سیاست صدامی داعش در استفاده از سپر انسانی | اتاق خبر
کد خبر: 346458
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 22:43
استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی در برابر حملات دشمن که رژیم بعث صدام از آن در گذشته بهره می برد، اکنون به سیاست مرکزی گروه تروریستی داعش در برابر حملات نیروهای مشترک مردمی و نظامی عراق در فلوجه تبدیل شده است.

اتاق خبر - 'ملیسا فلمینگ' مدیر رسانه ای کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل دیروز (جمعه) در ژنو، به این سیاست غیر انسانی گروه تروریستی داعش در فلوجه برای در امان ماندن از حملات نیروهای مردمی و نظامی عراق اشاره کرد.

در مقابل دولت عراق با ایجاد معبرهای امن برای خروج اطمینان بخش خانواده ها و غیرنظامیان از صحنه جنگ اهتمام ویژه داده و دیروز (جمعه) 760 نفر از غیرنظامیان که بسیاری از آنها را زنان و کودکان تشکیل می دانند، توانستند از طریق این معابر، خود را به اماکن امن برسانند که در گزارش کمیسیاریای عالی امور پناهندگان نیز به آن اشاره شده است.
در بخش 'کرمه' در شرق فلوجه که روز پنجشنبه آزاد شد، نیروهای مشترک پلیس و تشکیلات مردمی الحشد الشعبی نیز توانستند، 65 خانواده را در این منطقه بدون هیچ گونه آسیبی، خارج کرده و به ارودگاه هایی که برای آنها تدارک دیده شده است، برسانند.
رییس شورای استان الانبار نیز در اظهاراتی اعلام کرده است که دولت عراق چهار معبر امن برای خروج غیرنظامیان و خانواده ها از فلوجه تدارک دیده است.
'صباح کرحوت' اضافه کرد که کمتر از 10 هزار خانواده که تعداد آنها حدود 70 هزار نفر (درگزارش سازمان ملل 50 هزار نفر اعلام شده) است در فلوجه باقی مانده و می توانند از این معابر امن برای خروج از شهر فلوجه بهره ببرند.
اما گزارش کمیساریای عالی امور پناهندگان حاکیست که گروه تروریستی داعش اجازه خروج به این خانواده ها را نمی دهد بلکه از آنها به عنوان سپرهای انسانی در برابر حملات و پیشروی نیروهای مشترک مردمی و نظامی عراق بهره می برد.
براساس این گزارش، گروه تروریستی داعش از دسامبر گذشته تمامی معابر خروج از شهر فلوجه را بسته و از بیرون رفتن خانواده ها و غیرنظامیان از شهر جلوگیری به عمل آورده است.
این گزارش حاکیست، که این گروه تروریستی به همین اکتفا نکرده بلکه تعدادی از اهالی شهر را که قصد فرار از فلوجه داشته اند دستگیر و اعدام کرده و عده ای دیگر را تحت شکنجه و آزار جسمی قرار داده است.
کمیساریای عالی امور پناهندگان یکی از اسباب کاهش مواد غذایی و نابسامانی اوضاع انسانی در داخل فلوجه و کمبود دارو و مواد بهداشتی را اصرار داعش بر نگاهداشتن غیرنظامیان و استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی، عنوان کرده است.
براساس گزارش های قبلی سازمان ملل، گروه تروریستی داعش از دهم جولای 2014 که منجر به سقوط موصل و تعدادی از شهرهای عراق به دست این گروه تروریستی شد، بیش از سه میلیون و 200 هزارغیرنظامی را در عراق آوار کرد.
پیش از این نیز خشونت های مذهبی سال های 2006 تا 2008 که گروه های تروریستی مسبب آن بودند باعث آوارگی چهار میلیون عراقی در این کشور شده بود.
گزارش جدید کمیساریای عالی امور پناهندگان حاکیست که هم اکنون بالغ بر چهار هزار و 200 شهروند غیر نظامی عراق از بیم گروه تروریستی داعش، موصل را به سمت مرزهای سوریه ترک کرده اند.
این شهروندان بیم آن دارند که با شروع عملیات آتی آزادسازی موصل که قرار است بعد از پایان عملیات فلوجه، آغاز شود، گروه تروریستی داعش از آنها به عنوان سپر انسانی در برابر این عملیات و حملات بهره ببرد.
گزارش فرماندهان نظامی و تشکیلات مردمی عراق حاکیست که گروه تروریستی داعش توانایی رویارویی خود را در برابر حملات نیروهای عراقی از دست داده و یکی از سلاح های مهم مورد استفاده این گروه تروریستی برای توقف حملات علیه خود، استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی است.
فلوجه به عنوان دومین شهر بزرگ الانبار ، به عنوان پایگاه سرکردگان داعش که خیلی از آنها از فرماندهان امنیتی رژیم بعث صدام هستند، به شمار می رود و بر همین اساس از فلوجه به عنوان سر افعی تروریسم در عراق یاد می شود.
این شهر در فاصله 50 کیلومتری از غرب بغداد واقع شده و همواره عامل انفجارهای تروریستی در پایتخت عراق به شمار می رفته و بر همین اساس عملیات آزادسازی فلوجه از وجود تروریسم از 23 ماه می گذشته با مشارکت گسترده نیروهای نظامی، انتظامی و مردمی عراق آغاز شده است.
مرحله اول این عملیات با درهم شکستن خطوط دفاعی داعش پایان یافته و هم اکنون مرحله دوم عملیات که فتح فلوجه و آزادسازی کامل آن است، آغاز شده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید