گلایه از تعدیل نیرو در سکوی نفتی امیرکبیر | اتاق خبر
کد خبر: 346692
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 15:13
برنده مناقصه سکوی نفتی امیرکبیر در بهشهر، به نیروهای بومی شاغل در شرکت اعلام کرده که از این پس از آنها در شرکت استفاده نمی‌کند و نیروهای دیگری که حتی گفته می‌شود نیروهای خارجی هستند جایگزین آنها در این پروژه می‌شوند.

اتاق خبر: سکوی حفاری نیمه شناور امیرکبیر از سوی شرکت ملی نفت ایران به منظور انجام عملیات حفاری اکتشافی نفت و گاز جهت برداشت اولین سهم نفتی ایران در دریای مازندران طراحی شده است. این پروژه در سال 1380 آغاز به کار کرد و در سال 1389 به پایان رسید. تجهیزات و ماشین آلات سکوی حفاری امیرکبیر از نوع پیشرفته‌ترین در صنعت حفاری فراساحلی است.

شرکت حفاری شمال در حال حاضر مالکیت 9 دستگاه سکوی حفاری خشکی نیمه‌سنگین و 3 دستگاه سکوی حفاری دریایی پایه‌دار را دارد و موفق شد در سال 1390 حفاری در یک میدان عظیم هیدروکربنی را در آب‌های ایرانی دریای خزر به اتمام برساند.

به گفته یکی از اعضای شرکت، اخیرا مناقصه‌ای برای پیمانکاری پروژه سکوی امیرکبیر، برگزار و شرکت ایران فجر برنده این مناقصه شد و شرکت حفاری شمال این پروژه را واگذار کرد. در پی این ماجرا و با روی کار آمدن شرکت ایران فجر، اسامی 90 نفر از کارگران که بین 8 تا 10 سال بر روی این پروژه کار کردند در روز 4 خرداد 95 برای تعدیل نیرو اعلام شد و از آنها خواسته شد که از 5 خرداد به محل کار نیایند.

این اقدام موجب گلایه کارگران تعدیلی شد و آنها 5 خرداد در مقابل فرمانداری بهشهر تجمعی برگزار کردند.

سیدخالق سجادی، فرماندار بهشهر با دعوت به آرامش، با آنها نشستی را در سالن فرمانداری شهرستان برگزار کرد و پس از شنیدن سخنان کارگران قول مساعدت و پیگیری داد.

سیدخالق سجادی، فرماندار بهشهر نیز در نتیجه جلسه‌ای که با کارکنان برای بررسی مشکلات کارکنان تعدیل شده شرکت حفاری شمال داشتم قرار بر آن شد تا هرچه سریع‌تر نماینده‌ای را از میان خود انتخاب کنند تا همه موارد و مستندات را به صورت مکتوب و محکمه پسند به همراه خود داشته باشند تا در جلسات بعدی که با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران برگزار می‌شود مشکلات را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

وی با بیان این‌که می‌توان با همکاری مسئولین شهری، استانی و کشوری این معضل را رفع ساخت زیرا این مشکل قابل حل است، افزود: فرمانداری شهرستان و نماینده شرق مازندران در مجلس، مکاتبات و رایزنی‌هایی را با مسئولین شهرستانی و استانی در این زمینه انجام می‌دهد و امیدواریم که هرچه سریع‌تر به نتیجه مطلوب دست یابیم.

یکی از اعضای شرکت حفاری شمال اظهار کرد: عملیات تغییر و تحول پروژه سکوی امیرکبیر از سال 1387 آغاز شد و شرکت حفاری شمال برای این پروژه 350 نیروی کار شامل کارکنان ستاد تهران، کارگران پایگاه بهشهر و سکوی حفاری را بکار گرفت.

وی افزود: شرکت حفاری شمال در مناقصه برنده نشد و پروژه امیرکبیر را واگذار کرد. پس از آن در گام نخست 90 نفر از نیروها که همگی از شهرهای مختلف استان مازندران هستند، تعدیل و اعلام شد که تا 31 تیر 95 حقوق این کارگران پرداخت می‌شود.

وی اعلام کرد: در حال حاضر 17 نیروی خارجی از طرف شرکت ایران فجر بر روی سکوی امیرکبیر مستقر و مشغول بکار شدند. پس از یک ماه برای تعویض شیفت کاری 17 نیروی خارجی دیگر به این پروژه اضافه می‌شوند. در حقیقت 34 نیروی غیرایرانی بکارگیری می‌شوند.

شرکت ایران فجر در حالی برنده مناقصه سکوی امیرکبیر شد که به گفته برخی از اعضای شرکت حفاری شمال، صلاحیت اجرای این پروژه را نداشت و تجربه کاری در آب‌های عمیق ندارد و قطعا نیروی کار بومی که 10 سال در این پروژه کار کردند از مهارت و تخصص بالایی برخوردارند و می‌توان از تجربه و توانمندی آنها استفاده کرد.

وی با تاکید بر این‌که باید از هرگونه شایعه پراکنی و ایجاد تنش جلوگیری شود، تصریح کرد: در 2 یا 3 روز آینده در دفتر مرکزی شرکت حفاری شمال در تهران جلسه‌ای با موضوع بررسی تعدیل نیروهای پروژه امیرکبیر برگزار می‌شود که امیدواریم نتایج مثبتی حاصل شود تا از نیروهای تعدیل شده مجددا دعوت به کار شود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید