دیدار مشاور دینی اتحادمیهنی کردستان عراق با قائم مقام مجمع تقریب | اتاق خبر
کد خبر: 347206
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 00:27
ماموستا «نیازی هورامانی» مشاور دینی اتحاد میهنی کردستان عراق و رئیس مؤسسه تعایش کردستان عراق امروز با حجت‌ الاسلام سید موسی موسوی، قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب دیدار و گفتگو کرد.

اتاق خبر - مشاور دینی اتحادمیهنی کردستان عراق باقائم مقام دبیرکل تقریب مذهب اسلامی امروز دوشنبه 10 خرداد دیدار و گفتگو کرد. حجت الاسلام سید موسی موسوی در این دیدار با اشاره به روایتی به این مضمون که انسان باید دوستان خود را در ایام شدت و سختی بشناسد نه در ایام راحتی، اظهار داشت: در دورانی که کردستان عراق گرفتار مسائل طاقت فرسا و سخت بود تنها ملت و دولت که دوست و یار کردستان عراق بود ملت و دولت ایران بودند.

وی افزود: من از نزدیک شاهد بودم زمانی که سردشت و حلبچه توسط رژیم بعثی بمباران شیمیایی شد جمهوری اسلامی ایران به همان اندازه که به سردشت به عنوان یک شهر ایران توجه داشت و کمک کرد از حلبچه نیز حمایت کرد.

قائم مقام دبیرکل مجمع تأکید کرد: اکنون که کردستان عراق در شرایط سختی قرار ندارد دوستان بسیار زیادی پیدا کرده است ولی باید مسئولان کردستان عراق مواظب باشند که دوستان واقعی خود را از کسانی که برای ایجاد فتنه به آنها نزدیک شده‌اند به خوبی تشخیص دهند.

حجت الاسلام موسوی در ادامه گفت: همانطور که من اطلاع دارم کردستان عراق از نظر حوزه‌های علمیه و شخصیت‌های علمی و مذهبی تأثیر گذار همواره نسبت به سایر مناطق کردنشین دست برتر را داشته است و از این شخصیت‌های زیادی برای تحصیل و کسب علم به حوزه‌های علمیه کردستان عراق رفته‌اند و شخصیت این افراد نشان داده که حوزه‌های علمیه کردستان عراق از گذشته تا کنون یک روند سالمی را طی کرده‌اند و از مسائل افراطی به دور بوده‌اند امیدواریم که پاسداری از این وضعیت در کردستان عراق بسیار جدی گرفته شود.

 وی با اشاره به اینکه اشتراکات ما با کردستان عراق بسیار عمیق است، گفت: مردم  ایران با مردم عراق و بویژه مردم کردستان عراق اشتراکات فرهنگی عمیقی دارند و طبعا نسبت به سرنوشت یکدیگر بسیار حساس هستند.

قائم مقام دبیرکل مجمع در ادامه با اشاره به اینکه در شرایط فعلی دشمنان اسلام توجه ویژه‌ای به عراق دارند، افزود: با توجه به اینکه در کردستان عراق احزاب و جریانات سیاسی بسیار زیادی حضور دارند؛ بنابراین باید مواظب تشکل‌هایی باشیم که به نام اسلام شکل می‌گیرند اما در پشت صحنه آنها دشمنان اسلام و استکبار حضور دارند؛ زیرا دشمن از طریق این تشکل‌ها نفوذ می‌کند.

حجت الاسلام موسوی تأکید کرد: سعی شود که دین در کردستان عراق در حصار روحانیت و مساجد باقی بماند و مواظب نفوذ‌ها باشیم.

وی افزود: یکی از کارهای بسیار خوبی که اتحادیه میهنی کردستان عراق بعد از سقوط صدام انجام داد تقویت روحانیت بود هرچه توده روحانیت تقویت شود بهتر از دین پاسداری می شود اما تشکل‌هایی که خارج از روحانیت شکل می‌گیرند نه تنها نمی‌توانند راه سالمی را طی کنند بلکه بیشتر به تضعیف روحانیت می‌پردازند

قائم مقام دبیرکل مجمع با اشاره به اینکه زمینه همکاری و تعامل بین ایران و کردستان عراق بسیار بالاست، اظهار داشت: فرصت‌های بسیار زیادی برای همکاری وجود دارد و ما الان از حداقل این فرصت‌ها بهره می‌گیریم.

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه مجمع جهانی تقریب با عنایت مقام معظم رهبری حدود ۲۵ سال قبل تأسیس شده است، اظهار داشت:  با توجه به فتنه‌هایی که اکنون دنیای اسلام در زمینه ایجاد تفرقه با آن مواجه است مجمع تقریب تلاش دارد که این فتنه‌ها را از بین ببرد و در این زمینه برنامه‌های زیادی را اجرا کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات مجمع جهانی تقریب طی سال‌های گذشته، گفت: مجمع جهانی تقریب برای گسترش فرهنگ تقریب و جلوگیری از فتنه‌های دشمنان اقدامات بسیار زیادی از جمله چاپ و انتشار کتاب‌های تقریبی، انتشار نشریات تقریبی، برگزاری همایش ها و نشست های تقریبی در ایران و سایر کشور‌های اسلامی و حل منازعات در برخی کشورهای اسلامی انجام داده است.

قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی تقریب افزود: یکی از کارهای مؤثری که مجمع جهانی تقریب در زمینه تقریب انجام داده است راه اندازی دانشگاه مذاهب اسلامی است که در این دانشگاه همه مذاهب اسلامی تدریس می‌شود و کردستان عراق ظرفیت بسیار خوبی برای راه اندازی این دانشگاه دارد.

حجت الاسلام موسوی همچنین پیشنهاد کرد که تفاهم نامه همکاری میان مجمع جهانی تقریب و مؤسسه تعایش کردستان عراق به امضا برسد.

ماموستا نیازی هورامانی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از دیدارش از جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: من معتقدم علمای اهل سنت و تشیع طبق آیه شریفه «وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ» با هم برادرانه و دوستانه تعامل کنند.

وی با بیان اینکه شیعه و سنی باید باهم متحد باشند، تأکید کرد: ما مسلمانان باید بر مشترکات خود تکیه کنیم تا به تدریج اختلافات کاهش یابد.

مشاور دینی اتحاد میهنی کردستان عراق افزود: جمهوری اسلامی ایران از لحاظ سیاسی و اقتصادی و هم از لحاظ دینی یک کشور بزرگ است و ما به همکاری خود با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها با قدرت ادامه می‌دهیم.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در روز های سخت حامی ملت کردستان عراق بوده است.

ماموستا نیازی هورامانی گفت: ما آمادگی کامل داریم که شعبه دانشگاه مذاهب اسلامی در کرستان عراق راه‌اندازی شود زیرا علاقمندیم همکاری با ایران وسیع‌تر و بیشتر شود.

وی افزود: مجمع جهانی تقریب توان اجرای کارهای گسترده و بزرگ را دارد و امیدواریم بتوانیم در مؤسسه تعایش با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همکاری داشته باشیم.

ماموستا نیازی هورامانی با اشاره به خطر جریان تند‌روی و تکفیر برای جهان اسلام، اظهار داشت: متأسفانه اکنون جریان وهابیت در حال نفوذ به عراق و کردستان عراق است و این جریان در این راه از حمایت مادی و معنوی رژیم آل سعود بهره می‌گیرد

 در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید حامد علم الهدی معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب نیز حضور داشتند.

مهر

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید