسه اعلام کرده است که احتمالا کره شمالی در حال فراوری پلوتونیم است و برای یک آزمایش هسته ای خود را آماده می کند.
کره شمالی در سال 2005 میلادی خود را به عنوان یک قدرت هسته ای معرفی کرد و در سالهای 2006، 2009 و 2013 به ترتیب دست به انجام آزمایش هسته ای زد. این کشور همچنین ششم ژانویه سال 2016 نیز نخستین بمب هیدروژنی خود را آزمایش کرده است.
انجام این آزمایش شدیدترین تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد را علیه این کشور در پی داشته است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید