رده بندی شرکت های صنعتی به بخش خصوصی واگذار شد | اتاق خبر
کد خبر: 347154
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 11:10
مدیرکل صنایع ماشین سازی وزارت صنعت،معدن و تجارت در گفت و گو با اتاق خبر
به دلیل اینکه ممکن است شائبه تبلیغ برای برخی از شرکت ها در جریان رده بندی صنایع به وجود بیاید، وزارت صنعت، معدن و تجارت رده بندی شرکت ها را به بخش خصوصی سپرد.

مدیرکل صنایع ماشین سازی وزارت صنعت،معدن و تجارت کثرت تولید کنندگان داخلی را دلیل نیاز به رده بندی شرکت های صنعتی دانست.

امیر حسین شیروی مدیرکل صنایع ماشین سازی وزارت صنعت،معدن و تجارت در گفت و گو با اتاق خبر با اشاره به وضعیت رده بندی واحد های صنعتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در مورد رده بندی بحث های زیادی شد و معلوم شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی تواند خود متولی رده بندی واحد های صنعتی باشد. در نتیجه قرار بر این شد شرکت های خصوصی در این زمینه با ما همکاری کنند و  شاخص هایی که برای کارفرمایان ما مانند وزارت نفت و دیگر بخش ها مهم است را طبقه بندی کنند. ما احساس کردیم که به دلیل اینکه ممکن است شائبه تبلیغ برای برخی از شرکت ها از سوی دولت به وجود بیاید این کار را به بخش خصوصی سپردیم.

شیروی با اشاره به تعدد شرکت ها و تولید کنندگان در کشور گفت: به دلیل اینکه در حال حاضر هنوز شاخص های رتبه بندی واحد های صنعتی تهیه نشده است الزامی به حضور واحد های صنعتی در رده بندی شرکت ها وجود ندارد.

مدیرکل صنایع ماشین سازی وزارت صنعت،معدن و تجارت در مورد حضور شرکت های خارجی در ایران و همکاری این شرکت ها با شرکت های ایرانی گفت: صحبت هایی می شود مبنی بر اینکه شرکت های خارجی برای فروش اجناس خود به ایران می آیند و علاقه ای به همکاری و انتقال فناوری به کشور ندارند. برخلاف این انتقادات من فکر می کنم که همانگونه شرکت های ایرانی برای فروش محصولات خود به خارج ایران می روند، این شرکت ها نیز برای فروش به ایران می آیند. این طبیعی است و باید با تاکید بر صادرات و همکاری مشترک با این شرکت ها خود را از یک مصرف کننده به تولید کننده تبدیل کنیم.

وی در مورد بزرگترین مشکلات پیش روی افزایش همکاری های تجاری شرکت های ایرانی و خارجی را نبود ارتباطات سازنده در سال های اخیر دانست و افزود: از نظر حقوق بین الملل و قوانین جدید باید به روز باشد و متاسفانه بانک های ما از نظر فناوری مشکل دارند. با این حال این نقاط ضعف قابل جبران است.

شیروی برنامه وزارت صنعت را برای ایجاد رشد صنعتی و خروج از رکود، جذب سرمایه دانست و اعلام کرد: کشور ما در حال حاضر منابع محدودی دارد و همین منابع محدود در جریان تحریم ها ضربه خورد. به همین دلیل اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت جذب سرمایه گذاری مشارکتی با حضور شرکت های خارجی است.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید