افزایش توان نظارتی بانک مرکزی | اتاق خبر
کد خبر: 346538
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 05:03
رئیس کل بانک مرکزی گفت: فعالیت‌های نظارتی بانک مرکزی با استفاده از حسابرسان مستقل باید به صورت جدی‌تر ادامه یابد.

اتاق خبر: ولی الله سیف در مراسم تودیع و معارفه معاون نظارت بانک مرکزی با تاکید بر لزوم نظارت قوی تر و موثرتر با استفاده از حسابرسان مستقل، یکی از سنگین ترین مسئولیت ها در این بانک را وظایف بخش نظارتی برشمرد و گفت: فعالیت های نظارتی بانک مرکزی، اعتبار‌بخش نام این بانک در جامعه است و اگر بتوانیم در این زمینه آثار مثبتی در جامعه بر جای بگذاریم در مسیر درستی گام برداشته ایم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: با تمام تلاش های صورت گرفته در بخش نظارت در سال های اخیر، همچنان با استانداردهای روز دنیا فاصله داریم و برای کارایی و اثربخشی نظام بانکی در اقتصاد کشور باید این شکاف را از بین ببریم. تحقق این مهم با وجود محدودیت ها، از اهداف عالیه بانک مرکزی است.

وی ضمن تقدیر از زحمات تهرانفر و همکاران معاونت نظارت در مسیر تلاش برای دستیابی به اهداف ترسیم شده و خوش آمدگویی به معاون جدید نظارتی عنوان کرد: امیدواریم با حضور آقای حیدری، پیگیری سیاست های جدید و روند رو به رشدی که در دوره آقای تهرانفر در بخش نظارت اثربخش آغاز شده بود، با استفاده از حسابرسان مستقل، مدیریت ریسک و فناوری اطلاعات ادامه یابد. بانک مرکزی برای تصمیم گیری مطمئن در سیاست گذاری برای شبکه بانکی به نظارت قوی و اثربخش نیاز دارد.

حمید تهرانفر؛ معاون پیشین نظارتی در این جلسه با اشاره به نقش حیاتی بانک مرکزی در اقتصاد گفت: هدف بخش نظارت، داشتن شبکه بانکی سالم، قوی و موثر در اقتصاد کشور بوده است. وی مشکل نظارت در دوران تصدی گری خود را به عنوان معاون نظارتی، درک نادرست برخی مراجع بیرونی از حدود اختیارات و وظایف بخش نظارتی بانک و همچنین برخی توقعات دانست که باعث بروز سوءتفاهم هایی در این حوزه می شود  و ابراز امیدواری کرد که این نگاه تغییر کند و اصلاح شود.

همچنین فرشاد حیدری؛ معاون جدید نظارتی نیز در این جلسه، بازگرداندن اعتماد جامعه به شبکه بانکی را مهم ترین برنامه خود معرفی کرد و گفت: تلاش می کنیم با استفاده از خدمات جامعه حسابرسان مستقل، حسابرسان داخلی بانک ها و توجه به مباحث مدیریت ریسک در بانکداری، ضریب نفوذ بخش نظارت به منظور کارایی موثر شبکه بانکی را افزایش دهیم و با از میان برداشتن خلاءهای قانونی در مسیر دستیابی به  نظارت مطلوب گام برداریم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید