3 ضامن تداوم هيجان‌زدگي در بورس | اتاق خبر
کد خبر: 346694
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 12:59
نوسانات بازار در خرداد ماه برخلاف سه ماه گذشته به سمتي حركت كرده تا بتواند نقدينگي را در بازار نگه دارد

اتاق خبر: نوسانات بازار در خرداد ماه برخلاف سه ماه گذشته به سمتي حركت كرده تا بتواند نقدينگي را در بازار نگه دارد علاوه بر اين هيجان توقف و بازگشايي نمادهاي شاخص‌ساز، ورود و خروج شركت‌ها در بورس و فرايورس و بازديد سرمايه‌گذاران خارجي از بورس تهران عواملي براي تهييج بازار به حساب مي‌آيند كه سبب شده تا با وجود كاهش ارزش معاملات، نقدينگي از بازار خارج نشود.

در 6 روز كاري خرداد ماه، يك شركت از بورس خارج و 2 شركت به فرابورس اضافه شدند، علاوه بر آن خودرو سازها همچنان عامل تزريق و ماندگاري نقدينگي در بازار بودند  كه در مجموع همه اين عوامل سبب ثبات بازار خرداد ماه شده است.

روز گذشته شاخص كل بورس تهران با 90واحد افزايش تا مرز 77هزار واحدي پيش رفت اما در ميانه بازار دو اتفاق مهم در تالار سبب ريزش ناگهاني تا رقم منفي 235واحد شد كه در نهايت با تقويت نمادهاي«همراه»، «فارس» و «شبندر» شاخص در منفي 162واحد متوقف شد.

دو اتفاق مهم در روز گذشته كه تاثير زيادي بر بازار گذاشتند، بازگشايي نماد «خساپا» و عرضه اوليه شركت توسعه حمل و نقل ريلي پارسيان بود. سايپا كه براي تعديل كاهشي 26درصدي در هزينه شركت و 2 عامل افزايش سرمايه و تعديل مثبت درآمد در مورخه 19 ارديبهشت سال جاري متوقف شده بود طي چندين مرحله نامه‌نگاري و اطلاع‌رساني نهايتا با شفاف‌سازي روز گذشته اقدام به بازگشايي نماد خود كرد.

بازار سرمايه در روزهاي اخير به دليل بازگشايي نماد سايپا در وضعيت خوف رجا قرار داشت زيرا اين نگراني وجود داشت كه با بازگشايي اين نماد بازار از وضعيت عادي خارج شود.

نهايتا روز گذشته نماد سركت سايپا بدون محدوديت با 14.32درصد كاهش و رقم 1268ريال بازگشايي شد كه تنها در عرض چند دقيقه 239ميليون سهم به ارزش 378ميليارد ريال معادل تقريبي 17درصد ارزش بازار روز گذشته را از آن خود كرد.

از طرف ديگر در گروه خودرويي‌ها سناريو خريد سهام كنترلي گروه بهمن از سوي گروه قطعه‌سازي كروز درحالي باعث شكل‌گيري صف خريد و افزايش تقاضاي سهام در اين نماد معاملاتي شد كه به تازگي مجموعه سرمايه‌گذاري مهر اقتصاد با واگذاري اين سهم به مجموعه وابسته به موسسه مالي و اعتباري كوثر از تركيب هيات‌مديره گروه بهمن خارج شده است.

از طرف ديگر عرضه اوليه شركت توسعه حمل و نقل ريلي پارسيان به ارزش 63 ميليارد ريال اتفاق افتاد كه با وجود ارزش 0.3درصدي و تعادل اندك سهم اما تاثير كاهشي بر بازار داشت.

در مجموع بازار سهام ديروز شاهد بازارگرداني سهام همسو با تلاش نوسان‌گيران براي شناسايي بازدهي كوتاه‌مدت در اغلب شركت‌هاي بزرگ بود. در اين ميان سناريوسازي براي خريد سهام كنترلي گروه بهمن فضايي جديد را در اين گروه پديدار كرده است.

  نوسانات تيپكس

شاخص كل قيمت و بازده نقدي بورس تهران در پايان معاملات ديروز با كاهش 162واحدي به رقم 76هزار و 690 واحد رسيد. شاخص كل هم ‌وزن ‌نيز با افزايش 2واحدي عدد 13هزار و 889 واحد را به نمايش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور اما با كاهش 388واحدي روي عدد 85هزار و 357واحد ايستاد.

شاخص بازار اول نيز درحالي با كاهش 275واحدي به رقم 53 هزار و 699 واحد دست يافت كه شاخص بازار دوم با 606 واحد افزايش عدد 167هزار و 493واحد را تجربه كرد.

براساس اين گزارش، ديروز معاملات سهام در نماد معاملاتي 3شركت گروه سايپا با 195واحد، ملي صنايع مس ايران با 34واحد و فولاد مباركه با 31واحد كاهش بالاترين تاثير منفي را در برآورد شاخص كل بورس به نام خود ثبت كردند.  در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتي 3شركت همراه اول با 66 واحد، هلدينگ پتروشيمي خليج فارس با 51 واحد و پالايش نفت بندرعباس با 28واحد افزايش بيشترين تاثير مثبت را در محاسبه اين نماگر به نام خود ثبت كردند.

ارزش كل معاملات ديروز بورس تهران به بيش از 228ميليارد تومان بالغ شد كه ناشي از دست به دست شدن بيش از يك ميليارد سهم و اوراق مالي قابل معامله طي 76هزار و 991نوبت داد و ستد بود.  طي معاملات ديروز، نماد معاملاتي شركت‌هاي نساجي بروجرد، ليزينگ صنعت و معدن، گروه سايپا، داروسازي زاگرس فارمدپارس، سيمان بهبهان، سيمان ايلام، مس شهيد باهنر، داده‌پردازي ايران، بيمه سينا و حق تقدم خريد سهام آن، پتروشيمي زاگرس، پخش البرز، نفت پاسارگاد و پتروشيمي خراسان از سوي ناظر بازار سهام بازگشايي و در مقابل نماد معاملاتي شركت‌هاي فرآورده‌هاي تزريقي و دارويي ايران، صنعتي پارس‌ مينو، كارخانجات سيمان صوفيان، داروسازي اكسير، صنعتي و كشاورزي شيرين خراسان، فولاد خوزستان، همكاران سيستم، صنايع نسوز توكا، نفت ايرانول، سيمان ممتازان كرمانو فرا بورس ايران متوقف شدند.

 ديروز در نماد معاملاتي گسترش صنايع انرژي آذرآب تعداد 8 ميليون سهم به ارزش بيش از 2ميليارد تومان ميان كدهاي درون گروهي سهامدار عمده كد به كد شد.  معاملات درون گروهي در نماد معاملاتي صنعتي دريايي ايران نيز ديروز با جابه‌جايي 7ميليون سهم به ارزش بيش از 2ميليارد تومان ادامه يافت.

اين درحالي است كه بابت واگذاري اين دارايي بخشي از سهام تايدواتر خاورميانه نيز به مجموعه كوثر منتقل مي‌شود. در اين بين امضاي تفاهمنامه مشترك با مجموعه كروز از سوي موسسه مالي و اعتباري كوثر سناريو واگذاري اين سهم به مجموعه قطعه‌سازي كروز را در غياب شركت‌هاي سرمايه‌گذاري پررنگ‌تر كرده است.  داد و ستدهاي آيفكس

فعاليت بازار فرابورس در روز 8 خرداد ‌ماه 1395 با خريد و فروش 228ميليون ورقه بهادار در 48هزار و 548 نوبت به ارزش يك هزار و 966ميليارد و 450ميليون ريال خاتمه يافت.

توسعه حمل و نقل ريلي پارسيان به همراه سرمايه‌گذاري مسكن الوند و آهن و فولاد ارفع بيشترين افزايش قيمت سهم را داشتند درحالي كه سهام شركت‌هاي بيمه دي، البرز بالك و برق عسلويه مپنا با بالاترين كاهش قيمت مواجه شدند.  اين گزارش حاكي است، بيشترين حجم معاملات ديروز در اختيار ريل‌پرداز سير با خريد و فروش 42ميليون سهم بود و بيشترين ارزش معاملات ديروز به ارزش 70ميليارد ريال در نماد ذوب آهن اصفهان اتفاق افتاد.

همچنين آيفكس از ابتداي ساعت معاملاتي ديروز روند صعودي در پيش گرفت و با افزايش بيش از 8 واحدي عدد 825.31 واحد را نشان داد. نمادهاي هلدينگ خاورميانه، پتروشيمي مارون و توليد برق دماوند بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص گذاشتند.

طبق اين گزارش، قيمت اوراق تسهيلات مسكن در گذشته در تمامي نمادها افت كرد و در محدوده 777 تا 813 هزار ريال معامله شد.

در بازار اول 21ميليون ورقه بهادار به ارزش 36ميليارد ريال داد و ستد شد و بيشترين حجم و ارزش معاملات در نماد بيمه دي اتفاق افتاد. همچنين 140ميليون اوراق بهادار در بازار دوم به ارزش 409ميليارد ريال خريد و فروش شد.

ديروز در بازار پايه فرابورس نيز نماد معاملاتي كيسون با اصلاح قيمتي مواجه شد كه حاكي از پايان اين اصلاح در روز گذشته است. در اين سهم قرارداد گازرساني به سيستان بنا به گفته مديران اين شركت هم‌اكنون تامين اعتبار شده و پرونده انتقال نماد معاملاتي اين شركت به بازار فرابورس در خرداد ماه جاري به نتيجه نهايي مي‌رسد.

در نماد معاملاتي ارفع نيز ديروز پس از پايان اصلاح قيمت اين سهم، افزايش تقاضا از سوي معامله‌گران اغلب حقيقي به تشكيل صف خريد در اين سهم كوچك منجر شد. در اين گروه ذوب‌آهن اصفهان با افزايش سهام از سوي صندوق ذخيره فرهنگيان با هدف تسويه حساب با بازنشستگان آموزش و پرورش در آينده نزديك مواجه است.

در گروه پالايشي‌ها نيز ديروز نفت بهران همچون روزهاي گذشته با بازارگرداني سهام و حمايت حقوقي توانست تقاضاي سهامداران اغلب حقيقي را به سمت خود بكشاند.  ديروز در گروه بانك‌ها نيز بانك دي همزمان با خداحافظي شفيعي‌زاده از مديرعاملي آن و جايگزيني عاطفي‌فر(از مديران بازاريابي اين بانك) با حمايت حقوقي و افزايش تقاضاي سهام روبه‌رو شد. اين بانك با مشكل تحقق سود عملياتي و كاهش كفايت سرمايه مواجه است.

همچنين صندوق سرمايه‌گذاري اعتمادآفرين پارسيان با معامله يك ميليون و 630 هزار سهم بالاترين حجم معاملات صندوق‌هاي قابل معامله را به خود اختصاص داد.  در بازار اوراق با درآمد ثابت نيز بيشترين حجم و ارزش معاملات متعلق به اوراق اجاره ماهانه رايتل به ارزش 651 ميليارد ريال بود و در مجموع يك هزار و 326ميليارد ريال اوراق در اين بازار داد و ستد شد. در عين حال 303ميليارد ريال اسناد خزانه اسلامي در نمادهاي«اخزا» مبادله شد كه بالاترين ارزش معاملات در نماد«اخزا 4» به ميزان 150ميليارد ريال بود.  اين گزارش مي‌افزايد: ديروز نمادهاي معاملاتي شركت پتروشيمي زاگرس و شركت پخش البرز پس از برگزاري مجامع عمومي عادي سالانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي هر سهم، نماد معاملاتي شركت نفت پاسارگاد پس از ارائه اطلاعات واقعي و نماد معاملاتي شركت پتروشيمي خراسان پس از برگزاري مجمع عمومي عادي سالانه صاحبان سهم و تقسيم سود نقدي هر سهم بازگشايي شد.  عرضه‌هاي تالار نقره‌اي

تالار محصولات كشاورزي بورس كالاي ايران روز شنبه 8 خرداد ماه ميزبان عرضه 29هزار و 217تن گندم، كنجاله سويا، شكر، سويا و جو دامي بود. يك هزار و 500 تن گندم دوروم استان‌هاي لرستان، كرمان، كرمانشاه، خوزستان و فارس، 20هزار تن سويا از كشور برزيل، 200تن جو دامي روسيه، 4هزار و 100تن شكر سفيد كارخانه‌هاي قند اميركبير، دعبل، كشت و صنعت فارابي و كشت و صنعت دهخدا و 3هزار تن كنجاله سويا فرآوري سبوس كندوج روي تابلو عرضه تالار محصولات كشاورزي رفت همچنين 417 تن جو دامي استان خوزستان در قالب طرح قيمت تضميني در اين تالار عرضه شد.

تالار صادراتي بورس كالاي ايران نيز در اين روز شاهد عرضه 45هزار و 300 تن انواع قير و دو هزار تن لوب كات سبك بود. علاوه بر اين 20هزار تن شمش هزار پوندي 99.8شركت ايرالكو و 220تن سبد ميلگرد 28 تا 14–A3 در تالار محصولات صنعتي و معدني عرضه شد.

همچنين تالار فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي بورس كالاي ايران عرضه دو هزار و 602 تن مواد شيميايي، سه هزار و 458 تن مواد پليمري، چهار هزار تن سلاپس واكس، 37هزار تن وكيوم باتوم، يك هزار تن لوب‌كات و 67هزار و 900 تن قير را تجربه كرد.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید