نبض تالار نقره‌اي در دستان اونس | اتاق خبر
کد خبر: 347038
تاریخ انتشار: 10 خرداد 1395 - 13:30
بازار سكه آتي طي هفته گذشته تحت تاثير قيمت اونس طلا، روند كاهشي پيدا كرد. بر اين اساس سكه‌هاي تحويل طولاني‌تر، كاهش بيشتر قيمت را تجربه كردند.

 بازار سكه آتي طي هفته گذشته تحت تاثير قيمت اونس طلا، روند كاهشي پيدا كرد. بر اين اساس سكه‌هاي تحويل طولاني‌تر، كاهش بيشتر قيمت را تجربه كردند.

روند كاهشي اونس طلا در آخرين روز معاملاتي هفته گذشته ميلادي به رقم 1212دلار ختم شد و بر اين اساس هر گرم طلاي 18عيار در روز گذشته با 2000هزار يال معادل 0.2درصد كاهش به رقم يك‌ميليون و 17هزار ريال رسيد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از «تعادل»، پيش‌بيني افزايش نرخ بهره در امريكا طي ماه‌هاي آينده و رشد شاخص‌هاي مالي در بازارهاي بزرگ، از سوي كارشناسان به عنوان عوامل كاهش قيمت‌ها تشخيص داده شد كه براين اساس نمي‌توان در كوتاه‌مدت انتظار توقف كاهش را داشت. از سوي ديگر در هفته‌هاي اخير، خبرهاي منتشر شده از اقتصاد امريكا مثبت بوده و روز جمعه ژانت يلن، رييس فدرال رزرو امريكا در سخنراني خود افزايش نرخ‌هاي بهره در چند ماه آينده را اقدامي مناسب توصيف كرد. از سوي ديگر در گزارش نشست ماه پيش كميته سياست‌گذاري بانك مركزي امريكا مشخص شد اكثر اعضاي اين كميته با افزايش نرخ‌هاي بهره در آينده نزديك موافق هستند.

بدين‌ترتيب قيمت طلا همزمان با رشد ارزش دلار تحت فشار قرار گرفت اما حال سوالاتي درباره افق بازار اين فلز مطرح است. سرمايه‌گذاران مايلند بدانند آيا كاهش قيمت‌ها ادامه پيدا خواهد كرد و آيا در بلندمدت يعني تا پايان سال جاري ميلادي شرايط بازار طلا به همين شكل است يا تغيير خواهد كرد؟

در همين راستا تحليلگران كامرتس بانك پيش‌بيني كرده‌اند كه در پايان سال جاري ميلادي قيمت طلا رشد مي‌كند و به ۱۲۵۰دلار در هر اونس خواهد رسيد و از ديد اين كارشناسان، قيمت پايين طلا سبب افزايش تقاضاي خريد از سوي مصرف‌كنندگان در چين و هند مي‌شود. پيش‌بيني شده مصرف طلا در هند امسال ۸۵۰تن تا ۹۰۰تن خواهد بود. در چين نيز مصرف طلا امسال به ۹۰۰تن تا ۱۰۰۰تن خواهد رسيد. براي هفته پيش رو نيز انتظار مي‌رود فشار بر قيمت طلا ادامه پيدا كند و بعيد نيست قيمت‌ها باز هم روند كاهشي داشته باشند. اونس سكه را پايين كشيد

مقاومت قيمت سكه در مرز يك ميليون تومان، ترديد معامله‌گران در بازار نقدي را دوچندان كرده است؛ در شرايطي كه باوجود اين سراشيبي، بازار آتي سكه از موقعيت بهتري برخوردار بوده، البته اين موضوع مقارن است با جذابيت‌هايي كه بورس كالاي ايران در اين بازار ايجاد كرده است.

در همين رابطه احمد بيات كارشناس اقتصادي گفت: كاهش وجه تضمين از مهم‌ترين جذابيت‌هايي است كه در بازار آتي سكه بورس كالاي ايران وجود دارد. در حقيقت هر چه مبلغ وجه تضمين به هر ميزاني كاهش يابد، ريسك معاملات نيز به همان ميزان افزايش مي‌يابد كه اين موضوع جذابيت معاملات را در زمان ركود بازار افزايش مي‌دهد.

احمد بيات افزود: اگرچه اين نوع معاملات دقت بيشتر بازيگران بازار آتي را مي‌طلبد و براساس مهم‌ترين پارامترهاي بازار كه روند نرخ ارز و بهاي اونس هستند معاملات پيش مي‌رود، اما خوشبختانه عمده فعالان بازار آتي قواعد بازي و اهرم‌هاي بازار را به خوبي مي‌شناسند. اين كارشناس ادامه داد: البته ثبات قيمت دلار نيز در اين ميان باعث شده به عنوان مهم‌ترين فاكتور براي آتي سكه به همراه بازار نقدي، تحركات اونس طلا در بازارهاي بين‌المللي تاثير بيشتري روي قيمت‌ها داشته باشد كه پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد اونس در هفته جاري باتوجه به متغيرهاي موجود تمايل بيشتري به صعود خواهد داشت. تداوم روند كاهشي قيمت‌ها

دادوستد سكه در نخستين روز هفته جاري در بورس كالاي ايران به ۸هزار و ۵۷۷قرارداد و ارزش آن به بيش از ۹۰۴ميليارد ريال رسيد. براساس اين گزارش، هر 5سررسيد آتي سكه در بورس كالاي ايران شاهد روند كاهشي قيمت‌ها بود، به‌طوري‌كه سكه در سررسيد تيرماه با نرخ يك ميليون و ۸هزار تومان معامله شد و افت 0.59درصدي را تجربه كرد، اين در شرايطي است كه سكه تحويل شهريورماه با كاهش 0.65درصدي به قيمت يك ميليون و ۱۶هزار تومان رسيد. همچنين قرارداد تحويل دي نيز با قيمت يك ميليون و ۲۷هزار تومان معامله شد و با افت 1.01درصدي روبه‌رو شد. سكه تحويل آبان نيز با 1.13درصد كاهش به قيمت يك ميليون و ۴۱هزار تومان به فروش رسيد. همچنين سررسيد اسفندماه با نرخ يك ميليون و ۶۰هزار تومان معامله شد و افت 1.26درصدي را به ثبت رساند.

از سويي سكه در بازار نقدي در روز شنبه، با نوسانات بهاي اونس در بازارهاي جهاني براي ساعاتي از كانال يك ميليون توماني خود سقوط كرد و با نرخ ۹۹۰هزار تومان روي تابلوي صرافي‌ها ظاهر شد، اما اين در شرايطي است كه با وجود بازگشت مجدد به مرز يك ميليون و يك هزار تومان در پايان روز بسته شد.

همچنين نيم سكه، ربع سكه و سكه گرمي هركدام با يك هزار تومان كاهش قيمت در بازار نقدي روبه‌رو شدند، به‌طوري كه نيم سكه با قيمت ۵۱۲هزار تومان، ربع سكه با قيمت ۲۷۵هزار تومان به فروش رسيد؛ سكه يك گرمي نيز در محدوده ۱۸۸هزار تومان به فروش رسيد. روز گذشته نيز تا زمان تنظيم گزارش، حدود 3هزار و 978قرارداد به ارزش 730ميليارد ريال ثبت شد.

روز گذشته همچنين 44قرارداد روي نماد GCTR95 با سررسيد 26تيرماه 1395 دادوستد شد كه ارزش آن به رقم 4ميليون و 435هزار ريال رسيد؛ روي اين نماد 1088موقعيت باز ثبت شد. قيمت اين نماد 10ميليون و 75هزار ريال بود كه نسبت به روز قبل از آن حدود 7714ريال معادل 0.6درصد كاهش داشت. روي نماد GCSH95 با تحويل 27شهريور 1395 نيز، 102قرارداد معامله شد كه ارزش ريالي آن 10ميليون و 392هزار و 150ريال بود، همچنين قيمت اين نماد با 5130ريال افزايش به رقم 10ميليون 170هزار ريال رسيد.

روز گذشته نماد GCAB95 با تحويل سررسيد 24 آبان‌ماه 95، 75قرارداد خريدار داشت كه ارزش آن 7ميليون و 715هزار و 400ريال بود. اين نماد با 2772ريال معادل 0.03درصد كاهش به رقم 10ميليون 275هزار ريال رسيد.

روز گذشته همچنين روي نماد GCDY95 با سر رسيد 25دي ماه سال 95، 652قرارداد به ارزش 68ميليون و 63هزار ريال مورد معامله قرار گرفت و آخرين نماد سررسيد در سال 95 با تحويل در اسفندماه، روز گذشته 4014قرارداد به ارزش 426ميليون و 457 هزار و 70ريال دادو ستد شد.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید