نظامیان آمریکایی راهی جمهوری های بالتیکی شوروی سابق شدند | اتاق خبر
کد خبر: 346586
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 08:32
گروهی از نظامیان آمریکا با حضور در جمهوری چک در شرق اروپا در حال آماده شدن برای ورود به جمهوری های بالتیکی شوروی سابق هستند که جز لیتوانی، لتونی و استونی هم مرز روسیه هستند و این اقدام در چارچوب گسترش حضور نظامی غرب نزدیک مرزهای این کشور انجام می شود.

اتاق خبر - پیش از اینکه مقام های نظامی آمریکا و ناتو اعلام کرده بودند که برنامه استقرار چهار هزار نظامی را در کشور های بالتیکی نزدیک روسیه دارند و از سوی دیگر، آمریکا نظامیان و یگان های زرهی خود را برای انجام یک تمرین نظامی در کشور مولداوی جمهوری شوری سابق مستقرکرد.

خبرگزاری اسپوتنیک در باره برنامه حضور جدید نظامیان آمریکایی در سه کشور بالتیکی نوشته است: کاروان دیگری از نظامیان آمریکایی با عبور از خاک چک برای انجام رزمایش Saber strike به سوی کشورهای بالتیک می روند.
آمریکا در ماه جاری نیز در کنار دیگر کشورهای عضو ناتو در استونی هم مرز روسیه، تمرین نظامی برگزار کرد.
یاروسلاو دااوبراو نماینده مجلس سنای روسیه در این زمینه گفته است: بالاخره یک روز می بینیم ارتش آمریکا برای همیشه کنار ما مستقر شده است. این کاروان ها باعث تحریک چک می شود، زیرا از قدیم نسبت به حضور نظامیان بیگانه در خاک خود حساس بوده است. اما این تحریک علیه روسیه نیز هست.
وی افزوده است: مانند بسیاری از روس ها از رفت و آمد بی پایان پیاده نظام و تجهیزات سنگین جنگی و نمایش نظامی آمریکا احساس نگرانی می کنم. واشنگتن می خواهد این رفتار را به یک مساله عادی و روزمره تبدیل کند و بالاخره یک روز در می یابیم برای همیشه کنار ما لنگر انداخته است.
چک آماده حضور همیشگی ناتو در منطقه بالتیک می شود، رومانی به تازگی میزبان یکی از پایگاه های سپر موشکی آمریکا شده است و لهستان هم همکاری های نظامی گسترده ای با غربی دارد و به تازگی نیز ناتو در گرجستان یک رزمایش برگزار کرده است.
براساس گزارش های انتشار یافته، ناتو سال 2015 بیش از 200 رزمایش برگزار کرد که نیمی از این تمرین ها نزدیک مرزهای روسیه بوده است.
اکنون دامنه حضور نظامی ناتو و آمریکا به کشورهای هم مرز روسیه رسیده است و دیگر از محدوده های امنیتی چند هزار کیلومتری بلوک شرق یا جمهوری های آسیای میانه دوران شوروی سابق خبری نیست و تقریبا نظامیان و جنگ افزارهای زمینی، هوایی و موشکی غربی در حال پیشروی تا پای دیوار روسیه هستند.
از سوی دیگر روسیه با بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع مساحت به عنوان بزرگترین کشور جهان برجای مانده پس از فروپاشی شوروی با 22 جمهوری و مرزهای گسترده آبی و خاکی در دو قاره و تا قطب شمال، برای آمریکا و ناتو فریبنده است و نمی خواهند قدرتمند باقی بماند و جایگاه خود را به عنوان ابر قدرت تثبیت کند.
بنا بر این، انتظار می رود غرب بویژه آمریکا با ادامه و حتی تشدید سیاست پیشروی نظامی در مناطق ممنوعه مورد نظر روسیه، حتی دوباره رویکردهای ضد شوروی خود را تکرار کنند تا مانند دوران جنگ سرد، هزینه های جنگی را برای مقابله با ناتو و واشنگتن افزایش دهد.
سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه چندی پیش در یک نشست امنیت بین المللی در مسکو با بیان اینکه واشنگتن و ناتو با اجرای طرح های خطرآفرین موشکی، مخارج نظامی را افزایش می دهند، اعلام کرد: برنامه های مختلف نظامی از جمله استقرار تاسیسات نزدیک مرز روسیه، مسکو را وادار می کند تدابیر متقابلی اتخاذ کند.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید